-= tisk =-

PŘED KONCEM ROKU


Vltava 33 pod Dobrou

Konec roku je vhodné období k rybářskému bilancování. Sčítáme úlovky v již minulé sezóně a přemýšlíme o tom, jak to bude zase na jaře pěkné, až znovu vyrazíme s prutem k vodě. V prosinci už chodí jen ti největší fandové a v sobotu 7. si dokonce dávají dostaveníčko na mimopstruhové Ohři odpůrci podivného zákazu lovu na mušku v zimním období. Chtějí totiž lovem na kostní červy, který je tam povolen, upozornit odpovědné rybářské funkcionáře, že tu není něco v pořádku. Původně jsem si myslel, tento zákaz dlouho nepřežije, ale jak se ukázalo, mýlil jsem se a tato prapodivnost je tam v popisech i pro příští rok.

A to nás, Jihočechy, jeden mladý a zapálený funkcionář z uvedeného kraje kritizoval na VIII. Sněmu ČRS v Nymburce za to, že umožňujeme rybářům lovit na MP povolenku našim rybářům ještě do 5. ledna příštího roku. Byla to taková předehra k jeho dalšímu vystoupení, ve kterém kritizoval všechny ostatní, že příliš rozvolňují nevolnické vztahy tím, že členstvu umožňujeme se stěhovat podle jeho přání a fluktuovat mezi organizacemi. Jinak to byl dobrý kluk a jistě pracovitý, jen mu trochu ušlo, že už je jiná doba.

Hořící vltavský lipan

Letošní sněm se po řadě let opět povedl a nebylo to jen to obvyklé nudné přežvykování připravených zpráv a únavné čekání na jeho konec. Letos nás dokonce navštívil i předseda zemědělského výboru Poslanecké sněmovny ing. Skopal a jeho vystoupení bylo slibné, i když je třeba mít na zřeteli, že je to politik a ten je schopen slíbit i zavedení nové řeky do Čech. No uvidíme. Dále tam byl i poslanec Mandík, který vede podvýbor pro myslivost, ryby a včely a o jeho pracovitosti a přízni pro zájmové svazy nikdo nepochybuje. Má schopnosti velkého politika a nebýt v KSČM, mohl by asi pomýšlet i na posty nejvyšší.

Jak už asi někdo tuší, jednalo se o novele zákona o rybářství, o které už PM také informoval. Tento dokument byl zcela rozcupován právní komisí ČRS a také MRS a označen za právnický blábol. Je s podivem, že od zrušení c.k. Rakouska patřilo vždy rybářské právo státu, zatímco v uvedené novele o tom není ani zmínka. Také ve všech hodnověrných právních systémech se potvrzuje kontinuita stávajícího práva na držbu revíru, kterou lze zrušit jen za přesně stanovených podmínek, zatímco návrh této novely připravuje do tří let totální konkurz na všechny revíry, které by měly být uvolněné. O některých připomínkách k této novele jsme již psali, ale právníci jich vznesli více než 50 a tak bych nechtěl být v kůži toho, kdo za to nese odpovědnost.

Větší voda

Sněm také zvolil nového předsedu, protože ten stávající, pan Stanislav Moravec, už do třetího funkčního období nekandidoval a uvolnil svůj post Prof. Ing. Semeniukovi, což je jinak předseda Středočechů a jeho původní profesí je ekonomie. Rada ČRS se téměř nezměnila, až na jedinou výjimku, kterou byla má maličkost. S tím, jak jsem složil funkci krajského hospodáře, jsem už nebyl znovu zvolen do nejvyššího orgánu za Jihočechy, kteří poslali na tento post jednatele územního výboru ing. Jana Štěpána. Byl jsem členem Rady 13 let a tak ať si to teď zkusí někdo jiný. Dozorčí komise byla též instalována skoro v původním složení, doslova jako rada nejstarších. Dost jsem se divil některým těm stařečkům v obou orgánech, proč do toho znovu jdou a ještě víc jsem se divil, že se nenajde nikdo, kdo by jim poděkoval a se ctí poslal do zasloužené funkcionářské penze. Zaměstnanci svazu to neudělají, jim to docela vyhovuje.

Ale dost již té nejvyšší politiky, zpátky k nám do Povltaví. I my jsme měli krajskou konferenci na začátku listopadu a i když jsem už na funkci hospodáře nekandidoval, přeci jen se mi podařilo přesvědčit naše funkcionáře, že Mgr. Milan Hladík bude tím nejvhodnějším kandidátem na tuto funkci. Našli se sice i tací, kteří poukazovali na jeho 30 let a naprostou nezkušenost ve funkcích, ale protože se nenašel nikdo jiný, museli s tímto řešením souhlasit. Do územního výboru se dostali 4 noví lidé a to by mohlo být pozitivum. Mezi nimi musím jmenovat předsedu jindřichohradecké organizace Ludvu Fischera, píseckého Jirku Marka ml., který povede odbor mládeže a ing. Procházku, který je předsedou v Táboře. Na mě zbyly závodní odbory a tak asi budu pokračovat v této činnosti i nadále.

Výměna stráží

Polovinu měsíce probíhaly hospodářské kontroly jednotlivých organizací ČRS našeho kraje, při kterých jsme upřesňovali zarybňování jednotlivých revírů v roce 2002, řešili otázky kolem škod po záplavách, dopřesňovali popisy revírů a kontrolovali evidenci o násadách a úlovcích. Dělal jsem to letos potřinácté a až teď jsem byl spokojen. Mezi nejlepší patřil letos Humpolec, Č. Budějovice 1 a Kaplice, i když skoro všechny velké organizace byly velmi dobré a ani u většiny těch malých nebyly problémy. Jen Protivín nevyhověl a Volary s Č. Krumlovem měli "bordel evidenci".

Jednu volnou listopadovou sobotu jsem věnoval Vltavě 33 pod Dobrou. Byla vysoká voda a za chvíli přijel i můj nástupce ve funkci hospodáře se svou nastávající. Tím ukázal, že s ženami nemá ještě žádné velké zkušenosti, v jeho letech jsem na tom byl podobně. Není nic "lepšího" než když ti taková osoba poskakuje po břehu a ty by ses chtěl věnovat rybolovu. Za trest jsem ho tedy poslal proti vodě a sám si šel na jediné chytatelné místo, protože jsem šel lovit na sucho.

Po druhé se opravdu lipani zvedli a já byl velmi spokojený. Nepočítal jsem je, ale mohlo jich být okolo 15 a pět jich bylo nad 35 cm. Nasadil jsem ke konci lovu po třetí hodině dědkovskou taktiku, sedl si na břeh a čekal, až se nějaký lipan ukáže a pak ho odlovil na šedou CDC jepici a pustil. Můj kolega vynymfoval 3 malé lipany a snad viděl jedno sebrání. Však si také stěžoval, že jsem ho neposlal na to jediné tutové místo, které tam za té velké vody bylo. Rád mu pomohu s papíry, plány atd, ale za popsané situace neznám u vody bratra. Já už sem tak dlouho chodit nebudu…

Váš Karel Křivanec

-= tisk =-