-= tisk =-

HÁČKY PRO VÁZÁNÍ ČESKÝCH NYMF

Autor: Karel Křivanec

Ze všech říčních muškařských metod lovu klademe nejvyšší nároky na háčky právě při nymfování a zde sledujeme hlavně odolnost jejich hrotů. Jen ty nejkvalitnější výrobky snesou častý kontakt se dnem a proto lze doporučit používání háčků ze silnějšího drátu, i když na nich uvázané nymfy vždy nevypadají tak elegantně, jako na slabších háčcích. Při výskytu větších ryb je silný drát navíc holou nezbytností.

V současnosti se začínají stále více prosazovat háčky bez protihrou, které jsou šetrnější k rybám. Aby se "bezprotihroty" ujaly zcela, je třeba přesvědčit rybáře, že nestačí pouze odstranit protihrot z běžného háčku, protože jim z takto upraveného háčku budou úlovky často padat a veškerá snaha o zlepšení poměrů tak bude značně kontraproduktivní.

Pro vázání českých nymf je typický gammarový háček, i když se dají použít i háčky s rovným ramínkem, anebo pupové tvary háčku s ramínkem vyhnutým poněkud vzhůru. Pro naše účely se zde chci zmínit pouze o klasických gammarových háčcích, kterých lze na českém trhu sehnat od různých výrobců celou řadu. I když nám stačí pro běžné chytání jeden gammarový tvar háčku od jediného výrobce, mají lepší muškaři ve své výzbroji háčky od většího počtu producentů, protože jsou mezi nimi přeci jen jisté rozdíly.

Mezi našimi producenty gammarových háčků musíme zmínit firmu Knápek z Nového Jičína, která vyrábí od roku 1989 své speciální ručně dělané háčky převážně na zakázku. Háčky pro českou nymfu mají označení G a vyrábějí se ve velikostech 4 – 16. Jsou z certifikované vysokouhlíkové oceli, oblouček zesíleného háčku je kovaný, hrot je obrácen dovnitř a má boční vyhnutí (orlí drápek), povrchová úprava je v barvě černý nikl.

Výroba rybářských háčků měla v bývalém Československu dlouholetou tradici i v Českých Budějovicích ve firmě Igla, později Akra a nyní je pokračovatelem této tradice firma M-Art Kovo, která vyrábí bezprotihrotové háčky pro českobudějovickou firmu Hanák s.r.o. s názvem Hanák Competition.

Z jejich gammarových háčků je třeba se zmínit o výrobku s označením CZN 300 BL, na kterém je použit zesílený drát se speciálně prodlouženým jehlovým hrotem. Tyto háčky jsou určeny hlavně pro lov velkých a těžkých ryb. Vyrábějí se v barvě černý nikl a zlatá, ve velikostní škále 8, 10, 12, 14. Pro lov běžných ryb je pak určen háček CZN 306 BL, se středně silným drátem a prodlouženou špičkou, který je k dostání v barvě černého niklu a ve velikostech 6, 8, 10, 12, 14, 16.

V současnosti je u nás na trhu celá řada háčků od mnoha zahraničních producentů, kteří často volí velmi podobné tvary pro gammarové háčky na silném, středně silném, nebo jemném drátu. Můžeme se proto zmínit o japonských háčcích Kamasan B 100, z jemného drátu ve verzích bronzová a zlatá a velikostech 10, 12, 14, nebo o jeho zesílené verzi Kamasan B 110. Další gammarové háčky vyrábí japonská firma Snake ve spolupráci s firmou Klíma. Háčky SNK 100 jsou ze silnějšího drátu, v bronzové úpravě a ve velikostní škále 6 – 18. Jemnější drát má označení SNK 200 a háčky jsou ve velikostech 8 – 14.

Jinými japonskými značkami jsou například háčky Maruto. V zesílené verzi 7245 se u nás prodávají v bronzové barvě ve velikostech 6, 8, 10, 12, 14, anebo se středně silným drátem pod označením 7248 ve velikostech 10, 12, 14. Další japonské háčky nesou značku Hayabusha a pro gammary jsou zde určeny opět těžší verze 387 a lehčí háček se základním označením 384. Tyto háčky lze sehnat ve verzích bronz, černý nikl, zlatá a červená, velikostní škála se pohybuje v rozpětí 8 – 18.

Velmi žádané jsou také japonské háčky od firmy Tiemco (TMC), jejich cena je však oproti ostatním značkám alespoň dvojnásobná. Známý je blešivcový tvar TMC 2487 G ve zlatém provedení a velikostech 10 – 20, dále jeho bezprotihrotová verze TMC 2487 BL v bronzu a stejné velikostní škále, anebo jeho těžší varianta TMC 2457. K těmto háčkům můžeme rovněž přiřadit i verze s rovným očkem a to TMC 2488 ve velikostech 10 – 20, či zesílený typ TMC/TRP-SP 2499 BL, s unikátním ostrým kopím (Spearpoint) na špičce tohoto bronzového bezprotihrotového háčku.

Z evropských producentů háčků můžeme zmínit rakouskou firmu Rössler a její klasické háčky Admirál 4007/3 v bronzové úpravě a ve velikostech 8 – 18, anebo zlacený háček 4007/3 G, který je dodáván ve velikostech10, 12, 14, 16. Norská firma Mustad má ve výrobě háčků rovněž dlouhou tradici, i když pro naše účely nejsou její typy tou nejlepší možností. Jedná se o těžké a extra krátké háčky C068 ve velikostech 6 – 22, anebo kratší háček C495 ze standardního drátu, rovným očkem a malým zpětným hrotem (6 – 18). Francouzská firma VMC pak vyrábí dva typy vhodných háčků s protihroty. Typ VMC 7075 je ve velikostech 12 – 18 a barvě bronzové, zlaté a červené a typ VMC 9202 ve velikostech 8 – 14 a bronzové či zlaté úpravě.

Nelze zapomenout ani na muškařskou velmoc Anglii a speciálně na háčky Partidge. Pro české nymfy zde byly vyvinuty dva originální vzory bezprotihrotových háčků s povrchovou úpravou v černém niklu. Těžší typ nese označení CZ a lehčí háček má zkratku CZF. Oba typy se dělají ve velikostech 6, 8, 10, 12. Od téhož producenta lze použít i háčky s protihrotem YK4A (8 – 18) a extra těžký K5A (6 – 22).






-= tisk =-