-= tisk =-

MOŘSKÝ PSTRUH (Salmo trutta)

Současný britský rekord: 22lb 8oz (10,025 kg)

Sezóna: od dubna do září

Výskyt: nachází se ve všech lososích řekách, zvláště v západní Anglii, Walesu a západním Skotsku.

Přirozená potrava: kopinatci, bezobratlí a malé ryby

Nejlepší revíry: jezera a přehrady poblíž moře, jezera Hope a Maree ve Skotsku.

Nejlepší tipy: rybařit v řekách v noci, na jezerech lovit rychlým potápěním a vytahováním nástrahy v místech, kde se vyskytuje.

Poznatky

Mořský pstruh je mořská forma pstruha obecného a stejně jako losos i mořský pstruh táhne do řek k vytření. Na rozdíl od lososa, se mořský pstruh krmí ve sladké vodě nárazově. Když poprvé vstoupí do řeky, jsou dospělí jedinci mořského pstruha zářivě stříbrní, se sotva znatelnými tečkami, ale čím déle jsou ve sladké vodě, tím více tmavnou a ke konci sezóny jsou tyto tečky téměř černé. Když se pstruzi dostanou do stádia, kdy jsou schopni reprodukce a nám se je podaří chytit, měli by být šetrně vráceni zpět do vody.

Přirozené prostředí a výskyt

Mořští pstruzi se nacházejí ve velkém množství pobřežních vod obklopujících Irsko a Spojené království, většinu severní Evropy a Skandinávii. Stejně jako lososi, byli i mořští pstruzi v posledních letech pod velkým tlakem. V některých oblastech, zejména na západním pobřeží Irska se zdá, že tato populace téměř vymizela a mnoho umělých líhní zkouší výtěr jen ve velmi omezeném množství. Bylo to dáváno za vinu mnoha lososím farmám. V pobřežních oblastech se objevilo v krátké době mnoho síťových klecí, které obsahují tisíce lososů - jen v oblastech, kde žije mořský pstruh. To, co ale způsobilo tento problém však nejsou jen lososi, ale hlavně mořští parazitičtí korýši, kteří na nich žijí. Přestože se farmáři snaží léčit lososy tak, aby tento mor vymýtili, velké množství ryb se snadno stává hostiteli a tak počet parazitů rapidně stoupl. Z uměle chovaných lososů se tito vnější cizopasníci přenášejí na divoké mořské pstruhy, kteří jsou však vůči nim mnohem vnímavější a po zasažení parazity rychle ztrácejí kondici a hynou. Pobřeží a ústí řek tak byla plná obětí a to značně snížilo počet ryb schopných se vrátit k výtěru. Také komerční lov kopinatců zredukoval množství potravní zásoby mořských pstruhů, neboť se z těchto primitivních obratlovců vyráběly granule ke krmení lososů na farmách.

Avšak to vše nejsou jen špatné zprávy. Je ještě mnoho revírů, zejména ve Walesu a v jihozápadní Anglii, kde lososí farmy nejsou takovým problémem a kde stále ještě dochází k tahům ryb i s velkými jedinci. Zejména na waleských řekách, mezi které patří Dovey, Towy a Rheidol. Na těchto revírech se lov mořských pstruhů znovu rozvinul během několika let.

Chování a stravovací návyky

Když se mořský pstruh dostane do stavu před výtěrem, je na rozdíl od lososa, mnohem méně závislý na množství vody v řece. Více vody přivede mořského pstruha do říčního systému, kde je schopen pokračovat ve svých tazích i při malém stavu vody v letním období. Při vynikajících podmínkách vplouvají mořští pstruzi do řek již v březnu, stejně jako v říjnu. Hlavní tahy se konají v letních měsících, od června do září, ale hlavní sezóna tahu je v červenci a srpnu. Samotný výtěr probíhá od října do ledna. Stejně jako losos i mořský pstruh prochází vývojem od jikry přes mladou rybku (parr) až po pstruha táhnoucího prvně do moře (smolt).

Mořského pstruha lze lovit jak ve sladké, tak i ve slané vodě. Tradičně se loví na jezerech a řekách, ale stále se zvyšuje počet rybářů, kteří ho dokáží ulovit i z mořského pobřeží, ať už na západě Irska, Skotska a Walesu, nebo v okolí ostrovů jako jsou Orkneje či Shetlandy. Vybavení je docela jednoduché. Buď lehký vláčecí prut, nebo středně lehké muškařské náčiní, jaké se používá na nádržích při chytání s lurami. Nejúčinnější jsou velké streamerové vzory mušek, které napodobují malé rybky.

