-= tisk =-

KRAJSKÝ PŘEBOR LRU - MUŠKA 2006 - JIHOČESKÝ KRAJ

Autor: Martin Musil

Uspořádáním jihočeského muškařského krajského přeboru jsem byl pověřen odborem LRU muška na jaře letošního roku a volba revíru padla na muškařský úsek Vltavy ve Vyšším Brodě. Vzhledem k průtokům vltavské vody pod Lipenskou přehradou a právě proběhnuvší revizi Lipenské elektrárny s čištěním česel a zařízení hráze vyrovnávací nádrže, jsem měl trochu obavy z průběhu tohoto závodu. Tím, že byla vyrovnávačka úplně vypuštěná, a to po dobu asi 3 týdnů, zůstával průtok vody pouze původním korytem, tak docházelo k vyplachování nánosů dna tohoto koryta a silnému zakalení řeky pod hrází vyrovnávačky.

Strach z toho, že ve Vltavě ryby nejsou, jak předesílali někteří rybáři, jsem neměl vůbec. Zkušení vědí, jaká je nyní na V 28 populace pstruha potočního. To se mně i všem muškařům, kteří na tuto vodu jezdí, potvrzovalo v krátkém období během května a června, kdy průtok byl okolo 10 - 15 m3/s. Chytat se dalo velmi dobře a ryb (převážně potočáků) se lovilo více než dost a jakých. Výjimkou nebyly ani úlovky přes 35 - 40 cm a i několik těch padesátek se také chytilo.

Co se tedy týče potočáka ve Vltavě pod Lipnem, je stav v současnosti, dle mého názoru, docela uspokojivý. Škoda jen, že vysazení duháci jsou vždy opravdu ve velmi krátké době vychytáni a dosazovaní lipani bohužel nemají šanci přežít zimu, kdy jsou bez milosti sežráni zimujícími kormorány. Jak jsem ale předeslal, potočáků je na Vltavě v současnosti opravdu hodně.

Vrásky nad průběhem závodu mi tak dělala jen velmi kalná voda, která byla způsobená právě výše uvedeným výplachem nánosů z vyrovnávací nádrže Lipno II. Kluci, kteří měli tento závod absolvovat, zde byli v předchozích dnech několikrát trénovat a jejich zprávy byly alarmující. Ve špinavé vodě bylo problémem přimět k záběrům alespoň nějaké hodnotitelé ryby.

Na poslední chvíli, 1 - 2 dny před závodem, jsem s ostatními dokonce uvažoval o změně místa konání. Nakonec však všechna pro převážila a měl jsem od lidí přímo z Vyššího Brodu zprávy o ukončení prací na "Vyrovnávačce", že se řeka již začíná mírně čistit, rozhodl jsem se uspořádat tento krajský přebor tak, jak bylo prvotně naplánováno.

V neděli 17. září ráno v půl osmé tedy proběhla prezentace závodníků u benzinové pumpy ve Vyšáku. Já jsem za pomoci Šedi den předem vytyčil trať mezi "plážičkou" pod jezem u Bílého mlýna a koncem rozdvojení nad jezem v Herbertově. Vytyčeno a označeno bylo 19 míst. Včas se omluvil ze závodu pouze Michal Adamčík, který si těsně před soutěží neopatrně poranil ruku.

Zde bohužel musím pokárat strakonickou muškařskou závodnickou odnož, která se letošního krajského přeboru zúčastnila jen ve velmi slabé sestavě. Ze Strakonic přijeli pouze Lukáš Pazderník a Roman Heimlich. Ostatní "Strakoňáci", kteří byli ve dvacítce nejlepších jJihočechů, s právem zúčastnit se krajského přeboru, mě tak svým přístupem velice zklamali. Někteří se sice údajně omluvili (mně se omluvil pouze David Voldřich), ale se zástupcem strakonických závodníků Milanem Janusem bylo dohodnuto, že za ty, kteří se krajského přeboru nezúčastní, nastoupí další v pořadí nad 20. místem v jihočeském žebříčku, a to byli až do 27. místa právě závodníci ze Strakonic.

Mezi nimi figurují i juniorští reprezentanti, vedení právě jejich repretrenérem Milanem Janusem. A myslím, že pro ně by právě srovnání s "dospělou" jihočeskou špičkou bylo velmi přínosné. No škoda. Doufám, že si to s Milanem ještě probereme. Nechci se v tom už dále pitvat, ale každý, kdo někdy organizoval podobný závod ví, kolik dá práce zajištění rozhodčích, vytyčení co nejregulérnější tratě, apod. Když pak jsou ráno "nastartovaní" rozhodčí a člověk je musí s omluvou poslat domů, protože prostě několik závodníků bez omluvy nepřijede, není to úplně fér. K závodu tedy nakonec nastoupilo pouze 16 Jihočechů. Místa v "rozdvojení" s čísly 17 - 19 jsem tedy zrušil a závod mohl začít.

Byla dohodnuta rotace, vždy v polovině každého kola, takže všichni závodníci se dostali a lovili víceméně v celém závodním úseku. Od samého začátku mi "spadnul kámen ze srdce", protože bylo jasné, že se ryby budou chytat. Nebudou to sice žádná obrovská čísla, ale vzhledem ke stále trvajícímu zakalení, bude ulovených ryb přiměřené množství.

