-= tisk =-

LOV MAKREL – MÝTY A SKUTEČNOST

Autor: David Pilkington (přeloženo volně z FF FT – 8/2006)

Existuje mnoho všeobecně rozšířených mýtů o lovu makrel, často šířených lidmi, kteří ve skutečností ví jen velmi málo o této bojovné a chutné rybě. O makrele se tvrdí, že jí lze lehce ulovit opravdu v jakémkoli čase. Často slyšíme, že se dá ulovit na stříbrný papírek, na květinku, do ruky atd. Dá se říci, že v době, kdy jsou makrely zaujaté zuřivým žraním těsně u břehu, pak neuslyšíme žádné stížnosti a všichni si dobře zachytáme, protože jsou makrely v dobré náladě.

Další mýtus se týká jejich potravních zvyků a kulinářských vlastností. Jsou to požírači kanalizačních splašků, řekne jeden, zatímco druhý tvrdí, že makrely se dají jíst pouze z volného moře. Tento druh špatných zpráv má odstrašit lidi od lovu makrel.

Strávil jsem mnoho let samostatným sledováním mořských okounů na severním pobřeží Devonu a Cornwallu a během toho jsem mohl občas najít i makrelu, která se napíchla na mou mušku. Bojovala velmi silně a mnohem urputněji, než jakýkoliv okoun stejné velikosti, až jsem měl strach z její síly a rychlosti, kterou tyto relativně malé ryby dokážou vyvinout, protože půl kilová makrela je už pěkný úlovek. A taky jsem jich už pár vykuchal a dal si je k obědu či večeři a bylo to vždy excelentní jídlo.

Jak postupně rostly mé zkušenosti z muškaření ve stojaté vodě, začal jsem trochu víc rozumět podmínkám, které přivádějí makrely ve větším množství k pobřeží, takže teď už na ně chodím jen tehdy, když vážně věřím tomu, že je dnes dobrá šance na úlovek. Toto jsou závěry a výsledky z pár nezapomenutelných sezón a patrně nejkrásnější muškařiny, kterou jsem poznal za 45 let co lovím s muškou. Nechci tvrdit, že je v tom něco tajemného, je to jen čistá radost z večerního lovu makrel, který vám mohu co nejvíce doporučit.

Makrely jsou letní ryby, které se jinak zdržují během roku dál od břehu. Pak se musí použít malá loď a ruční šňůra. Chytal jsem je v březnu jen půl míle od pobřeží a tyto ryby byly jen 12 stop hluboko. Během jara se moře otepluje a na začátku léta se makrely stahují těsněji k pobřeží a migrují podél něj na sever a východ, dosahujíce ve vrcholném létě Skotsko a Skandinávii.

Zde ve West Country, když se voda oteplí, driftují makrely mnohem těsněji u pobřeží. Obyčejně ulovím svou první makrelu z pobřežních skalisek v polovině července a poslední na konci října. Srpen a září jsou určitě nejlepší měsíce, počasí je dosti stálé a spolu s přílivy a odlivy moře tak vznikají podmínky pro jedinečný sport. Velký význam při tom hraje i denní doba. Mé nejlepší lovy byly krátce po odlivu, nebo večer během stmívání. Je však možné narazit na makrely i kdykoliv během dne, nebo při jakékoli vodě a zažít při tom také vzrušující rybolov. Já jsem ale dával přednost večernímu chytání, i když nejlepší by to asi bylo časně ráno.

Přestože jsem každou svou makrelu chytl na mušku, mohu sdělit nějaké poznatky z jejích potravních zvyklostí a podmínek prostředí jejich potravy, což nám může pomoci lovit je s větší úspěšností. Makrely se živí planktonem (nikoli splašky) a také malými rybičkami, které se také živí planktonem. Přítomnost planktonu závisí na denním světle a večer zvyšuje plankton svou aktivitu. Denní migrace těchto drobných složek rybí potravy, z hluboké vody (ve dne) ke hladině (při slabém světle), je nejvýznamnější migrací všech drobných živočichů na naší planetě.

Drobné rybky, které stoupají za planktonem ke hladině, se zde stávají mnohem zranitelnějšími. Dravé ryby je uchvacují pod hladinou a mořští ptáci z nich těží na hladině. Podmínky, které nám přinášejí ten nejlepší rybolov, je krátké období letního horka, bezvětří, vysoký tlak vzduchu, tedy takové, které naopak ničí lov na řekách. Když je za těchto podmínek měsíc v první nebo třetí fázi, moře má při západu slunce nízkou hladinu, pak nadchází příležitost k bláznivě divokému žraní makrel. Ano, to pak může být snadný rybolov a já se pod to mohu také podepsat.

Stav odlivu pečetí chování drobných rybek. Tlak od makrel a ostatních dravých ryb je nutí přiblížit se co nejvíce do pobřežních mělčin, kam se za nimi stahují dravé ryby, které tak mohou být uloveny z pobřežních skalisek. Až se slunce schová a nastane odliv, mnohem více drobných rybek se začne panicky pohybovat sem a tam po mělčinách. Tím se zvyšuje i smělost za nimi připlouvajících makrel. Je docela běžné zastihnout drobné rybky a občas i jejich pronásledovatele až úplně na břehu.

Mořští ptáci, kteří z toho mají také celkem dobré živobytí, jsou schopní svým chováním předpovědět příchod těchto hejn malých rybek. Je proto třeba sledovat mořské racky, kteří se pohybují kolem skalisek, neboť nám mohou být dobrými průvodci při hledání vhodných míst k rybolovu.

Kde hledat makrely?

I když se hejna makrel toulají v moři hodně daleko a mohou pak kdekoliv odbočit přímo k pobřeží, jsou zde určitě jisté oblasti, kterým dávají přednost. Všeobecně se dá říci, že to jsou nejčastěji mělčiny s širokými a otevřenými písčitými plážemi. Mnohé pláže se při vrcholícím přílivu stávají hlubokými a pak za nimi bývá stupňovitý břeh. To je důvod, proč zde můžeme narazit při vrcholícím přílivu na makrely, které rychle loví podél zadního okraje zlomu dna.

Hlavní důvod, proč se v létě vyhýbám těmto písčitým plážím, je ta skutečnost, že tu je mnoho rušivých elementů, jako jsou koupající se nebo surfaři, kvůli nimž by zde bylo muškaření nebezpečné. Skalnaté úseky pobřeží, které ohraničují tyto pláže z obou stran, jsou pro náš lov mnohem vhodnější. Je to tu bezpečné a mnohem klidnější pro rybáře. Přístavní můstky, přístaviště a přístavní zdi jsou také dobrými místy pro rybolov, ale pro muškaře bývají až moc rušné. Já mám v oblibě příkré skalnaté pobřeží, v dostatečné vzdálenosti od lidí, kde každé skalisko může soustřeďovat ryby.

Hluboká voda u nich je nejlepší, ale není to nutné, zvláště pro noční rybolov. Nezapomeňte na to, že krmící se hejno makrel bude před sebou tlačit drobné rybky do mělčin a tam je bude lovit. Mnohokrát jsem chytl rybu přímo na hladině nebo do půl metru pod ní.

Sledujte příznaky výskytu ryb během dne, je to dobrá příležitost na výmluvu k bezcílné procházce podél pobřeží. Dalekohledem je třeba vyhledávat mořské ptáky, jak tvrdě pracují na moři. Potápějící se terejové jsou velmi slibným znamením. Hejno makrel také často prolomí hladinu a můžeme pak pozorovat vodní tříšť v místech jejich lovu, což je na klidné hladině možno pozorovat i na velkou vzdálenost. Jestliže vidíme takovou aktivitu během dne, pak můžeme večer očekávat velmi dobrý rybolov i na pobřežních mělčinách.

Výbava

Používám svůj standardní devítistopý makrelový prut na osmičku šňůru. Mohlo by se zdát, že je to trochu moc řízné na středně velkou rybu, ale mnoho mých praktických zkušeností s podebíráním makrel mne už poučilo, že se nevyplácí používat moc lehký prut.

Plovoucí šňůra nám bude stačit. Jsi-li příznivcem házení, pak si můžeš do hluboké vody vzít potápivou šňůru a budeš také chytat tresky. Používám běžný naviják a světlý vlasec a protože mají makrely v tlamě plno malých a ostrých zoubků, tak je nechytám na slabší vlasec než je 0,30 mm.

Mušky

Hodí se nejrůznější přijatelné napodobeniny plůdku, které budou dobře fungovat. Také mnoho vzorů jezerních lur se hodí i k lovu makrel. Já používám různé barevné varianty vzoru Clouser Minnow, tedy bílou s modrým, olivovým, či hnědým ocáskem, ale mám rád i vzory jako Bucktail Deceiver nebo Mylar Minnow.

Mám rád velké vystupující oči, které těmto muškám dodávají realistický vzhled. Je možné však též použít celou řadu řídce vázaných mušek, jejich velikost by se měla blížit velikosti plůdku, který vidíme prchat v panice podél břehu, normálně je to velikost háčku od čísla 6 do čísla 1/0.

Doplňky

I po horkém letním dnu bývá večer u moře docela studený a tak si vezměte svetr nebo lehký kabát. Obuv by měla odpovídat rybolovu ze skalisek, čepice a polarizační brýle jsou absolutně nutné, stejně jako vhodný sběrač šňůry.

-= tisk =-