-= tisk =-

PRVNÍ LOSOSI UŽ PŘIPLULI

Autor: Karel Křivanec

První losos

V roce 1998 bylo u nás vysazeno prvních 100 000 embryonů lososa atlantského. Tento plůdek byl vysazen do pramenných oblastí České Kamenice, která ústí do Labe v Hřensku, dále do horní Ploučnice, která ústí do Labe v Děčíně a do Libočanského potoka, jež ústí do Ohře pod Nechranicemi. V tomto vysazování se pokračovalo každoročně a dnes se už jedná o 250 000 kusů plůdku lososa za rok. Všechny potoky zůstaly zachovány jako v původním plánu.

Že se v nich losos uchytil, bylo možno pozorovat při kontrolních odlovech a občas se ulovila na Ohři i nějaká ta strdlice, což je mladý losos, který migruje do moře. Z řady případů je známo, že vývoj mladých lososů ve sladké vodě trvá zpravidla 2 roky, ale tato hodnota není absolutní a může kolísat v rozmezí 1 - 4 roků.

Labe pod Strekovem

Za předpokladu, že by první strdlice odpluly jako dvouletí jedinci, tedy v roce 2000, by se v loňském roce ještě nemohl očekávat jejich tah, neboť naši lososi, pocházející svým původem ze Švédska, patří ke genetické linii zvané "podzimní losos", o které je známo, že setrvává v moři přes dvě zimy a vytahuje do řek až těsně před třením. To by tedy znamenalo, že první tah by měl nastat až letos, tedy v roce 2002.

Byla by tu však i možnost, že menší část velkých ročků se mohla přeměnit v strdlice už po roce a pak by jejich tah mohl přijít už na podzim 2001, což bylo i mé tajné přání. V tomto odhadu jsem však zůstal osamocen, neboť všichni čekali prvního lososa až letos na podzim. Přesto jsem koncem minulého roku stále očekával, že se někde objeví zmínka o těchto velkých rybách a nějaký losos zabloudí až ke Střekovu. Nedělo se však nic. Až na únorový článek ing. Vostradovského o lososovi (Rybářství) se ozval jeden čtenář a bylo to venku!

Jez Střekov

V sobotu 17. listopadu 2001 vláčel v Labi u soutoku s Ploučnicí a dostal na signálně oranžového (RSSH) potápivého woblera CDSR (8 cm, 14 g) záběr od velké ryby, kterou nejprve hodnotil jako velkou parmu. Až po půlhodinovém boji zjistil, že to parma nebude a když svůj úlovek podebral, stál nad ním v němém úžasu. Jednalo se o jikernačku lososa, která měřila plných 89 cm a příruční mincíř se zastavil na 5,30 kg. Ryba byla evidentně plná jiker a ve svatebním šatu, který ukazoval na to, že právě připlula. Naštěstí skončila na prutu férového rybáře, který ji jen zdokumentoval, vyfotil a pustil. I takoví rybáři u nás stále ještě žijí!

Za to ho sv. Petr odměnil, když druhého dne mu na stejném místě seslal ještě jeden záběr. Tentokrát už nebyl souboj s rybou tak dlouhý, i když úlovkem byla opět jikernačka lososa, která měřila 82 cm a vážila 3,5 kg. Její propadlé břicho a hnědé boky ukazovaly na to, že připlula již dříve a byla vytřená! I tato druhá ryba byla vrácena vodě! Možná, že se vám zdá, že zbytečně vyzdvihuji takovou samozřejmost, že byla puštěna chráněná ryba, ale vzpomeňte jen na "Královnu Svratky". Z těchto dvou úlovků by mohlo vyplynout, že Ploučnice by nemusela být špatnou rybou pro lososa, ovšem budou-li zde konečně postaveny rybí přechody na jezech.

Kromě těchto dvou zdokumentovaných úlovků existuje ještě pozorování 7 odpočívajících ryb pod Mariánským mostem v Ústí nad Labem, které považoval místní rybář za lososy a já tomu docela věřím. Mělo se to stát někdy za velké vody na začátku února 2002. Tyto ryby však neměly to štěstí, aby se dostali do rodné Ohře, protože jim v dalším tahu zabránil stále ještě nedokončený rybí přechod na jezu ve Střekově, který měl být hotov už 31.1.2000. Dnes nám navíc hrozí výstavba dvou dalších jezových monster pod Střekovem a i když by zde byly rybí přechody, určitě to tah dále zpožďovalo.

Nedokončený přechod

Jak se tedy zdá, tento první tah lososů byl návratem rychle rostoucích strdlic, které odtáhly do moře už po prvním roce pobytu v našich potocích. Pak by měl letos následovat mnohem silnější tah z onoho prvního vysazení. Už vidím ty fronty u Labe a všichni budou chtít chytit lososa. Něco podobného tam už totiž bylo, to když se tu před časem ulovil 3,5 kg těžký mořský pstruh, jehož fotografie byla zveřejněna v Rybářství. Losos je něco jako skvost mezi rybami a tak ho hned nemusíme zničit. A proto, lidi, neblbněte!

-= tisk =-