Autor: Karel Křivanec
Třetí zářijový víkend byl na Vltavě 28 ve znamení podzimního kola I. muškařské ligy. Dva sektory byly vytýčeny mezi železniční mostem ve Vyšším Brodu a herbertovským jezem a třetí pak nad Veverkami. Sjelo se sem deset nejlepších klubových mužských týmů, aby se utkali o titul mistra ČR a také o Černého Petra sestupu. Po jarním kole na nádrži Skalička bylo už celkem vyformované jak čelo, tak i chvost soutěže, ale nikdo neměl ještě nic jisté. Vedl Tukar Oslavany se součtem umístění 19, druzí byli českobudějovičtí SIMMS HANÁK RSK "A" (22) a třetí pak MOL Nový Jičín "A". V akutním pásmu sestupu byly tři týmy, osmá RSK Vltava Praha, deváté Strakonice "A" a desátá Plzeň 1 - BFP.
Sobotní počasí bylo mizerné a odpoledne chvílemi i pršelo, takže dobrou zprávou bylo jen snížení vodního průtoku na 10 m3, za což patřil správci toku dík od všech závodníků. Dva horní úseky skýtaly podmínky pro dobrý rybolov, zato spodní úsek u Veverek byl pro každého závodem pravdy, protože ryb přes 20 cm tam moc nebylo a z letního vysazení duháků pro MS juniorů už nezbylo zhola nic. Naši rybáři se opět ukázali a bez milosti vše zkonzumovali.
V muškařském úseku mezi V, Brodem a Herbertovem bylo přeci jen vidět, že tam část letního zarybnění zůstala tak se chytali duháci i přes padesát centimetrů a bylo se na co dívat, protože bylo chyceno i hodně pěkných obecňáků. Potěšitelný byl i výskyt většího množství lipanů ve velikosti kolem 22 cm, což byl výsledek jarního zarybňování jednoletou násadou. Škoda, že je nečeká v letošní zimě příliš šťastný osud, protože černí ptáci už brzy přiletí a to bude konec těchto slibných lupínků.
V prvním závodě překvapivě dominovali v sektoru A i B mladí strakoničtí závodníci z B-týmu. Ondra Špička tu zaznamenal 15 úlovků a Roman Heimlich bodoval dokonce devatenáctkrát. V sektoru C byl podobně úspěšný Dan Svrček (N. Jičín A), který měl 14 bodovatelných ryb. Pozadu nezůstali ani nedávní junioři z Jaroměře, Pavel Chyba (druhý v sektoru C) a Radek Karban (třetí v v sektoru A), kteří určitě patřili k velmi příjemným překvapením podzimního kola. Vedoucí Tukar jen mírně ztrácel (Tomáš Starýchfojtů "dělal" dvojku a Pavel Macháň zabojoval v céčku, kde skončil třetí. Dříve jmenované týmy ho dostihnout nemohly, ale začal se na něj dotahovat brněnský Gammarus. Na opačném pólu se octli závodníci z Plzně, kteří měli velmi "konzistentní" výkon, totiž tři desítky a to je už prakticky posílalo ven do druhé ligy. Mezi těmi, kterým se moc nedařilo, patřili skoro domácí borci z Č. Budějovic, kteří klesli na průběžně čtvrté místo.
Nedělní ráno se probudilo do slunečného počasí a závodníci měli naději alespoň na změnu sektoru a místa. Díky novému způsobu losování se také nemohlo stát, že by se dva týmy znovu potkaly po výměně míst ještě i ve druhém závodě. Toto kolo bylo zcela ve znamení závodníků Gammarus Brno. Igor Slavík byl šťastně druhý v áčku (12 ryb), Ant. Pešek udělal jedničku za 17 úlovků v béčku a Milan Pavlík byl třetí v obávaném sektoru C (9 úlovků). Také oba mladí z Jaroměře skončili shodně na druhých místech a tak se do špičky dostal jen Ivan Vančura, který vyhrál A sektor se 14 rybami jako hostující závodník v dresu strakonického A-týmu a nestárnoucí Jan Pecina (Vltava Praha), který si poradil s obávaným posledním místem u křižovatky Veverky, když tu vychytal jedničku (11 ks).
Vltavu Praha také zachránil před spadnutím svým třetím místem v sektoru B mladý českobudějovický závodník David Šeba, který hostuje v Praze, protože doma zatím nenašel uplatnění v A-týmu a to i přesto, že je letos náhradníkem A-týmu ČR a byl úspěšným na Mistrovství Evropy v Polsku. Jak je vidět, někdy je snazší se dostat do reprezentace než do některého prvoligového týmu a je to určitě škoda pro obě strany. Čest lídra ligy zachraňoval Pavel Macháň, který byl třetí s 11 rybami v sektoru A. Poslední byli opět Plzeňáci, i když tentokrát s výjimkou střídajícího Fajta, který uhrál šestku v sektoru A.
Opět se moc nevedlo "domácím" a překvapivě nezachytali v obou kolech ani dva ze tří novojičínských áčkařů, kteří hřešili na to, že jejich jarní náskok byl tak veliký, že už prakticky nemohli spadnout do nižší soutěže. Oslavanští nechtěli věřit, že jsou opět mistry ligy a tak byla jejich radost z třetího titulu v řadě převeliká. Gammarus Brno vyhrál podzimní část soutěže a i zde jsou v jeho týmu dva mladí závodníci, kteří se spolu se zkušeným Peškem dostali až na dva body za vedoucí tým, i když v počtech ulovených ryb už byli lepší.
Největším překvapením letošního ročníku bylo družstvo MK Jaroměř-Česká Skalice, které vloni vyhrálo druhou ligu a letos na podzim bylo druhé a celkově pak třetí v nejvyšší soutěži. Nemalou zásluhu na tom má i reprezentační trenér Jiří Klíma, který vede toto východočeské družstvo při zmíněných soutěžích a z jeho taktických rad dokáží uvedení závodníci vytěžit maximum. Také on by doma v Brně asi těžko hledal nějaké "angažmá". Černý Petr druhého sestupujícího pak zůstal strakonickému áčku a je tedy patrné, že i tam se schyluje ke generační výměně.
Potěšujícím faktem letošního ročníku byl očividný nástup mladých závodníků, kteří se začínají tlačit i do předních míst v celostátním žebříčku. To by mohlo probudit i zkušené závodníky, kteří často už nemají tolik času na trénink a těží z minulých zkušeností. Takový je světa běh a vývoj se zastavit nedá. Uvidíme nakolik se tento trend promítne do nejvyšší soutěže v příštím roce a jak rozčeří její hladinu i oba postupující týmy z druhé ligy, tedy další mladí z RSK Č. Budějovice B a někdo zatím neznámy z B skupiny druhé ligy, jejíž ukončení bylo posunuto na konec října na jezero v Jestřábicích.
A na závěr bych se chtěl jen krátce zmínit o metodách, které se uplatnily při podzimním kole I. ligy. Nejvíce se zkoušela krátká nymfa, ale mnoho úlovků bylo dosaženo i na suchou mušku a i mokrý způsob někde výrazně platil. Zaujal mě také rybolov závodníků z Jaroměře, kteří tahali proti vodě zlatohlavé rudořitky na intermediálních šňůrách s dlouhým nástavcem, což platilo hodně na okouny, ale i bílou rybu, protože lososovití nebyli zastoupeni na všech místech. Viděl jsem také Tomáše S. jak zkouší chytat tak trochu po Francouzsku a to by mohlo být dobré znamení, že se o tom začíná i u nás přemýšlet.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |