Autor: Karel Křivanec
Řeka Vltava hostila v třetím červencovém týdnu mladé muškaře, kteří se sjeli do Rožmberka nad Vltavou ke svému IV. Mistrovství světa. Soutěže se zúčastnilo 53 juniorů a zhruba stejně početný byl jejich doprovod. Některé týmy přijely kvůli tréninku již o týden dříve, ale oficiální zahájení tohoto šampionátu bylo ve středu 20.7. na Rožmberském hradu za přítomnosti hejtmana Jihočeského kraje Jana Zahradníka. V dresu České republiky se představily dva týmy. ČR 1 ve složení: Luboš Roza, Roman Jörka, Ondřej Misar, Vít Pavlacký, Lukáš Sobolčík a náhradník Jaroslav Mašek. Náš druhý tým pak byl ve složení: Petr Jílek, Petr Drastík, Jan Buchtela, Bohumil Šareš, Pavel Steuer a náhradníkem byl Pavel Haloun.
Vlastní závody se konaly od čtvrtečního odpoledne až no nedělního oběda. Vedle dvou úseků na revíru Vltava 29 v Loučovicích a na Čertově stěně se lovilo také ve Vltavě 28 od Vyššího Brodu až téměř do Rožmberka a dva úseky byly ještě na Kaplicku na řece Malši ve Skoronicích a na pstruhové nádrži Květoňov. Mladí závodníci byli rozděleni do pěti skupin, které se střídaly na čtyřech závodištích a v neděli ráno pak chytali všichni naráz na Vltavě 28. Hodnotilo se šest druhů ryb od 18 cm, které byly po oficiálním změření puštěny zpět. Lovilo se na háčky bez protihrou a časový limit závodu byl 2,5 hodiny. Pořadatelé proto museli zajistit pro každého závodníka rozhodčího a do každého úseku ještě tři sektorové rozhodčí. Na objektivitu českých kontrolorů z Kaplice, Vyššího Brodu, Loučovic a Křemže pak ještě dohlíželi pozorovatelé, vybraní z doprovodu ostatních týmů. Mezi hlavní favority patřili naši junioři a mladí reprezentanti Francie a tyto papírové předpoklady se také plně potvrdily.
V prvním soutěžním kole šli naši mladí muškaři hned do vedení, když se uplatnila jejich převaha v nymfování na krátkou vzdálenost proti vodě. Pavel Steuer ze Vsetína vyhrál svou skupinu na úseku pod Lipnem (40 úlovků) a Ondra Misar z Českých Budějovic pak stejně zabodoval nad vyrovnávací nádrží Lipno 2 a další tři Češi obsadili na svých úsecích druhá místa. Na Malši však vyhrál Francouz Florian Caraveo a na Květoňově pak Angličan Alex Jardine těsně porazil L. Rozu, když měli oba 20 úlovků. Alex je syn slavného Charlese Jardina, který napsal mnoho knih o jezerním muškaření a který byl také na našem šampionátu osobně přítomen. První den tedy skončil vedením prvního týmu Čechů (součet umístění 7), před Francií (13) a ČR 2 (15).
V pátek ráno soutěž pokračovala plně v režii našeho prvního týmu a vše vypadalo jako jasná záležitost. Tři naši junioři vyhráli své sektory, Pavlacký na Květoňově chytl 16 ryb, Jörka na Malši měl 20 úlovků a Misar měl pak pod Lipnem 28 pstruhů a jen na spodním úseku Vltavy 29 zvítězil opět Francouz Florian Caraveo. Příliš se nedařilo strakonickému Lukáši Sobolčíkovi na Vltavě 29 u železniční zastávky Čertova stěna. Nebylo divu, že na nejvíce prochytávaném místě tohoto úseku neuspěl s oranžovou šňůrou a velmi krátkou nymfou. Divoký potočák totiž vůbec nemá rád, když mu někdo strká špičku prutu nad hlavu a tak mohl být Lukáš rád, že chytl alespoň oněch 8 pstruhů a že mu to stačilo na čtvrté místo ve skupině. Z cizinců se blýskl pěkným výkonem Špatněl Aitor Garcia, který byl na Malši druhý, jen o čtyři ryby za naším Jörkou. Po prvních dvou soutěžních kolech tedy vedli Češi o deset umístění před Francouzi (24) a naše "béčko" bylo třetí (35).