Lovil se převážně potočák, míra hodnotitelných ryb byla stanovena dle závodního řádu na 20 cm. Mezi ulovenými rybami bylo i několik velmi pěkných potočáků, ale i duháků okolo 35 - 40 cm. Jak jsem to pozoroval ze břehu, záleželo samozřejmě na místě, ale nejlepší fungující metodou byl lov na krátkou "českou" nymfu, při požití různých golheadů, oranžheadů, ale i "bobšů". Sem tam se dala vystrýmrovat nějaká ta ryba, ale to se dělo především na rozlitých, pomalejších pláních.

V proudech jasně dominoval lov na nymfu. Dobrým poznatkem bylo i to, že markantně větší množství potočáků se zdržuje v prudkých proudech "dlouhého rozdvojení" nad jezem v Herbertově. Samozřejmě to není nic nového a jenom to potvrzuje to co ti, kteří sem pravidelně jezdí, už dobře vědí. Je to dáno menší přístupností tohoto terénu a samozřejmě také větší složitostí pohybu v těchto místech (brození při větším průtoku, apod.). Jak jsem ale předeslal, každý ze 16 závodníků se do tohoto úseku určitě dostal.

Z průběhu a výsledků bylo také velmi markantní a viditelné, že ulovení několika ryb v těch nejprochytávanějších místech, např. hned u "plážičky", nebude nic jednoduchého. Někteří se s tím nesrovnali vůbec, někteří zase naopak zvolili tu nejlepší taktiku. Třeba Míra Čutka, mimochodem velmi komplexní závodník, dokázal tady v odpoledním kole ulovit 9 hodnotitelných ryb – proudníků, ale byli mezi nimi i dva potočáci. Nepotvrdil mi tak stížnosti Milana Hladíka, který nadával na vytyčení tohoto úseku a neulovil zde bohužel nic, když Karel Bílek v rotaci před ním zde měl ryby 3. Šlo tedy opravdu jen o to, zvolit si tu správnou taktiku pro ten který úsek.

V každém kole, jak ranním tak odpoledním, bylo k vítězství potřeba ulovit podobné množství ryb. V ranním kole vyhrál Láďa Šedivý se 14 úlovky, 2. skončil David Šeba s 13 rybami a 3. Míra Čutka taktéž s 13 rybami, když prohrál s Davidem Šebou v tomto kole pouze na CIPS body.

Oběd byl pro všechny účastníky zajištěn v restauraci Lesanka ve Vyšším Brodě, bez problémů se vše stihlo a odpolední závod mohl bez jakýchkoli zádrhelů začít v 15:00 hodin. Průběh odpoledního kola byl velmi podobný tomu rannímu a ryby se chytaly stejným způsobem a v přibližně stejném množství, které jsem již uvedl. Velmi zajímavou poznámkou před tímto druhým závodem měl Šeďa, který mi při na obědě řekl, že odpolední kolo vyhraje Jája Šram. Tak to i opravdu bylo.

Bylo jasné, že zkušenost Šedi se tady ukázala v plném světle. Byl totiž v "rozdvojení" nad Herbertovem ve druhé rotaci ranního kola na čísle 16. Ke konci závodu začal chytat potočáky a bohužel již nestihl dochytat celý úsek a věděl, že tak Jájovi nechal pro odpoledne dostatek aktivních nepopíchaných ryb. Navíc, jako správný kolega a kamarád z jednoho týmu, tohle Jájovi řekl a do těch ryb ho navedl a popsal mu kde vlastně vůbec nechytal.

Myslím, že v tomto případě, kdy se závod konal pouze jako soutěž jednotlivců a nikoli družstev, nezbývá než smeknout. Nevím, jestli by to dokázal každý. Odpolední kolo vyhrál tedy Jája Šram se 13 rybami, druhý se umístil Míra Čutka také se 13 rybami (opět s nižším počtem CIPS bodů) a 3. místo obsadil Milda Hosenseidl s 8 úlovky.

Celkově tedy rozhodla vyrovnanost v obou kolech a zasloužené vítězství si již poněkolikáté v krajském přeboru jižních Čech zajistil Míra Čutka. Na 2. místě se celkově umístil David Šeba, který tak opět potvrdil vysoký standart ve velké konkurenci výborných jihočeských závodníků. Na celkově 3. místo se dostal opět výborný Jája Šram, který tak zúročil svou dlouholetou znalost této překrásné řeky ve Vyšáku (další konečné pořadí v přiložené tabulce).

Závěrem bych chtěl samozřejmě poděkovat členům MO ČRS Vyšší Brod, hlavně Mírovi Krotkému, který mi pomohl tento krajský přebor uspořádat a zajistil dostatečný počet rozhodčích. Dále bych chtěl poděkovat JćÚS ČRS – odboru LRU-muška za zajištění medailí a pohárů pro tento závod a Ivě Linhové za významnou pomoc při samotném průběhu závodů – počítání a zpracování výsledků. A v neposlední řadě i všem závodníkům, kteří se tohoto ročníku krajského přeboru LRU muška zúčastnili. Chovali se všichni vzorně "fair play" a napomohli tak hladkému a příjemnému průběhu tohoto závodu, v jednom z posledních letošních dní "babího léta" , v překrásném prostředí muškařského revíru Vltava 28.


 Krajský přebor 2006  Krajský přebor 2006  Krajský přebor 2006
 Vítězové KP 2006  Skupinové foto KP 2006  

-= tisk =-