-= tisk =-

DOHADY KOLEM KRUHOVITÝCH HÁČKŮ

Autor: John Goddard (Přeloženo a kráceno podle Fly Fishing and Fly Tying, únor 2004)

John Goddard

V minulém roce jsem psal o svých počátečních pokusech s kruhovitými háčky, které jsem zastavil po zjištění, že některé vzory navázané na tyto háčky mohou mít smrtící účinky na ryby. Mezitím však byly tyto háčky vícekrát použity a získané zkušenosti publikovány v USA, takže se nyní obávám, že se tam stanou populárnější než u nás v Anglii.

I když už sám fakt, že k dosažení úspěchu stačí muška navázaná na jednom z těchto háčků a chytaná staticky nepozorným rybářem vede k tomu, že se ryba zasekne sama, by mohl vést k jejich odmítnutí pravověrnými muškaři. Jsou tu však i další aspekty, které za určitých okolností vyplňují mezery v našich znalostech a které je třeba prozkoumat.

V USA se kruhovité háčky nyní stávají velmi populární z mnoha důvodů při muškaření ve slaných vodách, hlavně při lovu tarponů a plachetníků. Oba druhy mají velmi tvrdou kostěnou tlamu, do které se jen velmi těžko háček zasekne, takže jsou muškaři velmi šťastní, když se jim to povede v jednom ze čtyř případů.

Američtí rybáři, kteří chytají tyto dva druhy ryb, přišli na to, že kruhovité háčky mají tendenci se zachytit v koutcích tlamy, kde jsou tyto ryby nejzranitelnější. Stávají se též velmi populární pro vázání různých vzorů krabů, se kterými se chytá staticky a jsou tedy ideálními kandidáty pro to, aby se vázali na kruhovité háčky. Pro chytání sladkovodních salmonidů jsou však Američané stále ještě ve stádiu pokusů.

Závěry

Mé vlastní pokusy v posledním 1,5 roce mne přivedly k následujícím závěrům.

Jsem nyní přesvědčen, že kruhovité háčky mají malou budoucnost pro suché muškaření na řekách, což se týká jak pstruhů tak i lipanů. Přišel jsem totiž na to, že vzory vázané na kruhovitých háčcích menších než. č. 12 se velmi špatně zasekávají, protože štěrbina mezi raménkem a špičkou háčku je příliš úzká na to, aby se zachytla v koutku rybích úst, kde je zaseknuto 90 % úlovků chycených na tyto háčky.

Jen dva druhy suchých mušek na kruhových háčcích mají na řekách své uplatnění, ale musí být uvázány na větších háčcích. Jedná se o Hawthorn a Mayfly, na které jsem chytal pstruhy, i když s menším úspěchem než na háčky normální. Myslím, že je to proto, že nožky těchto velkých suchých mušek zmenšují štěrbinu na háčku a tím se zhoršuje jejich procento úspěšnosti záseků.

Myslím si, že kruhovité háčky mohou mít význam v říčním chytání pro nymfy a mokré mušky, které nemusí být příliš malé. Na druhé straně mohou být tyto háčky velmi úspěšné pro lov lososů, kde je třeba použít větší nebo velké háčky.

Když pomineme jejich využití pro chytání ve slané vodě, pak mají kruhovité háčky největší potenciál pro použití při chytání ve stojatých vodách sladkovodních jezer a přehrad a také i částečně na malých stojatých vodách, protože se zde obecně používají větší háčky než na řekách.

I když jsou normálně účinné i při pomalém vedení, nejsou vhodné pro mušky, které se musí vodit větší rychlostí a pro vzory se silným tělem, nebo s hustými nožkami. Jsou však velmi účinné když se používají u štíhlých vzorů typu larva, pupa či nymfa, jsou-li chytány staticky nebo polostaticky.

To však představuje jednu z nejobtížnějších metod při chytání na stojatých vodách, kdy se využívá tzv. mrtvý drift, který může být vykonán buď ze břehu, nebo z lodi zakotvené na dvou místech. Pro úspěšnost této techniky lovu potřebujeme naprosto klidnou hladinu, abychom mohli pozorovat konec naší šňůry nebo namaštěný konec nástavce, protože sledovat záběr i v těch nejmenších vlnách je krajně obtížné.

Je zde také velmi důležité udržovat přímý kontakt s muškou. Při větru je to vše nemožné, protože se bude tvořit velká smyčka šňůry na hladině a pak se mohou uplatnit kruhovité háčky, která vyžadují mít k dispozici hodně volnou šňůru, což je předpokladem k tomu, aby se ryba zasekla sama.

Techniky lovu, které jsem nyní vyvinul, jsou extrémně úspěšné v tomto provedení:

Za vánku držím špičku prutu velmi zřetelně nad vodou, takže pod špičkou prutu visící oblouček šňůry je dostatečný k tomu, aby se pstruh zasekl sám na napnuté šňůře a není nutné zasekávat.

Za větrných podmínek, když se dělá na šňůře velký oblouk, můžeme držet špičku prutu těsně nad hladinou. Nyní pozorujeme oblouček pod špičkou a napnutí šňůry. Mnohem více záběrů přijde, když každých 10 - 15 sekund uděláme pár kratších zátahů.

Osobně dávám přednost u většiny těchto vzorů pro chytání staticky nebo polostaticky, avšak mnoho rybářů preferuje pomalé stahování. Zkoušel jsem to také, ale přišel jsem na to, že je velmi obtížné při takto vedených muškách při záběru nezaseknout, což je předpokladem úspěšného lovu.

Během posledních dvou sezón jsem chytl mnoho set pstruhů, především duháků, na mušky uvázané na kruhovitých háčcích, které však byly mnohem větší než v normálních případech, avšak pstruhům to nevadilo.

Následující níže uvedené vzory mušek jsou všechny dobře použitelné i na kruhovitých háčcích. Všechny jsem vyzkoušel a otestoval z mých původních vzorů, které jsem mnoho let používal na normálních háčcích. Většina z nich je navázána bez zátěže, pokud se s nimi loví na mělčinách do 3 metrů, anebo s trochou zátěže pro chytání v hluboké vodě.

Přidal jsem k tomu i dva plovoucí vzory a dva vzory vážek, jednu zatíženou a druhou nezatíženou. Je však třeba upozornit na to, že musí být stahovány velmi pomalu a když přijde záběr, pak je třeba jen držet napnutou šňůru a hlavně nezaseknout.

-= tisk =-