Autor: Martin Musil
Termín letošního závodu I.ligy LRU-muška byl stanoven na 20. - 21.5.2006. Uspořádání se ujala MO Vsetín a samotný závod byl naplánován na revír Vsetínské Bečvy. Závodní úseky byly pořadatelem stanoveny přímo ve městě Vsetíně. Protože letošní dlouhodobě velmi nepříznivé průtoky na mnoha našich řekách budily oprávněné obavy z toho, zda se tento závod vůbec bude moci odehrát na určené řece, zařadil pořadatel v propozicích jako náhradní vodu soukromý "stoják" nádrž Skaličku.
Počasí však v první polovině května rybářům přálo a tak se průtoky na většině českých i moravských řek zklidnily a klesly až do normálů, nebo mírně vyšších průtoků. To se týkalo i Vsetínské Bečvy. A tak mohlo naše družstvo RSK Hanák České Budějovice "A" (ve složení Jája Šram, Vláďa Šedivý, Karel Bílek a jeho vedoucí a trenér Martin Musil) tedy na poslední možný tréninkový víkend odcestovat do Vsetína, kde jsme se setkali s několika dalšími týmy, které se zde poctivě připravovaly na říční závod I. ligy. Vše nasvědčovalo tomu, že by se zde za týden mohl odehrát velmi pěkný závod s úlovky mnoha úlovky.
Při trénincích se lovil potočák, lipan, proudník a parma. Méně již tloušť, kterého je sice v řece požehnaně, ale vzhledem k jeho právě probíhajícímu tření zde byl problém s jeho ulovením a specializovat se zde na jeho lov by asi bylo velmi ošemetné. Nicméně naše příprava proběhla nad očekávání dobře a tak jsme odjížděli ze Vsetína s dobrými pocity. Nelitovali jsme 400 km dlouhé cesty, která určitě přispěla k vyjasnění způsobů lovu, použitých mušek, obeznámení se s jednotlivými sektory a pod. Nikdy předtím zde totiž nikdo z nás nechytal a tak to bylo pro všechny velmi poučné.
Poslední týden před samotným závodem jsme se už jen připravovali na říční závod. Vázaly se odzkoušené mušky - většinou velmi drobné goldheads v tmavších a olivových provedeních a velmi malé suché mušky, opět ve velmi tmavých až černých odstínech (vel. 18 - 22). Po sledování průtoků, kdy bylo celý týden před závodem víceméně vše v normálu a po potvrzení pořadatelů, že vše nasvědčuje tomu, aby se závod na 99,9 % mohl uskutečnit na řece, odjela obě družstvo RSK Č. B. ("A" i "B") v pátek 19. května okolo třetí hodiny ráno do Vsetína na poslední vyzkoušení zvolených technik a taktik.
Jaké však bylo naše zděšení, když jsme uviděli Vsetínskou Bečvu po našem příjezdu okolo deváté hodiny. Zde se příkladně projevilo přísloví: "Větru ani dešti neporučíš!". Noční silná průtrž mračen a vytrvalý déšť zapříčinily velmi vysoký stav vody v řece. Barva silného kakaa nás všechny posadila zpátky na zem a pořádně znejistěla co bude dál.
Vzhledem k tomu, že nikdo z nás zde neměl zkušenost, jak rychle zde může voda opadnout a vyčistit se, čekali jsme na nějaké oficielní zprávy z řad pořadatelů a ty se také brzy dostavily. Okolo desáté nám zavolal Karel Křivanec, že mu bylo sděleno panem Adamem (ředitelem závodu) rozhodnutí o konečném přeložení závodu I. ligy až na neděli 21.5.2006 na Skaličku.
To byl samozřejmě výrazný škrt v plánech všech družstev. Oslavany a Č. B. "A" i "B", které již byly na místě, takže měly před sebou v podstatě dva promarněné dny. Telefony byly žhaveny, rozhodnutí pořadatelů zakázat trénink na Skaličce v pátek "aby bylo vše pro všechny stejné", se nám nejevilo příliš objektivní, jelikož všichni tam mohli být již od pátku od rána a tudíž tak i trénovat. Týmy, které se rozhodly odjet až v pátek odpoledne, se o změně dozvěděly včas a neodcestovaly do dějiště I. ligy.
Rozhodnutí pořadatelů o nemožnosti pátečního tréninku na Skaličce bylo nutné respektovat. Po dohodě jsme zvolili jako náhradní vodu malý rybníček v Kunčicích nedaleko Rožnova p./Radhoštěm, kde jsme si alespoň namočili jezerní šňůry a rozházeli se, i když rozloha tohoto rybníčku je ve srovnání se Skaličkou naprosto zanedbatelná a něco se zde dokonce i chytilo (duháček a siven). Pořadatelé I. ligy rozhodli o možnosti dvouhodinového tréninku na Skaličce v sobotu 20.5. od 16:00 - 18:00, což bylo po ukončení závodů v přívlači. Pro trénink byl povolen pouze jeden prut pro každé družstvo.
Vzhledem k faktu, že na Skaličce nebyl od závodů dvojic "Hends Cup" na konci dubna dosazen pstruh duhový a na nádrži bylo mnoho kaprařů s rozkrmenými místy, bylo jisté, že tento ligový závod bude velice těžký a složitý. Sobotní odpolední trénink ukázal, že to bude také velká jezerní dřina. Dle mých informací nebyla během dvouhodinového sobotního tréninku ulovena jediná lososovitá ryba. Musím připomenout, že to bylo hned po skončeném závodě přívlačářů. Očekávání toho, co se bude v zítra dít, bylo proto velmi nervózní.
Nedělní ráno bylo ve znamení pozdravů všech družstev, losování sektorů a míst jednotlivých týmů. Sektory byly vyznačeny takto: A - hráz, B - louka pod chatkami, C - louka naproti chatkám. Zahájení prvního tříhodinového závodu bylo stanoveno na 8:30, po každé hodině pak byla provedena rotace závodníků v rámci sektoru, čímž se každý soutěžící dostal na tři místa ve svém sektoru, aby byl vymazán případný rozdíl mezi jednotlivými stanovišti.
Vzhledem k velmi malému počtu lovených ryb se však v tomto případě dalo hovořit o bezvýznamnosti rotací pro tento konkrétní závod. Objektivnost však samozřejmě zůstávala zachována. Jak již bylo uvedeno, v nádrži nebyly žádné "čerstvé" ryby a voda byla kvůli velkému množství kaprů dosti přikalená. Jako nejúspěšnější se jevil lov s velmi pomalými intermídami, hoowerkami a suchými šňůrami na různé napodobeniny pakomárů, a drobné nymfičky typu Pheasant Tail a pod. Lovilo se staticky, nebo jen velmi pomalým stahováním těchto mušek. Lury nefungovaly prakticky vůbec. Velmi malé procento ryb bylo uloveno na booby, a to pouze z hráze.
V ranním závodě stačily na vítězství v sektoru A tři úlovky (2 duháci, 1 candát) - Míra Bonešický (RSK Č. B. "B"), v sektoru B 3 duháci - Martin Mikulka (Nový Jičín "A") a v sektoru C 2 duháci - Jája Šram (Č. B. "A"). Padl i velký počet nul a tudíž byly po prvním kole výrazné rozdíly mezi družstvy, jejichž závodníci měli každý nějaký ten úlovek a družstvy, kterým se to nepodařilo. Dopolední závod vyhrálo družstvo Tukar Oslavany s celkovým umístěním 7, na druhém místě figurovalo družstvo RSK Hanák Č. B. "A" s celkovým umístěním 10 a na třetím místě v dopoledním závodě skončil Nový Jičín A a RSK Vltava se shodným součtem umístěním 14. Kluky z "B" družstva RSK Č.B. zachraňoval výrazně Míra Bonešický, který svůj sektor A vyhrál. Další dva, Michal Adamčík a Martin Hanus totiž zůstali ve svých sektorech bez ryby a psali si do umístění družstva oba "10".
Pro odpolední závod byla všemi týmy stanovena prakticky stejná taktika, ulovil jednu rybu každým závodníkem a bude to velmi dobré. Obava z toho, že se to také nemusí podařit, nebyla vůbec od věci. Odpolední závod byl zahájen ve 13:30, opět s dvěmi rotacemi v rámci sektoru. Závodníků bez ryby bylo ve druhém kole mnohem více než ráno a tudíž došlo k velkým změnám a k zamíchání umístěním jednotlivých družstev. Ranní výborný výsledek potvrdil pouze Tukar Oslavany, který byl jedním z mála družstev, kterým se podařilo i odpoledne nenulovat a se součtem umístění 16 už mají letošní titul prakticky v kapse.
Naše "A" družstvo po odpoledním závodě propadlo na čtvrté místo se stejným součtem umístění jako třetí RSK Vltava Praha. Jedinou naší rybu chytl Vláďa Šedivý v sektoru A. Bylo to 2 minuty před závěrečným klaksonem a to mu zajistilo 6. místo v sektoru na hrázi. Karel Bílek utrhl v poslední třetině závodu v sektoru C velkého duháka, kterého už delší dobu vodil. Donutil ho k záběru na suchou mušku "splávek". Pokud by ho vytáhl, byl by přinejhorším druhý v sektoru, spíše však první, protože tento duhák byl patrně větší než kapr Míry Macháčka z družstva Vsetína. Jája Šram neměl v sektoru B za odpolední závod ani záběr. Závodníci RSK Č. B. "B" dopadli v odpoledním závodě o něco lépe (celkově sedmí), když jediným kdo neměl rybu byl Martin Hanus v sektoru C. Míra Bonešický i Michal Adamčík měli po jednom úlovku, což bylo v jejich sektorech dobré. Vynikajícím výsledkem skončil odpolední závod pro tým ze Vsetína, který toto kolo vyhrál a celkově obsadil druhé místo.
Celkové výsledky jsou tedy takové jaké jsou a nemá smysl se tím dále zabývat. Lze snad jen podotknout, že Vsetínská Bečva už byla v neděli chytatelná a závod by se zde vyvíjel určitě úplně jinak. Pravdou ovšem zůstává, že pořadatelé jarního kola 1. ligy z MO Vsetín se museli narychlo a definitivně rozhodnout už v pátek. Čekat na to, zda řeka opadne a vyčistí se, by bylo také velmi riskantní. Pokud by totiž v proběhu pátku či soboty trochu zapršelo, mohlo se stát, že říční závod by byl naprosto neregulérní a možná i nebezpečný. Nakonec se tedy rozhodnutí přesunout závod na nádrž Skalička jeví jako rozumné a pořadatelům patří dík i za tuto možnost.