I když se lov mořského pstruha přímo v moři těší vzrůstající oblibě, je většina těchto ryb stále ještě ulovena ve sladkých vodách. V řekách je možné jej lovit na přirozené nástrahy, třpytky, nebo na mušky. Lov pomocí červů je velmi účinný, zejména při zvýšené vodní hladině a při kalné vodě. Když třpytkujete v době, kdy se voda pročišťuje, je dobré lovit na malé třpytky značky Mepps, nebo na světlého Quill Minnow, který je zvláště účinný při nízkém stavu vody a spíše u hladiny než u dna.

Když je stav vody nízký, zvláště při letním stavu vody, přichází na řadu muškaření. Mořského pstruha lze chytit i během dne, zvláště když je voda ještě trochu podkalená, ale když se začne stmívat, pak je doba k jeho lovu nejvhodnější. Noční lov mořského pstruha je vzrušující zážitek, přestože není bez obtíží. Těmi nejzřejmějšími problémy jsou nahazování a brodění. Pokud lovíte v řece poprvé, je důležité si vodu prohlédnout ještě za denního světla, abyste si o ní udělali obrázek dřív než se setmí.

Lov mořského pstruha

Pro lov mořského pstruha jsou vhodné dva typy vod. První jsou řeky, ve kterých dochází k velkým tahům mořských pstruhů a druhými jsou jezera, která jsou spojená s mořem krátkou řekou a která jsou proslulá díky lovu mořských pstruhů. Mezi nejlepší britské řeky s výskytem mořských pstruhů patří Irfon, Teifi a Conway ve Walesu, řeky na západě Anglie jako Torridge a Tamar a mnoho řek na hranicích se Skotskem a na západním pobřeží Skotska. Nejznámější jezera s mořskými pstruhy jsou Loch Maree a Loch Hope ve Skotsku.

Co si vzít s sebou?

Důvod, proč některé řeky mají dobré tahy mořského pstruha, zatímco jiné jich mají relativně málo, není zatím moc zřejmý. Všechny lososí řeky hostí i mořské pstruhy, ale na některých jich je tak málo, že to ani nestojí za námahu zvláštní expedice, když jiné a bližší řeky jich mají mnohem více.

Tento druh rybolovu diktuje také taktiku lovu. Na většině řek s výskytem mořského pstruha se loví především v noci po setmění, zatímco na jezerech se ryba loví především za světla. Musí se však vzít i v úvahu, že v červnu a červenci bývá v severním Skotsku noc jen velmi krátká.

Požadované vybavení pro lov mořských pstruhů zaleží hlavně na velikosti řeky. Všeobecně lze říci, že pro muškaření na poměrně velké řece budete potřebovat jednoruční prut op délce 9 1/2-10 1/2 stop (2,9-3,2 m), schopný házet šňůrou se zatížením 7-8 AFTM. Prut vhodný pro lov na velké přehradě je k tomu proto ideální. Návazec by měl unést minimálně 3,2-4,5 kg v tahu. Používají se jak plovoucí, nebo plovoucí s potápivým koncem, tak i pomalu se potápějící intermediální šňůry a dobré navijáky. Budete také ještě potřebovat několik mušek na mořské pstruhy a nepůjde jen o staré a osvědčené vzory jako jsou Teal, Blue and Silver a Grouse and Claret, ale také mouchy, které jsou zejména oblíbeny na těch vodách, kde právě lovíte. Stejně tak i množství nástrah pro lov s potápivou šňůrou po půlnoci, nebo plovoucí vzory s korkovým tělíčkem pro použití na povrchu. Lovec mořských pstruhů bude stejně tak potřebovat broďáky, brodící tyč, podběrák a tašku pro uchování ryby, repelent proti komárům, nůžky, paličku, brýle a nejdůležitější bývá dobrá svítilna s novými bateriemi, které nezhasnou v půl druhé v noci.

