Vážení čtenáři, uvádíme další příspěvek o MS 2002 ve Francii, který byl otištěn v časopisu Peche Mouche (č. 32). Někdo by si mohl říci, jaký to má dnes ještě smysl? V tom případě nemusí tento článek číst. Ostatní jej mohou srovnat s mou reportáží, otištěné v tehdejším Rybářství nebo v PM. Nicméně nám má i tento druhý francouzský příspěvek co říci, protože se snažíme složit z malých střípků obraz o tom, co je to francouzské chytání. Můžeme též srovnávat úroveň jednotlivých reportáží a můžeme se také dočíst i něco z pozadí této akce...
Autor: Jean-Marc Somaré
10. července 2002 zvítězilo francouzské družstvo ve Vogézách. Již potřetí za sebou získala Francie zlatou medaili v soutěži družstev a stala se tak nejúspěšnější zemí světa. Tým Jacquese Boyka byl nezapomenutelný.
Francie se nespokojila jen s nejvyšším titulem pro družstvo, titulu mistra světa dosáhla také v soutěži jednotlivců díky Jerômu Brossutti, bronzovou medaili získal Bernard Marguet, a nesmíme také zapomenout na pěkné čtvrté místo Jean-Luca Estubliera. Kdyby si český závodník neusmyslel obsadit druhé místo, Francouzi by dosáhli absolutního úspěchu a shrábli by všechny trumfy.
Soutěž jak má být. Od prvního kola v sobotu francouzské družstvo dávalo najevo, že hraje na domácím poli a že si nenechá ujít příležitost jak se blýsknout. A to i přes značnou počáteční nervozitu. Zpočátku nebylo patrné, že Francouzi jsou ve známém prostředí a že byli favority při tréninku. V soutěži jednotlivců se uchazeči o titul Ital Ferrari a Francouz Béranger umístili na posledních místech. První místo obsadil talentovaný Belgičan Olivier Martinovic, který vyhrál dvě kola. Jerôme Brossutti a Bernard Marguet skončili na 7. a 6. místě, zatímco Jean-Luc Estublier obsadil 27. příčku, což neodpovídalo jeho talentu. Pátý Francouz, Gérald Garcia byl na celkovém 16. místě.
Brossuttiho festival. V neděli dopoledne se nesoutěžilo. Odpoledne se účastníci dali do boje. Hladina vody poklesla ještě o několik centimetrů. V některých sektorech začal být rybolov velmi obtížný. Jerôme Brossutti si vylosoval dráhu číslo 8 na řece Vologne. Podle toho, co říkají místní rybáři, patří k těm nejobtížnějším. V těchto náročných podmínkách hrál Jerôme vysokou hru a dosáhl velkého vítězství. Neudělal jedinou chybu, lovil rychle a přesně, francouzský šampion ulovil 7 ryb a pustil se znovu do boje. Spousta přihlížejících diváků byla nadšena jeho talentem a každý nový úlovek byl odměněn zaslouženým potleskem. Po tomto kole se Francouzi dostali do čela v soutěži družstev před Belgičany a Českou republikou. V soutěži jednotlivců si výrazně polepšili. Brossutti obsadil pěkné druhé místo, Španěl Toran se umístil jako třetí a Marguet vyčkával na 4. místě. Avšak náš belgický přítel Olivier Martinovic byl stále v čele poté co třikrát zvítězil ve třech kolech. Bezvadný postup.
