Martin Introna (Volně přeloženo podle Fly Fishing and Fly Tying - říjen 2004)
Domnívám se, že je to mé závodnické založení, co mě stále nutí hledat v muškaření něco nového a netradičního. A když zjistím, že to funguje, tak s tím nedělám žádné tajnosti a rád se o své zkušenosti podělím. Často můžeme vidět různé tipy indikátorů, které se používají pro lepší rozpoznání záběru, když pstruh či lipan uchopí vaší nymfu a tady je další, který je dobře vidět a nemůže být přehlédnut ani při chytání ve velmi proudivé vodě plné turbulencí.
Vznikl pozorováním plavačkové techniky, kterou mi ukázal můj přítel Ken Stevenson, trenér národního týmu plavané. Ken používá elastický prvek, který zařazuje do jeho udice jako protišokový prostředek, který mu vytváří oblouk na vlasci. Slouží mu též jako splávek, když ryba uchopí nástrahu, tak se oblouček vyrovná a tím se pozná záběr. Podobně jsem si to tedy i já přizpůsobil pro říční muškaření.
Sestavení tohoto indikátoru je velmi jednoduché. Budete k tomu potřebovat silnější jehlu, kousek splétaného nástavce s očkem o délce 15 - 25 cm a elastickou gumu o různém průměru, která se dá koupit ve specializovaných rybářských obchodech. Z gumy si odstřihneme kousek, který je asi poloviční délky než je náš splétaný nástavec a pak jí protáhneme očkem jehly, kterou několikrát provlékneme i s gumou mezi vlákny nástavce a pak jí vyvedeme ven a na nástavci si vytvoříme oblouček. Pak jehlu znovu propíchneme do nástavce, protáhneme jí středem a po 3 - 5 cm znovu vyvedeme ven.
Takto vytvoříme na nástavci jeden nebo dva obloučky. Gumu nemusíme do návazce zalepovat, protože jí sevřou vlákna copu. Výsledkem je esovitý tvar onoho kousku splétaného návazce, který udržuje gumu pod stálým napětím. Nakonec připojíme tento indikační nástavec běžným způsobem k plovoucí šňůře tak, že punčošku navlékneme na konec plovoucí šňůry a případně jej zajistíme ještě měkkým lepidlem.
Tento indikační systém je dobře použitelný při českém nymfování na krátko, při kterém nahazujeme šňůru proti vodě a nymfami čistíme dno od ryb. Normálně byste se měli dívat na konec šňůry a čekat na její zastavení nebo ponoření, ale teď můžete pozorovat gumovou pažbu nástavce a známky jejího přitopení či v mnoha případech narovnání obloučku. Záleží též na průměru použité gumy a na tom, zda máte jen jeden či dva obloučky.
Když to uděláte správně, pak uvidíte každý pohyb mušek a každý dotyk i od té nejopatrnější ryby. S celou sestavou se hází dobře a netvoří se zde žádné motanice. Pro sestavu se dvěma obloučky jsem použil gumu o dvou různých průměrech, silnější blíže u šňůry a slabší na konci. Jemná guma ukazuje záběr a silnější pomáhá lépe zaseknout a zdolat skákající ryby na napnuté šňůře při konci driftu. Dobře to pracuje při chytání na Spider nebo mokrou mušku a pomáhá to absorbovat náhlé záběry ve chvíli, kdy máme už prut sehnutý až nízko nad vodou.
Měl jsem několik excelentních dnů na řece Derwent pod Matlockem (Derbyshire), kdye jsem tuto metody piloval s jedním mým parťákem, který byl víceméně nováčkem a když se naučil chytat s touto gumou, tak už pak ani nechtěl lovit jinak.