-= tisk =-

JARO SE PĚKNĚ USMÍVÁ I NA MUŠKAŘE

Na Lipně

Květen bývá nejčastěji spojován s měsícem lásky a zamilovaných a to platí i pro nás, vyznavače umělých mušek a krásných ryb, kteří milujeme naše potoky, řeky a jezírka, o nichž si myslíme, že jsou nejkrásnější na světe. Až když se jednou vypravíme za česká humna, budeme asi překvapeni, že i jinde je plno krás a budeme-li objektivní, přiznáme si to. Po celé generace jsme byli vychováváni v tom, že: "Co je české, to je hezké!", ale teď už se rychle blíží onen okamžik, kdy se, doufám, staneme Evropany a já se na to docela těším. A bez ohledu na to, že si to všichni z nás nepřejí.

Pro mou generaci je to něco úžasného a nepředstavitelného, neboť jsme byli po většinu života drženi v zajetí pohádky o císařových nových šatech a i když jsme asi většinou dobře viděli, že císař je nahý, chválili jsme jeho překrásný oděv, nebo alespoň mlčeli. A systém, který se považoval za věčný, se nakonec totálně zhroutil a řada z nás ještě dodnes neví proč. Jeho vlastní vnitřní mechanismy to byly, které zničily veškeré obranné reakce organizmu a ten zkolaboval na banální infekci, takže by se to dalo přirovnat k chorobě známe jako AIDS.

A jistě už víte, co jsem vám tím chtěl říci.

S mými letošními dubnovými aktivitami jste už byli seznámeni podrobněji ve třech samostatných příspěvcích, jeden z nich je zveřejněn až v tomto prvním květnovém čísle PM a tak jen stručně. Velmi zajímavá pro mne byla cesta do Švýcarska na kongres CIPSu v Locarnu, neboť jsem byl vlastně v této zemin poprvé, opomenu-li dvě předchozí mezipřistání v Curychu. Projel jsem tu hornatou zemi od severu k jihu a zpět a rád bych se do ní ještě někdy podíval na delší čas. Říčky jsou zde krásné, silnice perfektní a neuvěřitelně strmé skály všude na dosah ruky. Ale i když už třeba budeme v EU, to nepříjemné šacování na hranicích a vysoké ceny se patrně nezmění, protože Švýcarsko je neutrálním státem s vlastní měnou.

Zlatí jeseni

K zahájení letošní pstruhové sezóny se vážou příjemné a teplé vzpomínky na právě propuknuvší jarní počasí, ve kterém vyrazil k vodě skoro celý muškařský národ, i když někteří lovili ještě na přívlač. Jak už jsem psal, byl jsem letos také na Malši a k tomu mi poslal jeden čtenář fotografii, na níž jsou vidět v této říčce velké oranžové ryby. Snímek byl pořízen v Kaplicích ve vývařišti pod jezem u hřiště a náš čtenář poznamenal, že ryby nereagovaly na žádnou nástrahu. Jedná se pravděpodobně o generační zlaté jeseny, které sem zanesla loňská povodeň a jejich zbarvení je asi zachránilo od ostrých zubů u nás všudypřítomných vyder.

Byl jsem též jedno odpoledne na Lipně, abych se osobně přesvědčil o tom, jak je to s třením této ryby v našich podmínkách. Jak se potvrdilo už několikaletými zkušenostmi, Lipno je velmi vhodná voda pro pstruha duhového, pokud se bude vysazovat ve větších velikostech. Měli bychom proto udělat pro tuto rybu více a dostat se s jejím zarybňováním na této přehradě alespoň na úroveň pěti tun ročně. Byl by to náš malý příspěvek ke zlepšení kvality lipenské vody, protože soustavné zvyšování zarybňování kaprem by mělo mít někde své hranice.

V dubnu už také začala závodní muškařská sezóna, i když hlavní závody jsou teprve před námi. Velmi dobrý výsledek získali naši závodníci na Grand Slamu ve Francii, kde obsadilo družstvo ČR ve složení Vacek, Svrček a Mikulka velmi pěkné třetí místo a to bez ohledu na skutečnost, že se ho letos zúčastnilo jen jedenáct týmů. Nejlepší družstva totiž nechyběla. Letošní ročník byl poznamenán zrušením závodů v Belgii a v Anglii, takže to bylo vlastně i konečné pořadí. Že je tato soutěž v krizi, to jsme věděli už několik let, i když se Bertrand Kron tvářil do poslední chvíle tak, jakoby bylo vše v pořádku. Zlepšení by mělo přijít s novým manažerem a možná, že GS zavítá i k nám.

Jiným problémem pro nás pomalu začíná být juniorské mistrovství světa, které má naše republika uspořádat v roce 2005. Ten problém se jmenuje: Kde to bude? Protože se tento šampionát má konat v době školních prázdnin, automaticky odpadají větší řeky, které jsou mimo hru, v důsledku letní záplavy vodních turistů a lodičkářů. Na menších tocích pak je tu požadavek, aby zde byly alespoň dvě různé říčky a pokud možno, jedna stojatá voda. A tak, babo raď! Už jsem sice několik možností zkoušel, ale narazil jsem na malý zájem o tuto mládežnickou akci, která nemůže přinést žádný velký finanční profit, protože se asi nedá počítat s tím, že by přijelo více než 12 pětičlenných družstev. Ale kdybyste měli nějaký nápad, dejte mi vědět.

V květnu se tedy závodí na řekách už naplno a nás čeká užší výběr reprezentace v Rožmberku (23.-25.5.), kde nám budou pomáhat rozhodčí z Vyššího Brodu a při závodě na Malši i kapličtí. Bojuje se tentokrát o MS na Slovensku v roce 2004 a i když to není pro nás žádná vzdálená země, bude to velká šance získat cenné kovy. Za týden nato bude druhá liga ve Zlaté Koruně (31.5.), kde budeme spoléhat na tradiční pomoc rozhodčích z Křemže a Velešína. Pokud se chystáte v této době k nám na jih Čech, najděte si úsek, kde se nebude právě závodit. Prvoligová družstva zamíří ve stejném termínu na Jihlavku a tři z nich budou z našeho kraje, takže jim budeme přát úspěch, zvláště našemu RSK C, pro které to bude premiéra a první seznámení s českou špičkou. Hlavní nápor mě ale čeká až v červnu, protože reprezentace odlétá 4.6. na mistrovství světa do Španělska a doufá, že uspěje i v Pyrenejích a já zase věřím, že jí čtenáři PM budou držet palce.

Váš Karel Křivanec

-= tisk =-