Pondělní dopoledne rozhodlo. Marguet a Martinovic na Vologne, Brossutti na jezeře Longemer a Estublier na Moselle se svými precizními postupy, a Španěl Toran, který vždy boduje na Moselle: konečné vítězství mezi jednotlivci bude patřit jednomu z nich. Brosutti skončil předchozího dne jako druhý při soutěži na jezeře. Marguet neudělal chybu a zaznamenal 3 úlovky a při čtvrtém se vyrovnal svým třem soupeřům, kteří jej však předstihli co do velikosti úlovků. Belgický soutěžící měl smůlu, tentokrát zůstal bez bodů. Estublier se bil jako čert, podařilo se mu ulovit pstruha na místě, kde by to nikdo nečekal, a nakonec chytil 40 centimetrového lipana, který mu zachránil kolo. Skončil třetí a pokračoval v úsilí o čestné místo. Ve stejném sektoru Španěl neuspěl a zůstal bez bodu. Překvapením bylo vítězství Tomáše Starýchfojtů v sektoru Thur. V pořadí na konci čtvrtého kola vedla Francie následovaná Belgií se 40 body. Poté následovala Česká republika, která měla o 3 body méně než Belgie, Italové o 2 body méně než Češi a nakonec Španělsko s 23 body. Všichni očekávali, že závěrečné kolo bude dramatické. V soutěži jednotlivců byl v čele Jerôme Brossutti a měl o 3 body více než Bernatd Marguet, o 4 více než Tomáš Starýchfojtů, o 6 než Polák Antoni Tondera a o 9 než Jean-Luc Estublier. Zatímco mezi družstvy se vítězství zdálo jasné, u jednotlivců byly všechny možnosti otevřené. Marguet, když byl dotázán, co soudí o svých šancích na úspěch odpověděl, že "nejlépe se umístil Jerôme. 3 body to je zároveň hodně i málo. Tím spíše, že má dnes odpoledne Thur a já jezero. Dva sektory, ve kterých musíme zabodovat, abychom neutrpěli porážku." Brossutti soudil obdobně: "smůla může přijít nečekaně, tím spíše, že můj sektor nepatří k nejlepším."
Vítězný Brossutti. Právě řeka Thur učinila z Jerôma Brossuttiho mistra světa. Zde opět Francouz lovil dokonale v nepříliš dobrých podmínkách. Přes všeobecnou nervozitu lovil ryby s přesností. Skončil jako třetí a tím si zajistil konečné vítězství. Jeho kolega Bernard Marguet, který lovil na jezeře, po neúspěšném startu nalezl svou formu a podařilo se mu několik úlovků za sebou. Navzdory dobrému výsledku, 4. podle délky úlovků, Bernard minul celkové druhé místo o jedný bod. Lovil dobře a vyrovnaně a výčitky ani lítost nejsou na místě. Na jezeře skončil Polák Tondera až na 12. místě, čímž definitivně ztratil naději na získání medaile. Stejně tak Jean-Luc Estublier, přestože se umístil na výborném 4. místě v obtížném kole na Moselotte. Tomáš Starýchfojtů obsadil vynikající druhé místo na Moselotte a tím také i celkové druhé místo ve finále.
Jerôme Brossutti se narodil 4. září 1968 v Ambérieu-en-Bugey. Je ženatý a má dvě děti. Začal s muškařením v roce 1983 na řece Ain, která zůstala jeho nejoblíbenější řekou. Jako člen francouzského družstva se stal mistrem světa v roce 2001 ve Švédsku a druhou příčku obsadil na mistrovství světa v roce 1999 v Austrálii.
Časopis Peche Mouche: Stal jste se mistrem světa jako člen družstva i jako jednotlivec, jak se cítíte?
Jerôme Brossutti: První místo v družstvech jsme získali již podruhé a jsem velmi šťastný za celé družstvo i všechny fanoušky, že jsme zvítězili právě na domácí půdě, což není vždy jednoduché. Družstvo lovilo opravdu dobře. Pokud jde o můj vlastní titul, ještě jsem si to pořádně neuvědomil. Vím, že jsem vítěz. Myslím, že za několik dnů uvidím věci jasněji. Jsem opravdu šťastný.
PM: Jaké jsou techniky, které jste používal, abyste zvítězil?
JB: Většinou jsem lovil na nymfu, když to umožňovaly podmínky, lovil jsem „na oči“, a když nebylo nic vidět, tak jsem se musel spokojit s pozorováním záběrů na nástavci.
PM: Používal jste více mušek?
JB: Ne, lovil jsem jen s jednou muškou na konci, bez mušky jako indikátoru. Měnící se hloubka vody by umožňovala tuto techniku, ale bylo by nutné stále upravovat výšku lovení a to by byla příliš velká ztráta času.
PM: Kolik mušek jste používal?
JB: Úplně obyčejné nymfy, tradiční Pheasant Tail, Pheasant Tail se zlatou kuličkou z wolframu a několik kroužků olova abych zatížil nymfu vždy se zlatou nebo stříbrnou kuličkou, Pheasant Tail s fluorescentně oranžovým límečkem a konečně s Hares Ear se zlatou kuličkou.
PM: Jacques Boyko oznámil svůj odchod z pozice kapitána. Co si o tom myslíte?
JB: Myslím si, že nakonec neodejde. Celé družstvo jej opravdu potřebuje. Je vždy připraven pomoci nám v těžkých chvílích. To, že jsme dnes tady je především jeho zásluha. Jacques se postaral o všechno: dobré mušky, potřebná technika, znalosti, my jsme už jen lovili. Je to skvělý člověk, jemu vděčím za svůj titul mistra světa v soutěži jednotlivců.
Urážlivá slova Jerôma Gaillarda jsou podle mého názoru nepřípustná, zejména pokud má v úmyslu ucházet se o místo manažera francouzského družstva. Tento pán, který pracuje pro konkurenční časopis, mi chtěl úmyslně bránit ve vykonávání mé práce. Nechci se pouštět do polemiky na toto téma, domnívám se však, že takovéto způsoby jsou projevem slabošství.
Olivier Meurant je nadšený. Je předsedou v Marryat France a má tedy také na starosti personální záležitosti. A teď jsou mu podřízeni dva mistři světa, Pascal Cognard a Jerôme Brossutti. "Od té chvíle dostávám žádosti o zaměstnání. Lidé se domnívají, že je to nejlepší způsob, jak se stát mistrem světa" říká se širokým úsměvem na líci.
3 dny intenzívního rybolovu
1500 hodin rybaření
100 soutěžících
100 kontrolorů činnosti
1581 ulovených ryb a vypuštěných zpět do vody = 15,81 ryby na rybáře
195 ryb pro francouzské družstvo = 7,8 ryby na rybáře v jednom kole = 2,6 ryby na rybáře za hodinu
763 000 Eur rozpočet, neboli 5 milionů franků, (neboli v té době 25 mil Kč), 400 osob v pohotovosti, aby zajistili hladký průběh soutěží. Opravdu mimořádné nasazení obou předsedů organizačního výboru Bertranda Jacquemina a Jean-Louise Thomas-Dorboze. Při přípravě oficiálního týdne se nic nezanedbalo a vše proběhlo bez jediné chyby. Nesmíme zapomenout ani na stovky lidí, kteří fandili a podpořili tak tuto mimořádnou akci.
Zmínku o dvou předchozích účastích Jerome Brossutiho v týmu Francie na MS je třeba doplnit ještě tím, že zde byl jako náhradník a do vlastních bojů nezasáhl. Co se týká rozpočtu akce, je to obrovská částka a s plnou zodpovědnosti mohu říci, že 500 000 Eur muselo přijít do rozpočtu z jiných zdrojů, nejspíše ze státního rozpočtu. Za tyto peníze bych si u nás troufl uspořádat dvě mistrovství světa seniorů a nemuseli bychom vybírat od účastníků vůbec nic. Pro nás byl tento šampionát z hlediska poplatků jeden z nejdražších (1100 Euro za osobu).
Zajímavá je i poznámka o ataku na post fenomenálního trenéra J. Boyko. Nepřipomíná vám to něco?