Noční lov

Noční lov mořských pstruhů není nic pro nezkušené a začátečník by si proto měl při první návštěvě zjednat doprovod někoho z místních, který zná řeku a taktiky lovu. Jestliže jedete rybařit sám v noci na neznámou řeku, pak je velmi důležité projít si řeku ještě za světla. Je dobré prohlédnout si tůně a vybrat si ty, ve kterých by mohly být ryby a pak si je také zkuste probrodit. Házejte cvičně tam, kde si myslíte, že ryby pravděpodobně budou a pokuste si zapamatovat jaké množství šňůry potřebujete vytáhnout, abyste zde v klidu nahodili. V noci se mořský pstruh velmi často zvedá a prozradí se tím, jak se krmí a mrská ocasem v hlubokých tůních, kde ležel ukryt během dne. Chytejte se dvěma mouchami a ne se třemi, protože je větší pravděpodobnost, že se vám tři mušky dříve zamotají. Chytejte na mokro dolů po vodě od tůně, kde jste začali. Pokud se do půlnoci nic nepřihodí a omezení na řece dovolují lovit i déle, nasaďte plovoucí šňůru a zkuste lovit s potápivými napodobeninami. Další noční taktikou je, když uslyšíte mořského pstruha mrsknout se na hladině, tak nasaďte plovoucí napodobeninu. Házejte mušku přes proud tak, aby byla tažena po povrchu a brázdila vodu. Často je to metoda, kterou se loví právě větší ryby. Zapamatujte si však, že na některých řekách je dobrá rada domácích neocenitelná.

Lov na stojatých vodách

Lov pstruha mořského na stojatých vodách je velmi odlišný. Oblíbenou metodou na mnoha vodách je lov na třepanou s chlupatou mouchou. Potřebujete k tomu delší prut 11-12 stop (3,3-3,7 m), který by měl být docela měkký, naviják a lehkou spřádanou světlou šňůrku, které se v v Anglii říká floss. Doporučuje se používat asi 4,5 metru tohoto flossu, který se přiváže na konec muškařské šňůry a opatří několika jednoduchými uzlíky, aby se šňůrka příliš netřepila. Pak se za tuto šňůrku přidá krátký návazec 1,2 m o nosnosti (3,2-3,6 kg) a přívěsný muška návazec se umístí až na flossu. Nyní připevníte chlupatou mouchu na přívěs a na konec nástavce dáte standardní mokrou mouchu na mořské pstruhy, jako je třeba Grouse and Claret.

K tomuto lovu je určitě nezbytný nějaký vítr. Vymotejte celý floss z navijáku a pak ho nechte vlát před lodí. Zapomeňte na koncovou mouchu a posaďte chlupatou mouchu na vrcholky vlnek před lodí. Koncová muška slouží pouze k tomu, aby ukotvila přívěsnou, která by jinak byla v silném větru nekontrolovatelná. Přesto však někdy ryba sebere i koncovou mušku. Ryby často vyrazí na poskakující mušku i s výskokem nad vodu, což si vyžaduje ocelové nervy, abychom jim předčasným zásekem mušku nesebrali. Proto musíme počkat, až se šňůra natáhne. Je běžné, že na jeden prut se v lodi chytá na třepanou, zatímco na druhý se chytá na mokro. Je povinností rybáře lovícího na mokro, neplést se do poskakující mouchy a neházet na rybu, která se blíží k poskakující mouše. Mořského pstruha je možné lovit na stojaté vodě i na suché mušky. Nahazujte a občas škubejte a používejte i sestavu mokrých mušek. I v této situaci je nejlepší plovoucí šňůra, se kterou se loví na mokré mouchy těsně pod hladinou.

Lov na nástrahu a mořský rybolov

Když je na řekách vysoký stav vody, je možné ulovit mořského pstruha na mouchu a lov na přívlač nebo na červy či larvy je také často úspěšný.

Mořského pstruha je možné ulovit i v moři. To může být i jistou výhodou a nejlepší jsou taková místa, kde jsou stojaté vody blízko moře spojené krátkými řekami, nebo je-li voda v létě na nízkém stavu. Pak se ryba shromažďuje dál od pobřeží a je možné jí ulovit nahazováním mouchy nebo lehké třpytky jako je Mepps. Může být docela překvapující zaseknout mořského pstruha na otevřeném moři a hlavní nebezpečím jeho ztráty jsou pak vodní rostliny kolem kamenů a skal. Dalším dobrým místem je přílivová vlna na řece, kde se může velmi osvědčit červ.

Mořský pstruh je nestálé stvoření. Během posledních dvaceti let čelil velké hrozbě a jejich počet se výrazně snížil. Zamoření ektoparazitickými korýši z lososích farem a komerční lov kopinatců, kteří jsou jejich hlavní potravou, je tomu asi na vině. Musíme doufat, že se situace zlepší a záchranná opatření budou úspěšná a že se znovu dočkáme zaseknutí a podebrání velkého mořského pstruha v noci, nebo vynikajícího zážitku ze záběru na poskakující mušku.

-= tisk =-