Autor: Václav Liška
Nejlepší měsíce pro lov mořských pstruhů jsou březen a duben, ale musí se počítat s tím, že je někdy taková zima, že pstruzi nenajedou k pobřeží a je po chytání. Začátek května je jakýmsi kompromisem, kdy je ještě velká šance na úlovek a počasí je již stabilnější. Poprvé jsem navštívil Fyn v dubnu 2001. Nikdo nic nechytil, jen Milan Pípal ulovil jednoho mořského pstruha. Podruhé jsem jel v květnu 2003. Počasí bylo krásné, ale opět smůla! Tentokrát jediného pstruha ulovil Radim Zeman.
Letos jsem s kamarádem Djordjem vyjeli v úterý 12. května a čekala nás cesta dlouhá rovných 1000 kilometrů. Ubytovali jsme se již tradičně v kempu Hasmark, kde sezona začíná 12. dubna. Povolenka na moře (dánský státní rybářský lístek) stojí na rok 75,- DK, což není mnoho. Chatka v kempu pak €140 na tři noci. Její vybavení je skromnější, ale pohodlně se tam ubytují 4 rybáři. Internetová adresa je: www.hasmarkcamping.dk
Dobrým pomocníkem na letošní výpravě mi byl německý muškařský časopis Fliegenfischen, kde byl uveřejněn speciální článek o chytání mořských pstruhů na Fynu. Právě Hasmark je výborným výchozím místem, ale má jednu nevýhodu. Parkoviště je na kraji dlouhého pevninského výběžku, ale vzdálenost na nejlepší lovná místa je asi 6 kilometrů. Místní rybáři to řeší tak, že na ryby jezdí na kole! My jsme ale museli po svých. Někdy jsem si připadal spíše jako turista a ne jako muškař.
Podle článku ve Fliegenfischen je ideálním počasím pro chytání mořských pstruhů lehce zatažená obloha a jihozápadní vítr. Také denní doba lovu je rozhodujícím faktorem úspěchu. Na jaře je nejlepším časem odpoledne, pak dopoledne a večer. Noční rybolov je výborný jen v letních měsících, protože pstruzi nemají rádi mnoho světla! My jsme měli proměnlivé počasí, kdy se měnil i směr větru. Právě podle větru jsme si vybírali, kam pojedeme lovit. Při silném protivětru se totiž nedalo prakticky nahazovat. Pro výběr vhodného místa se dá ve všech turistických a informačních střediscích koupit mapka (40,- DK), kde jsou podrobně zakresleny ty části pobřeží, které jsou pro lov ideální.
Ještě než začnu psát o samotném rybolovu, zmíním se o vybavení. Vzal jsem si s sebou několik prutů, ale pokaždé jsem chytal jen se sedmičkovým SAGE XP a s modrou intermediální šňůrou Cortland. Tu používal i Djordje. Výhodou této šňůry je, že se potápí jen pomalu a to umožňuje chytat i nad vodním rostlinstvem. Především kolem rostlin se zdržuje nejvíce ryb. Na návazec jsem používal fluorocarbonový Cortland o průměru 0,23 mm. Poslední dva dny jsem používal i jednu přívěsnou mušku. Naštěstí jsem žádné mušky neutrhl, naopak se podařilo nachytat i na přívěs několik jehlic.
Některé mušky jsem měl již z minulých výprav a některé jsem si dokoupil v muřskařském krámku v Odense. Používali jsme především různě zabarvené krevetky a na jehlice pak mušky s nějakým červeným spouštěčem. Ostrov Fyn jsem navštívil již třikrát, ale až letos se mi konečně podařilo chytit vytouženého mořského pstruha.
První den jsme vyrazili (po obědě a lehkém spánku) k nedalekému pobřeží, které je blízko kempu. Kemp Hasmark je 7 km od městečka Otterup, které je vzdálené od Odense asi 25 km. Obloha byla zatažená a foukal i správný vítr. Výsledkem pětihodinové vycházky byli mí dva mořští pstruzi (25 cm) a několik spadlých jehlic. K večeři tedy nebyla ryby, ale Djordjeho vynikající marinované krkovice, usmažené na olivovém oleji. Večer jsme plánovali, kam pojedeme následující den, protože Hasmark nás zklamal. Dohodli jsme se, že nejlepší bude zajet do muškařského krámu v Odense a zeptat se, kde by to mohlo brát. Bohužel rada byla celkem stručná – někam, kde budete mít vítr v zádech.
Rozhodli jsme se tedy pro protilehlou stranu Hasmarku, což obnášelo asi 60 kilometrů z našeho kempu. Místo se jmenuje Lodhuse a dívali jsme se přes úzký pruh moře (asi 500 m) na místa, kde jsme chytali den předtím. Vítr jsme měli v zádech, takže se nahazovalo výborně. Výsledkem čtyřhodinového chytání byla pouze jedna jehlice, kterou jsem vyfotil snad ze všech stran!
Kolem páté odpoledne jsme se rozhodli, že změníme místo a pojedeme na východní stranu. Projeli jsme Midtskov a přes Mesinge do Male. Tam začíná úsek pod číslem 9 a na tomto místě vloni chytil Radek Zeman svého pstruha. Djordje si našel místo na jednom kamenitém výběžku, já dal přednost místu, na kterém německý rybář vloni chytil pěkného pstruha. Bylo tam hodně vodních rostlin a pořádně to klouzalo! Mohl jsem však zabrodit dobrých 20 metrů do moře a rostliny přehazovat.
Asi po dvou hodinách (kolem 20:30) jsem se konečně dočkal pěkného záběru. Byl to můj první mořský pstruh. Měl přesně 40 cm, což je zde jeho lovná míra. Za chvíli potom jsem měl další záběr, ale velká jehlice se setřepala. To se mi stalo ještě několikrát. Pstruha jsem chytil na červenou luru, která byla určena výhradně na jehlice. Lura byla na háčku č. 10 a pro jehlice tedy dost veliká - proto také padaly! Slunce již zapadalo a také Djordje se vracel s úlovkem dvou jehlic. Tentokrát jsme měli doslova královskou večeři.
Poslední den našeho putování jsme se rozhodli, že opět vyzkoušíme Hasmark – respektive Enebaerodde. Djordje si ráno přivstal a asi udělal dobře. Ulovil dvě jehlice a jeden pěkný pstruh mu spadnul. Já jsem se věnoval osobní hygieně a přípravě oběda.
Po obědě jsme vyrazili na místo, kde Djordjemu spadnul pstruh. Výsledkem bylo několik ulovených jehlic, ale hodně nám jich popadalo. Asi po 10 kilometrech nachozených po Enebaerodde jsme byli tak utahaní, že jsme byli rádi, že jsme kolem 21 hodiny ještě našli naše auto na parkovišti a jeli do chatky. Celkem jsme se shodli, že se nám výprava líbila a že při troše štěstí, které je pro lov mořských pstruhů nezbytné, to byl pěkný zážitek.
PS: Zajímavé internetové adresy: