-= tisk =-

PYRENEJSKÁ HOUPAČKA - IV. ČÁST

Autor: Karel Křivanec

Subordan stanoviště 20

Ráno, v pondělí 17. června, vypadalo podobně, jako ta předchozí, i když se nad hradbou hor začaly objevovat první obláčky. Odjezd autobusů proběhl v pořádku, takže letos se nepodařilo nikomu zaspat tak, aby mu ujel autobus, jako to bylo vloni u jednoho spřáteleného družstva. Ještě jsme si chvíli poklábosili na jídelně a už jsme se chystali na cestu. Schéma bylo obdobné, Jirka mě zavezl na Subordan, kde jsme zastavili na nejspodnějším čísle 20 u Francouze Garcii.

Bylo těsně po zahájení čtvrtého kola, když jsme zastavili u kamenného mostu v Embunu a protože byl Jirka v kapitánském triku, rozhodčí ho považovali za francouzského kapitána a kynuli mu, aby šel k vodě. Gerald byl zalezlý v tůni mezi pilíři a když nás uviděl, tak řval jako tygr, abychom nelezli na most, odkud ho už ale sledovala jeho manželka. Uchýlili jsme se proto do patřičné vzdálenosti od vody a pozorovali soupeře, který by nám měl odkrýt vodu pro poslední závod, kdy zde bude končit náš Pavel Macháň.

Francouz vyběhl po našem příchodu z tůně a jal se šlehat v třívteřinovém tempu proudný úsek nad ní. Po půlhodině odjel Jirka na číslo 18, kde chytal Tonda Pešek a pak zamířil na Aragon za Tomášem. Já byl stále na své pozorovatelně a Francouz bez ryby už začal být trochu nervózní.

Když došel asi do třetiny svého úseku, kde se voda zklidňovala mezi kameny, předělal to na sucho a za chvíli měl jednoho a ve třetině celkového času i druhého pstruha. Pak se dostal pod jakousi tůňku, kde si přilehl na velký balvan v toku a odtud házel do mělčiny u pravého břehu tak dlouho, až tu uhnal na sucho ještě třetího, zatímco vedoucí Tonda byl v obležení kamer a stále bez ryby, když mu jeden pstruh nedobral mušku.

Garcia hází do tůňky

Francouz se pokoušel evidentně o dalšího sbírajícího pstruha, kterého patrně škrábl háčkem a ztratil na něm ještě dost času, než si uvědomil, že by ho měl nechat chvíli na pokoji.

Poměrně rychle prošel nadějnou tůňku a na jejím vtoku vynymfoval čtvrtého krasavce a tak pokračoval proti bystré vodě a po třiceti metrech chytl stejným způsobem i pátého, zatímco my měli stále s nulu.

Ve zbývající třetí hodině prošel zbytek horních proudů, ale už nebodoval a na posledních 10 minut se vrátil na svého pstruha. Házel na něj shora, což bylo sice výhodné z hlediska menší obtížnosti hodu, ale pstruh ho asi viděl a nedal se přemluvit. Tondovi se v poslední hodině přeci jen podařilo na sucho chytit dva pstruhy a jedna ryba mu jen zavadila o nástrahu. Nakonec to bylo až 11. místo v sektoru a definitivní ztráta vedení.

Garcia v horní části

Garcia byl s pěti pstruhy pátý ve skupině, kterou vyhrál Ital Edgardo Dona s 10 úlovky z nejlepšího čísla 5, kde se celkem ulovilo 34 pstruhů. Druhé místo obsadil, podle očekávání, Belgičan Grigoire s 8 rybami. I on měl štěstí na místo, které bylo stejně kvalitní, neboť na jeho čísle 11 se celkem chytlo rovněž 34 pstruhů a třetí byl na jedničce (vydala celkem 21 ryb) Kanaďan Irvin s 5 úlovky. I tentokrát zde byly pouze tři nuly. Náš Pešek doplatil na to, že na jeho průměrném čísle 18 (celkem se tu chytlo 15 pstruhů) před ním lovil Francouz (7ks) a Španěl (4ks) a to bylo hodně znát, i když připomínám znovu, že úseky tu měřily mezi 300 - 400 m.

Potěšitelnou zprávu přivezl Jirka z Aragonu, kde se mu podařila natlačit před koncem závodu Toma do ryb a ten si připsal dva úlovky, ale opět byl až poslední v pětičlenné skupině se dvěma pstruhy, tedy devátý v sektoru, kde bylo deset nul a mezi nimi byli i Angličan Stuart Crofts a Slovák Peter Stuller, který zde při tréninku nevídaně exceloval. Sektor byl kořistí Belgičana Perina s neuvěřitelnými 9 pstruhy z čísla 15, které se tak rázem stalo nejlepším úsekem v sektoru s celkovým skóre 11 ryb.

Druhé místo tu překvapivě vybojoval Japonec Toshiya Babe se 3 pstruhy, největší z nich měl 45 cm a tím odsunul na třetí příčku Francouze Margueta, rovněž se 3 pstruhy. Přitom na Japoncově místě č. 10 se celkem chytly jen 4 ryby, když před ním chytající Francouz Garcia tu měl tu zbylou jednu. Je to jistě velká záhada, kterou bych připsal rychle klesající vodě v Aragonu a migracím dusících se ryb proti proudu.


