-= tisk =-

ZLATO A STŘÍBRO ZE SANU PRO NAŠE MUŠKAŘE

Autor: Karel Křivanec

Ve dnech od 14. - 19. června 2005 se konalo v Polsku na řece San již XI.Mistrovství Evropy v muškaření. Českou republiku zde opět reprezentovala dvě pětičlenná družstva. Vedle oficiálního týmu s označením ČR 1 zde byl ještě tým ČR 2, který obhajoval loňské prvenství ze Švédska, i když v poněkud pozměněné sestavě. První seznámení s revírem bylo učiněno na začátku května, kdy sem vyjeli naši průzkumníci a vlastní dolaďování formy pak mělo proběhnout během týdenního přípravného kempu těsně před vlastním šampionátem. Klimatické podmínky však nebyly tomuto druhému soustředění příliš nakloněné, neboť voda byla po předchozích silných deštích hodně vysoká a prakticky se moc chytat nedalo.

K letošnímu evropskému šampionátu se přihlásilo 18 družstev a dva jednotlivci. Po dvou týmech zde měli Poláci, Češi a Angličané, ti však vyslali jako béčko své národní družstvo žen. Zajímavé také může být konstatování kdo letos chyběl. Byli to Belgičané, Španělové a také Wales. Jinak byla muškařská Evropa kompletní. I když Českou republiku 1 tvořili závodníci našeho B-týmu ve složení: Lukáš Pazderník, David Šeba, Oldřich Dvořák, Dan Svrček a Milan Pavlík, na výkonu družstva to příliš znát nebylo, protože dával oběma domácím týmům pěkně zabrat.

Letošní šampionát se konal na třech úsecích řeky San, na jeho malém přítoku říčce Solince a na vyrovnávací nádrži Myczkovce, kde se chytalo z lodí. Naši (ČR 1) šli hned od prvního kola do vedení a to si udržovali až do konce kola čtvrtého. Na říčních úsecích se Češi vyznamenávali a to platilo o obou týmech, i když v prvním kole měl smůlu Dan Svrček, který na zcela zakaleném úseku Sanu v Postóvě nebyl mezi čtyřmi šťastlivci s úlovkem. Vyhrát tu J. Hanák (ČR 2) se dvěma rybami a tak, i když Dan chytl na jezeru, byl hned od prvního kola mimo medailové naděje.

Ono problematické jezero, na kterém muselo být k dosažení úlovku ještě hodně štěstí, nás stálo opravdu mnoho. Dva centimetry chyběly Davidovi Šebovi k tomu, aby zde ve čtvrtém kole chytil mírového pstruha, který by mu stačil na 11. místo v sektoru a pak mohl být celkový výsledek našeho týmu ještě lepší. Davidův vymodlený úlovek však oněch potřebných 20 cm neměřil a tak náš závodník obdržel 19 "trestných" bodů za prázdny bodovací průkaz. A protože zde nuloval v posledním kole i Milan Pavlík, znamenalo to v konečném součtu po pěti kolech, že se přes nás dostalo polské béčko, jehož závodníci měli celkově o 4 body lepší součet umístění než naši. V posledním závodě se totiž na jezeře chytli už jen dva pstruzi a těmi šťastlivci byli Polák Lukasz Ostafin (Polsko 2) a mladý Francouz Guilpain.

Soutěž družstev tak nakonec skončila takto: 1. Polsko 2 (139), 2. ČR 1 (143), 3. Polsko 1 (160), 4. Francie (161), 5. CR 2 (218), 6. Itálie (232), 7. Finsko (252), 8. Rumunsko (273), 9. Anglie 1 (277), 10. Německo (281), 11. Lucembursko (320), 12. Norsko (323), 13. Slovensko (327), 14. Irsko (332), 15. Portugalsko (352), 16. Holandsko (375), 17. Anglie 2 (386) a 18. Švédsko (423). Tedy žádné velké překvapení, o titul a medaile bojovala první čtyři družstva, jejichž odstup od ostatních byl značný. Vystoupení našeho druhého týmu však nelze hodnotit jinak než pozitivně. Když uvážíme, že se jednalo většinou o méně vychytaném závodníky, jejichž pozice nejsou úplně na špici našeho žebříčku jednotlivců, bylo jejich vítězství nad obávanými Italy obzvlášť cenné. Družstva od 11. místa výše už byla na tomto klání víceméně do počtu, což dokládá jejich značný bodový odstup.

Velmi zajímavá byla také soutěž jednotlivců, kde se o titul pral náš Lukáš Pazderník s celou plejádou polské reprezentace a statečně jim sekundovali ještě naši Olda Dvořák a David Šeba. Lukáš vyhrál první závod na Sanu v úseku "Chyť a pusť" s 15 rybami a druhé kolo na přehradě Myczkowce se 2 úlovky a tak po prvním dnu vedl před D. Šebou, který měl rovněž součet umístění dvě. Ve třetím kole byl Lukáš na Solince pátý (5 ryb), zatímco David byl na Sanu v úseku "Chyť a pusť" devátý (8 ks).

V tomto okamžiku se do čela dostal známý polský internacionál a také "stříbrný smolař" z loňského MS na Slovensku Kazimierz Szymala, který měl o dvě místa lepší součet než náš Lukáš. Strakonický závodník však ve čtvrtém kole tuto malou ztrátu dohnal a oba soupeři měli shodný součet umístění 10, avšak Polák ještě vedl, protože měl chyceno více ryb. David bohužel nuloval na jezeru a tím se dostal ze seznamu potencionálních medailistů, ve kterém zůstali, kromě našeho Pazderníka, ještě tři Poláci, tedy vedoucí Szymala, třetí Ostafin a čtvrtý Lach.

Poslední páté kolo v neděli dopoledne bylo proto sledováno s velkým napětím, protože Szymala a Ostafin šli na jezero, kde to bylo s úlovky moc špatné. Nakonec se chytily jen ony dvě ryby, Ostafin dělal jedničku a Szymala šel s 19 body ke dnu. Jozef Lach chytal na Sanu ve známém úseku "Chyť a pusť" a 8 ryb mu stačilo na páté místo a tím si zajistil bronzovou medaili. V této skupině zabojoval náš Olda Dvořák, který si za 16 úlovků připsal umístění dvě, což ho katapultovalo z druhé desítky až na skvělé páté místo. Pro Olina to bylo nejspíš poslední vystoupení v reprezentaci a shodou okolností to bylo jeho nejlepší umístění na vrcholném muškařském závodě.

Všichni byli zvědaví na výkon Lukáše Pazderníka na Sanu v Postówě, protože jen co nejlepší umístění mu zaručovalo obhajobu loňského zlata z ME ve Švédsku. Náš závodník i zde chytal ve velkém stylu a za tři hodiny měl šest ryb, což bylo druhé místo v sektoru a celkový součet umístění 12. A právě tolik bodů mu stačilo na zisk druhé zlaté medaile! Tedy nevídaný úspěch a pokud listuji ve své paměti, tak jenom Francouz Pascal Cognard vyhrál třikrát jednotlivce na MS a Angličan Brian Ledbetter měl dvě zlata z MS. Na mistrovství Evropy je to tedy první počin tohoto druhu.

Poláci měli v první desítce šest závodníků, Češi dva a po jednom zastoupení měla Francie (8. Guilpain) a Itálie (10. Dona). Další umístění našich bylo následující: 14. D. Šeba (33), 19.M. Pavlík (39), 21. J. Hanák (39), 22. M. Sušil (39), 23. D. Svrček (40), 26. D. Fanta (42), 29. L. Roza (45), 47. J. Pecina (59), celkem bylo klasifikováno 94 závodníků. Letošní ME v Polsku bylo velmi dobře zorganizované a jen vysoké vodní stavy měly vliv na některá místa v závodních úsecích a problematické bylo i zařazení jezerního závodu z lodí. O to víc nás může těšit, že muškaři z České republiky se znovu předvedli v tom nejlepším světle a opět hráli prim na světové muškařské scéně, i když tentokrát jen s puncem mistrovství Evropy.

Co se týká mušek a metod lovu, pak na řekách se uplatnila krátká nymfa s poměrně malými zlatohlavými vzory, anebo strímrování s většími přírodními vzory. Ryby se daly také "vyházet" na menší suché mušky (chrostíci a jepice). Na jezeru byla každá rada drahá, i když se zdá, že i zde platily malé nymfičky s výraznějším prvkem, chytané do hloubky jednoho metru pod hladinou. Rozhodující však bylo i nalezení potopených kmenů a pařezů, ve kterých se pstruzi ukrývali. Lze tak soudit podle Honzy Peciny, který měl na vyrovnávačce 3 pstruhy a více už tu chytl v prvním kole jen domácí J. Lach (5 úlovků). Honza však neměl štěstí na řekách, které jinak patří k jeho silným stránkám, protože tentokrát tu nuloval hned dvakrát. Pro čtenáře PM přinášíme vzory mušek, na které chytal náš David Šeba.


 Vítězové ME 2005  Vítězové - Polsko 2
 Tým ČR 1 při vyhlášení - ME 2005  Česká republika 2

 Matuka z činčily  San River Leach
 Malé nymfičky
 Suché vzory

-= tisk =-