-= tisk =-

SPOR O KORMORÁNY SE ROZRŮSTÁ

Čas od času mi někdo ze Slovenska pošle nějakou tu zprávičku ve prospěch kormoránů, snad abych přišel na jiné myšlenky. Tak se stalo i v letošním létě a PM vám jí přináší níže. Pečlivý čtenář Rybářství si pak možná vzpomene, že o kormoránech v Německu se nedávno psalo i v tomto časopisu. Je tomu tak a proto přinášíme níže i onen druhý příspěvek k tomuto palčivému problému.

Ochranári protestujú proti nezmyselnému masakrovaniu kormoránov veľkých v Nemecku!
27.07.2005 - Bratislava

Autor: Marek Brinzík

Prírodná rezervácia Anklamer Stadtbruch v Nemecku sa stala v polovici júna dejiskom nezmyselného masakrovania kormoránov veľkých. Odhaduje sa, že poľovníci zlikvidovali najmenej 6 000 jedincov. Tisíce mláďat bolo postrieľaných priamo v hniezdach, ďalšie uhynuli od hladu po tom, ako im boli usmrtení rodičia. Mnoho kormoránov bolo len postrelených a čakala ich pomalá smrť na následky strelných zranení.

Anklamer Stadtbruch je z ornitologického hľadiska veľmi významná lokalita, označovaná za nemecké "Everglades". Hniezdi tu množstvo ohrozených druhov, napríklad aj majestátne orliaky morské.

Ako povedala riaditeľka Nemeckého zväzu ochrany prírody (NABU) Dr. Rica Müchberger "Vtáčí masaker sa uskutočnil na podnet rybárov tvrdiacich, že kormorány im vyžierajú ryby. Dosiaľ však závažné škody na rybnom hospodárstve spôsobené kormoránmi neboli dokázané".

Marek Brinzík zo Spoločnosti pre ochranu vtáctva na Slovensku (SOVS) dodáva "Zarážajúce na celom incidente je, že súhlas na odstrel kormoránov v hniezdnom období vydalo Ministerstvo životného prostredia spolkovej krajiny Mecklenburg - Vorpommern. Kormorány sú pritom chránené nemeckou legislatívou, ako aj Smernicou EÚ o vtákoch, ktorá jednoznačne zakazuje odstrel chránených živočíchov v období rozmnožovania a výchovy mláďat, ako aj vystreľovanie hniezd. Ochranári z Nemecka, ale aj ďalších krajín začali s protestnou akciou, do ktorej sa v týchto dňoch zapojili aj členovia SOVS a ďalších slovenských mimovládnych organizácií. Prípadom bol tiež predložený Európskej komisii na posúdenie. Z doterajších informácií vyplýva, že poľovníci porušili nielen predpisy na ochranu prírody a krajiny, poľovný zákon, ale aj podmienky za ktorých príslušné ministerstvo odstrel povolilo".

Ochranári sú presvedčení, že protestné akcie pomôžu zastaviť masakre kormoránov a budú jasným signálom aj pre ďalšie krajiny Európskej únie, ktoré uvažujú o odstreloch kormoránov. Odborné štúdie Európskej únie hovoria, že pre dlhodobé a efektívne riešenie konfliktov súvisiacich s rybným hospodárstvom a kormoránmi je oveľa dôležitejšie zlepšenie biotopov rýb, ako aj zabezpečenie pasívnej ochrany rybníkov, než streľba do vtáctva.


A nyní i ten druhý příspěvek, který lze nalézt v článku M. Čecha o kormoránech z Rybářství č. 8/2005 a který má mezititulek:

Když se dva perou...

Posledním příkladem budiž smutná kauza odhadu predačního tlaku zimujících kormoránů na jednu z největších a nejfrekventovanějších středoevropských populací lipana podhorního v původním, cca 20 km dlouhém úseku Rýna mezi Bodamským jezerem a místními vodopády. Tato kauza rozebíraná na stránkách nejprestižnějších vědeckých časopisů, která z roviny odborné záhy přešla také do roviny osobní, demonstruje prozatímní zásadní rozpor mezi pohledem ichtyologů a ornitologů na celou problematiku, neschopnost komunikace a absenci jakékoli snahy obou stran najít rozumné kompromisní řešení, které by jednak bylo blízké přírodě, jednak respektovalo zájmy ornitologické i rybářské. Pozoruhodná na celém sporu je skutečnost, že obě znesvářené strany použily pro svou argumentaci naprosto totožná data, ovšem jejich interpretace je zcela odlišná.

Zatímco ichtyologové tvrdí, že 5 000 kormoráno/dnů a více než 5 kg lipanů vytěžených z každého hektaru jsou varovná čísla, která mohou v horizontu pouhých několika let znamenat zkázu vzácné populace, o čemž svědčí i změna velikostního spektra ryb lovených rybáři a výrazná redukce generačního hejna lipanů včetně snížení reprodukční úspěšnosti, tak ornitologové soudí, že zatím není důvod k obavám. Domnívají se, že současný stav populace lipana je způsoben obvyklými meziročními fluktuacemi populačního doplňku a z toho vycházející generační obměnou, což jsou děje dobře patrné i v ostatních lipanových řekách Evropy.


A jaký je závěr?

Bohužel žádný, protože Evopská unie má teď mnoho jiných starostí a ještě dlouho to asi nebude jiné. Chovatelé ryb v Meklemburgsku vzali proto právo do svých rukou a budou za to teď možná pykat. Asi nedostávali skvělé státní dotace na "letní kormorány", jako je tomu u nás. Na zimující hejna zatím nepřišla řada, ale na Rýnu už se možná něco chystá, protože zde byla také porušena rovnováha a bez lipanů příjde někdo o radost a druhý o peníze za prodej povolenek, protože na prázdnou vodu nikdo chodit nebude. Jednou se to tedy řešit bude a možná stejně jako v Pomořanech...

KK

-= tisk =-