Plate de la Raso

Od Pyrenejí se hnala odpolední bouřka a my jsme čekali na další zprávy. A nebyly moc povzbudivé.Karel Vacek po třech hodinách lovu na Veralu měl jediný úlovek a to bylo 13. místo v sektoru, v němž bylo 5 závodníků bez úlovku a mezi nimi i Polák Konieczny. Karlovo místo na č.12 bylo, bohužel, druhé nejhorší na Veralu a chytlo se na něm jen 6 pstruhů za 5 kol závodu a to tu před ním chytali Angličané a Italové.

Vítězem čtvrtého kola na Veralu se stal Ital Jacopo Tinti se 13 pstruhy z čísla 1, tedy vůbec nejproduktivnějšího úseku mistrovství se 41 chycenými pstruhy. Druhý tu byl Francouz Beranger s 5 rybami a třetí Belgičan Liczner se stejným výsledkem. Ti dva však měli špatná místa na č. 16 a 17 a tak zvláště Francouzův výkon byl mimořádný, neb před ním chytající Slovák Trnka tu ulovil jen 1 rybu.

Šram na Escarra

Ve zbývajících dvou závodech jsme tentokrát nebodovali, takže to byly dvě dvacítky. Nejprve Jája Šram zanuloval na jezeru Escarra, i když mu tam jeden pstruh proplul, ale říct si nedal. Tato nula se mohla očekávat, neboť tu na č. 3 nuloval v prvním kole i Francouz Garcia, zato ve druhém kole tu chytl Polák Konieczny 2 pstruhy a v pátém kole Japonec Bape toho Jaromírova pstruha nakonec odlovil. Ve čtvrtém kole tu tedy vyhrál Nor Vidal Paulsen se 2 pstruhy, druhý byl Angličan Simon Kidd, rovněž se dvěma úlovky a třetí byl Portugalec Paolo Moralis s jedním pstruhem 41,5 cm dlouhým. Celkem tu bylo 11 nul a kromě nás to z favoritů postihlo ještě Belgičana Gigota a Španěla Oliverase.

Daleko větší pohroma nás ale postihla na Rio Galliego, kde sice Pavlovi Macháňovi na první hod vzal pstruh, ale neudržel se a spadl mu a to byla jediná mírová ryba, kterou mohl bodovat. Po skončení závodu byl náš závodník psychicky zcela na dně, protože jsme ho před závodem hecovali, že teď už musí konečně vyhrát a jemu to opět nevyšlo. Vylosoval si totiž číslo 20, kde se za celý šampionát chytly jen dvě mírové ryby, v prvním kole tu měl jednu Portugalec, ve třetím tu druhou chytl Španěl a v pátém kole tu nuloval také známý Ital Ferrari.

Vladek Trzebunia - trenér USA

Sektor vyhrál Francouz Brossutti s 12 pstruhy z nejlepšího čísla 7, které vydalo 30 úlovků, druhý byl Španěl Llano s 5 rybami, z velmi dobrého čísla 4 (celkem 14 ryb) a třetí byl Ital Alesssandro Sgrani se 2 úlovky z čísla l , které bylo na 4. - 6. pořadí v sektoru, ale jen s 11 ulovenými rybami za pět kol šampionátu. Celkově tu bylo ve čtvrtém kole 10 nul, z favoritů nebodoval Polák Szymala.

Čtvrté kolo pro nás skončilo katastrofálně. Vyfasovali jsme součet umístění 73 a obsadili v něm až 15. místo a tak nás netěšilo ani to, že Slováci na tom byli ještě o příčku hůře.Vyhráli Italové se součtem 19, stejně měli druzí Francouzi a Belgičané byli třetí se součtem umístění 30. Po čtyřech kolech se prvně dostali do vedení favorizovaní Francouzi se součtem 124, druzí Byli Belgičané (129) a třetí Italové (158). Po strašném ránu jsme stále ještě figurovali na čtvrté pozici, se součtem umístění 190 a jen o tři pozice za námi už byli Španělové (193) a za nimi šestí Poláci (207) a sedmí Angličané (213).

V soutěži jednotlivců došlo také ke změnám. Do čela se vyhoupl Francouz Bernard Marguet se součtem umístění 12 a 29 rybami. Za ním figuroval v průběžném pořadí Angličan Simon Kidd s 16 rybami a součtem umístění 13 a na třetí místo se dostal Američan Jeff Courrier, ten měl 27 úlovků a součet umístění 15. Čtvrtý byl Belgičan Perin (16), pátý Ital Cotugno (17), šestý Tomáš Starýchfojtů (19), sedmý Belgičan Liczner (19) a osmý byl Tonda Pešek (19). Mezi touto osmičkou se rozhodne v posledním pátém kole o titulu a medailích.

Horní Subordan Horní Subordan
Liczner a Hennes po závodě Denis Liczner na Subordanu

-= tisk =-