Autor: Karel Křivanec
Pondělí 1. září je dnem, kdy děti půjdou prvně do školy. Někde budou možná ještě prázdniny a kantoři si zastávkují, ale pro muškařskou reprezentaci České republiky to bude stejný svátek, jako pro ty prvňáčky. Odlétá totiž do Glasgowa ve Skotsku a odtud poputuje autem ještě asi 220 km na západ, až k pobřeží Atlantiku, kde se nalodí na trajekt a zamíří k nejjižnějšímu ostrovu Vnitřních Hebrid, který má záhadně romantický název Island of Islay, český tedy Ostrov ostrovů.
Kouzelný ostrov sám je dlouhý necelých 50 km a žije zde jen 3 500 obyvatel, jejichž hlavní obživu tvoří dvě specificky mužské činnosti, rybolov a destilace whisky. Je to oblast s největší koncentrací palíren na skotském území, kterých se tu celkem nachází sedm a všechny převzaly nad soutěží sponzorství. Ostrov nabízí i velice kvalitní rybolov, ať už na moři, či v řadě místních jezer, kterým se zde říká "Loch" a tam se jedná o divoké pstruhy obecné, jejichž koncentrace asi nebude taková, jako v případě oněch palíren.
Takovéto významné závody hostí Skotsko poprvé ve své historii, i když má vůbec nejdelší závodní tradici, která sahá na Loch Leven do doby před 120 lety. Proto se rozhodlo využít možnosti, které mu dávají pravidla a uspořádá mistrovství Evropy poprvé jako pětikolový závod, který se bude konat pouze na stojaté vodě. Čtyři kola budou na čtyřech jezerech ze břehu a jedno kolo pak bude hostit lodní závod na jezeru Ballygrant, v jehož blízkosti bude i náš hlavní stan.
Vzhledem k tomu, že se nám tu podařilo sehnat velmi levné soukromé ubytování, čítající v přepočtu ani ne 250 Kč na osobu a den a s úplnou možností si zde sami vařit, bude přípravný kemp stejně dlouhý jako před mistrovstvím světa, tedy týdenní. Budeme zde ubytováni i během vlastního šampionátu, zatímco hlavní stan mistrovství bude v Bowmore, což je asi ve vzdálenosti 15 km. Naším pomocníkem je místní rybář Duncan Stewart, který nám zajistil možnost tréninku před soutěží podle našich pokynů a představ.
V družstvu ČR, jehož trenérem je opět Jiří Klíma, budou startovat dva nejúspěšnější z MS ve Španělsku, tedy Antonín Pešek a Tomáš Starýchfojtů a tři závodníci z B-týmu, Daniel Svrček, Martin Drož a Jaroslav Bartoň.
Dan zatím startoval na ME v Kostelci a v Belgii a na řadě mezinárodních jezerních závodu ve Francii, Belgii a Anglii, Martin pak na ME ve Švédsku, Slovensku, Francii a Belgii a MS v Australii a Jarda je veterán naší reprezentace, který startoval už na MS v Č. Krumlově a v Anglii. Vedoucím výpravy pak opět bude má maličkost.
Vyhlídky našeho družstva nejsou zdaleka takové, jako byly letos na MS v Pyrenejích, protože jezerní chytání divokých pstruhů obecných je velmi obtížné a žádá si velké zkušenosti, které nám zatím stále chybí. U nás totiž není ani jedna lokalita, která by odpovídala takovým podmínkám, aby si to mohli hoši dobře nacvičit a tak se o to budou snažit alespoň během přípravného kempu. Přihlášených družstev je sice jen 13, ale z favoritů nechybí nikdo. Umístění do 6. místa by pro nás bylo výborné. Rozhodně však lze říci předem, že získané zkušenosti se nám budou určitě hodit v budoucnu, třeba už v roce 2005 na MS ve Švédsku.
Oficiální zahájení bude 8. září a vlastní závody pak proběhnou ve dnech 10. - 12. září. O bližších detailech se můžete informovat na oficiální webové stránce šampionátu www.islayfishing.com, kde by se snad mohly objevit i průběžné výsledky. Doufám, že nás i tentokráte budete alespoň na dálku podporovat, budeme to totiž moc potřebovat, stejně i jako fůru štěstí, která je při podobných závodech na pár ryb také velmi důležitá.
Výprava se vrací do Prahy v neděli 14. září večer a doufejme, že tentokrát už nedopadne tak, jako při velmi podobných závodech v Irsku a v Australii.