Autor: Martin Grün
Říčka má tak kolem dvou metrů na šířku a je uzavřena příkrovem hustých větví pobřežních stromů, které jsou ještě propletené divokým vínem. Je stejně křištálově čistá jako ostatní vody, jen její teplota je o poznání nižší. Není divu, jsme v její horní části, v hlubokém údolí, kam svítí přímé slunce jen několik hodin denně a pokud se mu to přeci jen povede, musí si stejně prorazit cestu k vodě skrz vegetaci.
A my jsme na tom úplně stejně. V některých místech nelze vůbec nahodit klasickým způsobem, střílíme tedy mouchy jako lukem pod větve keřů. Pro dnešek jsme se rozhodli vyzkoušet rozdíl mezi použitím malých a velkých mušek na takto malé vodě. Výsledky jsou naprosto jednoznačné. Pro větší mouchu se pstruzi odhodlají urazit i velký kus cesty vodou a jak se později v závodě ukáže, na napodobeniny koníků tu mnoho týmů lovit nebude, takže naštěstí pro nás, budou neokoukané a zůstanou pro tuto říčku esem v rukávu. Zkouším i mongolský vzor koníka na strýmrovém háčku č.2 a portugalským pstruhům chutná znamenitě. Holt, co je z dovozu, je dobré...
Zbývající dny trávíme tréninkem nejen na Ceiře, ale i na Alvě která je dvakrát tak široká jako Ceira a má i více ryb, ale také na Mondegu a znovu mapujeme jezera. Na řekách lovíme skoro pořád proti proudu, někteří zkoušejí i pomalý a opatrný lov po proudu dolů, postupně si každý objevuje své modely mušek. Používáme co nejjemnější a nejméně nápadnou sestavu, průhledné šňůry a tenké vlasce. Po zhodnocení všech poznatků jsme si stanovili tuto taktiku na jednotlivé závodní úseky:
Malé vody (Ceira, Alva) chytat proti vodě s vlasci a fluorkarbony v rozmezí 0,14 - 0,10 mm. Počet mušek bude záležet na podmínkách, lépe je použít méně, při nymfování budeme používat přírodní vzory, napodobující nejčastěji jepice ve velikostech 12 - 16, na sucho koníky, jepice a chrostíky. Myslím, že chrostíci budou fungovat ze stejného důvodu jako koníci - velké sousto na malé vodě a také proto, že rozdíl mezi CDC koníkem na desítce háčku a CDC chrostíkem je minimální. Důležité je napodobit barevná křídla koníků, vhodná barva působí jako startér. Používáme červenou, oranžovou a skořicovou.
Na Mondego (největší řeku) máme vymyšleno následující: Suchá muška jako vyhazovací technika ryb. Budeme používat vzory napodobující chrostíky a jepice a spíš než o konkrétní velikost a barvu, půjde o to se trefit rybě na hlavu. Na mokro budeme lovit na tmavší vzory much a stejně tak jako u suché mušky se nebudeme hrnout do malých vzorů, jednak z důvodu otravných parmiček, za druhé i proto, že v řece jsou podle získaných informací jenom potočáci, kteří v tuto dobu nepohrdnou větším soustem. Bude velice záležet na prvním závodu, neboť jsme tu v tréninkovém úseku nechytili ani jednou hodnotitelnou rybu a nemáme tak vlastní zkušenost. Budeme muset vyzvědět a předat si veškeré informace během střídání závodníků a podle nich se přizpůsobit. Nebudou tu naštěstí žádné vysazené ryby, všechno budou jen přírodní potočáci. Moc tomu ale nevěříme a jsme skeptičtí, voda má 28°C a nic nenapovídá tomu, že tu nějací pstruzi vůbec budou...
A jezera jsou relativně jasná, na taktice se nic nemění: intermída, rybičky,pakomáři a vlastní invence v případě, že to nebude fungovat.