V pátek odpoledne se zatáhlo a chvílemi i pršelo, nad vodou se objevovaly májovky, prostě ideální počasí na ryby. Začátek závodu byl ještě podle českých not, ale po přeháňce přestaly pstruzi naše zlatohlavé nymfy úplně brát a zajímali se hlavně o dění kolem hladiny.
Tu změnu jsem pozoroval na Malši, kde chytali vedle sebe náš Vít Pavlacký a pod ním Flavien Granier. Víťa měl po padesáti minutách osm úlovků a Flavien pouze čtyři. Pak se karta obrátila, mladý Francouz tahal pstruha za pstruhem a náš závodník stál. Granierz chytal na sucho, obhazoval si oba břehy a vymetal mělčinky kolem kamenů. Měl pětimetrový nástavec, který mu plně stačil k excelentnímu lovu a šňůru prakticky nevytáhl z prutu.
Na stejném dvousetmetrovém úseku Malše, kde vyhrál dopoledne náš Jörka s dvaceti kousky, chytl tento Francouz za 2,5 hodiny dalších 24 ryb! Pavlacký tu nad ním končil s 11 pstruhy a to bylo jen páté místo v sektoru. K něčemu to ale bylo dobré, protože Francouzi nám teď odhalili plně svou taktiku, která je nejednou vynesla do čela v světových soutěžích mužů. Byla to čistá ukázka toho, že ani nymfa není všemocnou zbraní, na kterou lze slepě spoléhat. Podobně se situace vyvíjela i na ostatních úsecích, takže slibný desetibodový náskok se propadl do tříbodové ztráty. Po třetím kole vedli Francouzi se součtem umístění 34, druhá byla ČR 1 (37) a třetí pak bylo družstvo ČR 2 se součtem umístění 51. Náš trenér Milan Janus a vedoucí družstva Milan Čubík měli jistě neklidnou noc, protože se museli rychle vypořádat s touto ledovou francouzskou sprchou.
V sobotu dopoledne se tedy začínalo znovu a byl to boj velmi urputný. Do souboje o prvenství se zamíchal i Španěl Jordi Casas, který vyhrál s 26 úlovky horní Loučovický úsek Vltavy 29, Flavien Granier vyhrál s 22 rybami a stejnou taktikou jako včera i na úseku pod Čertovkou. Další Francouz, Benjamin Noris, vyhrál na Malši s 12 úlovky a na Květoňově byl první Kieron Jenkins z Walesu se 13 duháky. Z našich se vůbec nedařilo Sobolčíkovi, který měl na Květoňově jen 4 ryby a to bylo až deváté místo v jeho skupině. Pohroma však postihla i Francouze, protože Nicolas Siry byl na Vltavě 29 pod Lipnem s pěti pstruhy až šestý. Jeho trenér se za to na něj hodně zlobil, avšak neprávem, bylo to asi nejhorší místo v celém úseku. Na Květoňově však "vybouchl" i dosud vedoucí Florian Caraveo, když ze 4 duháky byl osmý a tak toto kolo skončilo plichtou 14:14. Francouzi stále vedli se součtem umístění 48, druhá byla ČR 1 (51) a třetí ČR 2 (67).
Sobotní pozdní odpoledne tedy slibovalo napínavou podívanou a bylo se opravdu na co dívat, protože ryby již byly dosti popíchané po předchozích čtyřech kolech a bylo to už trochu znát i na úlovcích. Na Květoňově vyhrál po skvělém výkonu chytající náhradník týmu Walesu Sean Jones s rekordními 21 kusy a poslední duhák 51,5 cm byl chycena na černý "štikový" strímr. Moc se tu nedařilo Ondrovi Misarovi, který tu byl s devíti úlovky čtvrtý, ale ostatní sektory už vyhráli jen Češi. Na Malši ukončil vítěznou francouzskou sérii Luboš Roza, který tak dal o sobě prvně výrazně znát. Zaznamenal zde 15 úlovků a i když měl o rybu méně než druhý Francouz Flavien Granier, byly Lubošovy úlovky celkově delší. Jörkovi stačilo na vítězství v Čertových proudech 19 pstruhů a Bohumil Šareš byl se 14 pstruhy první na Vltavě 29 nad Loučovicemi. Po pěti soutěžních kolech měli za sebou všichni junioři čtyři závody a do čela jednotlivců se prosadil Flavien Granier (součet umístění 6), druhý byl Ondra Misar (součet 9) a na třetím místě figuroval Luboš Roza se součtem 10. V týmech vedla ČR 1 (60), před Francií (64) a ČR 2 (82).
V neděli 24. července byla snídaně už v pět hodin a autobusy odjížděly o půl šesté na Vltavu 28. Dva sektory byly v čistě muškařském úseku mezi Vyšším Brodem a Herbertovem a tři pak pod vyústěním Větší Vltavice až skoro k Rožmberku. Chytalo se tak časně kvůli vodákům, aby byl na řece klid a podařilo se, protože nejela ani jediná loď. V prvním úseku měl velké štěstí Luboš Roza, který chytal ve "Špajzu" a vylovil tu 15 duháků, mezi nimi jednoho padesátníka. Ir Padraig Sharkey jich měl také 15, ale byli o 62 cm kratší! Ve druhém úseku nad Herbartovským jezem konečně vyhrál a s velkou převahou Lukáš Sobolčík s jednadvaceti rybami, bodově však na tom byl o trochu hůř než Roza.
Na výsledky třetího úseku jsme byli velice zvědaví, protože tu chytal dosud vedoucí závodník Flavien Granier a bylo to na perfektním místě. Francouzský trenér mu ale znovu naordinoval suchou mušku a "olizování břehu" proti vodě a tak měl Flavien po 140 minutách lovu jen dvě hodnotitelé ryby. Utekl mu taky jeden velký pstruh, pro jehož zdolání byl francouzský parabolický prut příliš měkký. Deset minut před koncem závodu trenér zklamaně odešel a mladý Francouz to ještě "přebil" na nymfu a chytl za deset minut dalších pět ryb! Ani to mu však nestačilo na víc než na páté místo v sektoru, který vyhrál Angličan Chris Tuck. Ten však závodil jen jako jednotlivec a tak se pro soutěž družstev stal "vítězem" druhý v pořadí, tedy náš Bohumil Šareš.
Ve čtvrtém sektoru se stal překvapivým vítězem Ir Liam Sheehan, který se sedmi velkými duháky přechytal oba naše borce, i když na tom byli o dvě ryby lépe.V posledník sektoru pak lovil náš Ondra Misar, který byl před posledním kolem na druhém místě. Nyní se ale dostal do úseku, kam jezdí na lov velká hlavatka a jen zázrak mohl znamenat lepší umístění. Ten se však nestal a tak mladý Jihočech měl nakonec jen pět úlovků a to bylo čtvrté místo v sektoru, který vyhrál s převahou Angličan Scott Nellins. Tento poslední závod na Vltavě 28 měl prověřit strímrovací techniku závodníků na velké řece a Francouzi to patrně netušili, protože skončili až za naším "béčkem" na třetím místě a ztratili na náš první tým dalších jedenáct bodů a touto taktickou chybou také přišli o téměř jistý titul v soutěži jednotlivců.
Ten se štěstím obhájil náš nejlepší junior Luboš Roza z Bojkovic, ale tentokrát to bylo jen velmi těsné vítězství. V prvním kole začínal na pstruhové nádrži Květoňov u Kaplice a jeho výkon lze hodnotit jako bezchybný, protože tu ulovil dvacet ryb (největší měla 48 cm). Byl to třetí nejlepší výkon na tomto jezeru, když s ním chytající Alex Jardine nad ním v tomto kole vyhrál jen o pár centimetrů. Ve druhém kole měla jeho skupina A volno a tak se díky vyhodnocovacímu programu FIPS-Mou propadl hlouběji do pole závodníků a nebyl tak vidět na čele soutěže, což mu ale asi moc nevadilo. Ve třetím kole soutěže závodila jeho skupina v Čertových proudech na Vltavě 29 a jeho stanoviště bylo uprostřed závodního úseku ve velmi dobrém místě č. 5. A tak pátá pozice za 7 pstruhů byla pro něj jistě zklamáním. Bylo to však ono černé páteční odpoledne, kdy pstruzi preferovali plovoucí hmyz a ignorovali naše nymfy. Jak už jsem se zmínil, divoký potočák se v takovéto vodě nedá chytat jako lipan a vůbec už ne ve třetím kole soutěže kdy už je velmi opatrný.
Jiná byla situace při čtvrtém závodě na horním úseku Vltavy 29 pod Lipnem. Tam se nedá v hluboké vodě chytat jinak než na nymfu, což Lubošovi vyhovovalo a i když bylo jeho místo opět na čísle 5, bylo jeho 17 pstruhů skvělým výkonem z tohoto velmi obtížného a velmi hlubokého úseku s mimořádným spádem koryta. Byla to dvojka ve skupině a víc se zde udělat nedalo. Páté závodní kolo jej pak přivedlo na malou říčku Malši do Skoronic na úsek č. 4 k malé chatové kolonii. Náš závodník použil jednu těžkou vodící středovou nymfu a dvě mikronymfy a to byla nová taktika, která tu slavila úspěch. Chytil tu dokonce největší rybu tohoto sektoru, pstruha obecného 38 cm a bez problému zde vyhrál s velkým náskokem.
Po pěti závodech byl Luboš na třetím místě, když na Francouze Graniera ztrácel čtyři pozice a 2500 bodů, což nedávalo moc velké vyhlídky na obhájení titulu, ale u vody se může někdy stát i zázrak. Náš závodník chytal na čísle 6 v sektoru A a jeho loviště bylo v proslulé tůni pod prudkým proudem. Začal hned od začátku se strímrem a podařilo se mu tu opět vyhrát svou skupinu, zatímco jeho největší soupeř se trápil o dva kilometry níže pod ním. Kdyby Francouzský trenér odešel od svého závodníka jen o pět minut dříve, zbylo by na našeho Luboše stříbro, protože i osmnácticentimetrový proudníček by přinesl Francouzovi zlatou medaili, ale nestalo se tak!
Na druhém místě tedy skončil Flavien Granier a i když měl stejný součet umístění jako vítěz (11) a o dvě ryby navíc (76), ztrácel na Luboše 4380 bodů. Mladý Francouz byl druhý ve své skupině C na Květoňově (13 ks), první na Malši (24 ks), první na Vltavě 29 v Čertovce (22 ks), druhý na Lubošově místě pod Lipnem (10 ks) a pátý v onom nešťastném posledním závodě na Vltavě 28 (7 ks). Když se tak dívám na rozložení jeho stanovišť, pak musím konstatovat, že měl velmi dobrý los.
Na třetím místě v soutěži jednotlivců pak byl českobudějovický závodník Ondra Misar.(13), který chytal takříkajíc na domácí vodě, což však vůbec nesnižuje jeho skvělé umístění. Vyhrál první závod ve spodním úseku Vltavy 29 absolutním výkonem této tratě za 31 pstruhů, vyhrál druhý závod na horním úseku pod Lipnem (28 ks), proti očekávání byl až třetí na Malši (8 ks) a čtvrtý na Květoňově (9 ryb) a o jeho smůle v posledním závodě na Vltavě 28 jsem se již zmínil, bylo to ono čtvrté místo za 5 ryb, ale i tak měl celkově nejvíce úlovků (81). Kdyby chytl jednoho většího duháka navíc, pak by mu stříbrná medaile neunikla.
V první desítce bylo tedy pět Čechů, tři Francouzi ( 9. Damien Firoud a 10. Florian Caraveo) a po jednom závodníkovi z Walesu (5. Sean Jones) a Spanělska (8. Jordi Casas). Umístění dalších Čechů bylo následující: 4. Roman Jörka (14), 6. Pavel Steuer (16), 7. Vít Pavlacký (16), 11. Petr Jílek (18), 13. Bohumil Šareš (19), 15. Lukáš Sobolčík (23), 24. Petr Drastík (27) a 28. Jan Buchtela (28).
V soutěži družstev bylo následující pořadí: 1. Česká republika 1 (70), 2. Francie (85), 3. Česká republika 2 (98), 4. Španělsko (131), 5. Anglie 1 (132), 6. Anglie 2 (140), 7. Wales (151), 8. Irsko (155), 9. USA (162) a desátý byl Internacionální tým složený z náhradníků. Když se ale podíváme na jednotlivé závodní tratě, pak můžeme konstatovat, že Česka republika 1 vyhrála úsek na Malši (součet 12), i když jen o jedno umístění před Francií a třetí zde byli překvapivě Američané (24). Na horním úseku Vltavy 29 měla obě česká družstva stejný součet umístění (17) a Francie byla opět jen o jedno umístění za nimi třetí. Zato spodní úsek Vltavy 29 patřil naopak Francouzům, kteří tu udělali vůbec nejnižší součet umístění v těchto závodech (9), druhé bylo družstvo ČR 1 (13) a třetí Španělsko (14). Na Květoňově byla první Anglie 2, se stejným součtem jako Wales (22), o jedno umístění za nimi byla ČR 1 a Irsko a pak následovala Francie (27), ČR 2 (28) a Anglie 1 (29). Rozhodující vítězství Čechů přišlo v posledním kole na Vltavě 28, kde měla ČR 1 součet umístění 12, ČR 2 součet umístění 18 a až třetí byla Francie (20).
Celkem se při tomto mistrovství ulovilo 1968 hodnotitelných úlovků šesti druhů ryb (pstruh ob., duhák, siven, lipan, tloušť, proudník), Největším úlovkem byl pstruh duhový z Vltavy 28, který měřil 56 cm a zdolal ho Francouz Benjamin Noris. Největší pstruh potoční patřil našemu závodníkovi Pavlovi Steuerovi (45 cm), který měl i největší počet úlovků v dvouapůlhodinovém závodním kole (40 pstruhů) a největší celkový počet bodů (50 352).
Závěr mistrovství a vyhlášení výsledků bylo v neděli odpoledne na náměstí ve Vyšším Brodu za přítomnosti ministra zemědělství ČR Petra Zgarby, předsedy ČRS Petra Semeniuka, starostů Loučovic, Vyššího Brodu a Rožmberka a ředitele Lipenského vodního díla Zdenka Zídka, kteří předávali medalie a poháry vítězům. Při závěrečném banketu na nádvoří hradu Rožmberk byly ještě rozdány ceny pro vítěze a na tomto místě je tedy ještě třeba se zmínit i o sponzorech mistrovství. Byly jimi firmy SAGE, Hanák, Rudi Heger, Hends, Gammarus, Byron,Tvrdek, Burian, Weber, Vela, Povodí Vltavy, ZD Podkleťan Kremže, Hasičská vzájemná pojišťovna, Dobrá voda, Greiner a další. Všem zahraničním účastníkům mistrovství se u nás opravdu líbilo a opakovaně děkovali pořadatelům za výbornou organizaci závodů, bohaté úlovky a vynikající práci sektorových a řadových rozhodčích z řad členů místních organizací ČRS.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |