-= tisk =-

PRVNÍ ROČNÍK POHÁRU VETERÁNŮ – MUŠKAŘŮ

Autor: Bohumír Šumský

V pátek 25. června 2004 se v odpoledních hodinách do východočeského Kostelce nad Orlicí začali sjíždět muškaři. Ne ovšem muškaři ledajací, ale vesměs legendy českého muškaření. Konal se zde totiž I. ročník "Poháru veteránů – muškařů". Nakonec se jich sjelo 18. Nemohu nejmenovat pana Jaroslava Eisnera, jednoho z prvních propagátorů závodního muškaření u nás, který byl zároveň nejstarším účastníkem, dále známého vazače Ivoše Trčku, našeho prvního mistra světa v muškaření Slavoje Svobodu, Jana Pecinu – donedávna našeho předního reprezentanta, Václava Mazuru, Milana Višo, Jaromíra Málka, Josefa Vogla, Josefa Košaře a vlastně bych mohl postupně jmenovat všechny účastníky. Snad se ti, které jsme zde nejmenoval, neurazí.

Všichni si sem do Kostelce přijeli zazávodit, ale hlavně se setkat, společně pobavit a myslím, že na prvním místě uctít památku autora nápadu a vlastně i realizátora celé organizace "Veterancupu muškařů" ing. Josefa PADRIÁNA. Několik lidí už dříve napadlo, že by se taková akce měla udělat, ale Joska Padrián se na podzim roku 2003 rozhodl, že ji zrealizuje. Zdálo se mu to jako maličkost proti tomu, když dokázal zorganizovat Mistrovství Evropy, další mistrovské závody republikové i celou řadu jiných akcí.

Jako předseda kostelecké MO ČRS se mohl spolehnout na své věrné z organizace a rozhodně i na kamarády z Východočeského muškařského klubu. Osud si však zahrál smutnou hru. Joska připravil a nechal vytisknout propozice, rozeslal je přihlášeným účastníkům, zajistil ubytování a stravu, rybí násady, rozhodčí, prostě vše potřebné. Ještě než nám propozice dorazily poštou, předběhla je zdrcující zpráva na našich mobilech: "Joska zemřel!" 14 dnů před jeho pohárem ho zlomila zákeřná choroba.

Stále mám před očima poslední řádek z propozic: "Těším se na setkání s Vámi! Ing. Josef Padrián. I když se Joska tohoto setkání již nedočkal, jednohlasně jsme si spolu se členy MO v Kostelci řekli: Pohár veteránů uspořádáme ! A tak se taky stalo. Hned v pátek večer při úvodním setkání účastníků jsme uctili jeho památku a dohodli se, že budou i další ročníky a že ponesou název "Pohár veteránů muškařů – memoriál Josefa Padriána".

Závody i setkání se vydařily. Při závěrečném hodnocení účastníků jsme slyšeli jen slova chvály a příslib další účasti i s tím, že určitě přijedou i další. Na vysvětlenou uvádím, že přihlásit se může každý, kdo dovrší 50 let věku a udrží v ruce muškařský prut. Závodí se podle platného závodního řádu LRU – muška ve dvou kategoriích; 50 –59 let, 60 a více let ve třech dvouhodinových závodech s rotací po hodině v sobotu a v neděli dopoledne. Výsledky určí součet pořadí z uvedených tří závodů.

Je sice pravdou, že i když se jedná o závody, jde v tomto případě o výsledky až na druhém místě. Nejdůležitější je setkání při naší společné celoživotní vášni – muškaření. Na druhou stranu v sobě účastníci nezapřeli svého závodního ducha a podle slov Honzy Peciny se závodilo snad urputněji než na mistrovství světa.

Cenu pro nejstaršího účastníka obdržel pan Jaroslav Eisner, který i při svých 78 letech předvedl úctyhodný výkon. Nejvíce ryb – 63 kusů chytil Jan Pecina, největší rybu Slavoj Svoboda.

Pořadí prvních tří v kategorii nad 60 let:

  1. Rudolf Kubičík
  2. Jaroslav Eisner
  3. Luděk Vavrda

V početně nejsilněji obsazené kategorii 50 – 59 let se "na bedně" umístili:

  1. Slavoj Svoboda
  2. Karel Tůna
  3. Milan Višo

-= tisk =-