-= tisk =-

MÉ POZNATKY O VYTÍRÁNÍ PSTRUHA DUHOVÉHO NA SMĚDÉ

Autor: Václav Stránský

Při čtení článku "Za duháky na Lipně" v PM mne zaujala zmínka o přirozeném výtěru těchto ryb. Nejsem v tomto směru žádný velký odborník, přesto se o tuto problematiku zajímám již déle a než jsem začal psát tento příspěvek, diskutoval jsem o této otázce s několika kolegy.

Většinou se uvádí, že se duháci v našich vodách pro špatné podmínky přirozeným způsobem nevytírají, ale v knize "Ryby v našich vodách" z r. 1983 se uvádí: "V tekoucích vodách se pstruh duhový, přes dlouholetou snahu rybářů, výrazně neuplatnil. Až na výjimky (řeky Stěnava, Loučná, Malá Haná aj.) se v našich tocích nevytvořily populace, které by byly schopny existence bez vysazování a doplňování násadou." Což tedy znamená, že na těchto třech lokalitách to šlo a jde možná i dodnes. Další zmínka o přirozeném vytírání duháka byla před několika lety v časopise Rybářství a jednalo se tuším o revír Jizera 10, na kterém samostatně hospodaří MO Železný Brod.

Dovolím si tvrdit, že se duháci vytírají i zde na Smědé a možná i na Lužické Nise. Letos na zahájení chytil můj syn na Smědé duháka 33 cm, z kterého při uchopení za břicho vytékalo mlíčí. Pstruh byl ještě ve "svatebním hávu", celý zbarvený do fialova. Mně se to samé stalo druhý den na Lužické Nise. Též jsem chytil mlíčáka, kterému vytékalo mlíčí a ještě jsem ulovil jikernačku, která byla plná jiker o velikosti asi 4 mm, což by mohlo svědčit o rybách těsně před vytřením. Na začátku května jsem chytil jikernačku 36 cm, v které bylo jen několik jiker velikosti špendlíkové hlavičky a jeden kolega na konci dubna chytil duháka, který v sobě neměl jikry ani mlíčí, což by již mohlo svědčit o vytřených rybách.

Jestli skutečně ke tření zde na Smědé dochází, to nemohu potvrdit ani vyloučit, ale já věřím, že ano. Stejného názoru je i náš hospodář, který říká, že opravdu se zde někdy pstruh duhový vytře a kamarád Pepa tvrdí, že již několikrát chytil tak malého duháka že pochybuje, že se do Smědé tak malí vysazují . Pravda bude asi ta, že k vytření dochází, ale z jiker přežije minimum.Tolik z mých poznatků.

Poznámka PM:

Jistě zajímavé doplnění poznatků o biologii Pd ve Smědé. Bohužel však lze vycházet jen z přímých pozorování výtěru a těch není u nás mnoho. Ani velikost ulovených ryb není rozhodující, protože při třídění násady může dojít i k zamíchání menšího množství půlročků mezi starší ryby, nebo k jejich přeskočení mezi žlaby. Podle sdělení MO ČRS Horní Planá bylo letos na jaře v přítocích do Lipna odloveno při agregátování několik ročků, kteří patrně pocházeli z přirozeného výtěru. Pokud mají naši čtenáři některé zajímavé poznatky k přirozenému tření pstruhů duhových či sivenů u nás, rádi je zveřejníme.

-= tisk =-