-= tisk =-

LOV "NA OČI" – ZASEKNUTÍ PODLE VELIKOSTI RYBY

Autor: Grégory Treille (Peche Mouche č. 28/2002)

Když se rozhodnete strávit den nymfováním "na oči", není důležité jen dobré zaseknutí, ale především úspěšnost zaseknutí, a to v situacích často zcela odlišných. A proto můžeme mluvit o zaseknutí vertikálním, anebo horizontálním, které může být v přímém nebo v protisměru.

Nymfování tímto způsobem je nejběžnější v letních měsících, kdy lososovité ryby žerou především malé nymfy jepic (Caenis nebo Baetis) nebo pakomárů. Na obtížnějších řekách používám mušku Gumois nebo na středních vzor Loue, chytám lipany i pstruhy, většinou s drobnými a málo zatíženými nymfami.

Horizontální zaseknutí je rychlejší

V těchto letních obdobích se pstruzi a lipani živí aktivně v různou denní dobu a lapají nymfy s velkou rychlostí. Zaseknutí musí být tedy přizpůsobeno jejich potravnímu chování. Lososovité ryby, které mají k dispozici ohromné množství potravy, vyplivnou velice rychle návnadu. Ve většině případů je moje zaseknutí prudké, s omezeným rozsahem. Používám téměř výhradně zaseknutí paralelně s vodní hladinou, které se také nazývá zaseknutí na šňůru přímo nebo v protisměru. Pohyb paže je rovnoběžný s vodou a koncová část šňůry je velmi blízko u hladiny.

Jestliže řeka proudí od vaší levé ruky směrem k pravé, je třeba zaseknout přímo. Jestliže je směr opačný, zasekněte v protisměru. Toto zaseknutí má tu výhodu, že prudké vytažení nástavce zajišťuje rychlou akci, kterou neumožňuje klasické vertikální zaseknutí. Jestliže není pohyb včas zastaven, dojde téměř vždy k přetržení nástavce, zejména v nejtenčích částech umělého vlákna (mezi 0,07 – 0,10 mm). Tento typ zaseknutí na úrovni vodní hladiny a s krátkým rozsahem se stává nezbytným na řekách, kde je hodně rybářů, jako je třeba řeka Doubs, kde lososovité ryby ihned vyplivnou návnadu. Je třeba nalézt správné časování záseku a uvědomit si, že čím menší nymfu používáte, tím musí být zaseknutí jemnější.

Na velké ryby je třeba používat vertikální zaseknutí

Předem musím připomenout, že zaseknutí u velkých ryb musí být vždy silnější a delší než u klasického zaseknutí. Vždy používám vertikální zaseknutí, které zajišťuje, že se nymfa zachytne pstruhovi hluboko v tlamce. Navíc má takové zaseknutí jedinečnou přesnost. Neúspěšné zaseknutí velkého pstruha znamená často jeho uniknutí a úplné zrazení. Při tomto zaseknutí je třeba mít na paměti tři prvky: rybu, vlákno a nymfu. Ve většině případů velký pstruh spolkne nymfu jemně a nenápadně. Vlákna o síle 0,12 nebo 0,14  mm umožní zaseknout silněji, než slabší vlákna. Muška je vždy objemnější než obvykle. Protože velké háčky se musí často dostat i do tlamy s tvrdými zuby, zaseknutí na úrovni vodní hladiny není vždy dost silné, aby se nymfa dobře zapíchla a je tedy riziko jejího vyplivnutí. Vertikální zaseknutí je pevné a je jisté, že háček nevyklouzne po straně čelistí. To se stává občas u velkých samců, jejichž čelisti nepřiléhají těsně k sobě. Pro nymfování je tento druh záseku ten nejspolehlivější způsob, jak ulovit velkou rybu.


-= tisk =-