-= tisk =-

MIMOŘÁDNÁ NOMINACE PRO VÍTĚZE

Autor: Karel Křivanec

Účastníci užšího výběru 2003

Letošní užší výběr reprezentantů ČR v muškaření se, jako ve většině případů, konal v Rožmberku nad Vltavou. I když se to některým závodníkům občas nelíbí, je třeba říci, že je to optimální místo pro výběr českého družstva pro většinu světových šampionátů. Vedle velké řeky (Vltava 28 a 27) je tu ještě možnost zařazení dvou malých řek (Vltava 29 a Malše 5), anebo stojáků (Květoňov, Vyrovnávačka). Kdo se dokáže probojovat mezi naší elitní dvanáctkou na postupová místa, ten bude určitě platným členem družstva na světovém šampionátu.

Užší výběr, který se konal ve dnech 22.-25. května, byl zároveň i poslední ostrou zkouškou před MS ve Španělsku, i když byl zacílen až k příštímu šampionátu 2004 na Slovensku. To byl asi také jeden z důvodů, proč se bojovalo až do poslední vteřiny pátého kola a celkový vítěz se dočkal překvapivé dodatečné nominace na MS ve Španělsku, což se zatím v celé naší historii ještě nestalo a asi hned tak nestane.

Tonda na Vltavě 28

I když většina reprezentantů trénovala na Vltavě už několik dní, vše začalo až pátečním ranním závodem na revíru Vltava 29 P v romantickém prostředí Čertových proudů, které jsou velmi dobře zarybněny pstruhem obecným. Ten se tu sám vytírá tak, že není nutné ho vůbec vysazovat. Vypouštěním 1,5 m3/sec vody z Lipna do starého vltavského koryta pod Loučovicemi vznikl rybářsky velmi zajímavý úsek, který by měl byt v příštím roce rozšířen až k Lipenské přehradě.

Nebezpečný závod v žulových balvanech zvládl nejlépe náš nejúspěšnější závodník Tomáš Starýchfojtů, který zde dokázal ulovit za 3 hodiny 43 pstruhů nad 20 cm, což je limit, většinou uplatňovaný na podobných závodech. Druhý za ním byl Martin Drož (33 ks) a třetí Pavel Macháň (27 ryb). Rozhodujícím prvkem byla přesná nabídka nymf proti vodě a rychlý pohyb závodníka ve vylosovaném závodním úseku.

Jája na Vltavě 27

Odpoledne se soutěžící přesunuli na Vltavu 28 pod Vyšší Brod, chytalo se od Zastávky níže po toku. První část druhého kola (1,5 h) se konala ještě za průtoku okolo 20 m3/s a zde se uplatnilo hlavně strímrování se šňůrami o vysokém indexu potápivosti a vliv a na pořadí mělo i vylosování. Chytali se duháci, potočáci a siveni, nelososovité ryby se v tomto výběru pro MS nehodnotí. Po uplynutí 90 minut se každý závod přerušoval a soutěžící se posunuli o 6 stanovišť.

Druhá část druhého kola byla už za sníženého průtoku 10 m3/s a bylo to znát na stoupajících úlovcích. Manipulace s vodní hladinou nemůže nikdo z nás ovlivnit a tak se s tím musí závodníci vyrovnat sami. Jako nejhorší místo se ukázal silně prochytávaný "Špajz", kde se za 3 hodiny lovu ulovila jediná ryba, kterou vytáhl Tomáš, když v první polovině závodu zde byl Lukáš Pazderník bez úlovku.

Tom na Vltavě 29P

Tento závod vyhrál nad potůčkem chytající Tonda Pešek (14 ryb), jemuž nechtěla dlouho uhnout dvojice sportovních rybářů, která si sem vyjela až z Pardubic. Vím, že je to nepříjemné, ale většina rybářů to dokáže pochopit a přesune se o pár set metrů jinam. Druhý skončil Lukáš Pazderník (12 ryb), jemuž se v nízké vodě zvedly na jeho stanovišti ryby a smazal tak zcela ztrátu z první části druhého kola a třetí byl s 11 úlovky Vít Misar.

Sobotní ráno se chytalo v Rožmberku na úseku "Chyť a pusť" a i když ani zde nebyla všechna místa stejně kvalitní, rotační princip výměny stanovišť přidělit všem celkem dobrou šanci na úspěch. Tu využil nejlépe českobudějovický Jája Šram a připsal si za krátkou nymfu při průtoku 10 m3/s celkem 31 úlovků. Také oba závodníci za ním zvolili krátkou nymfu, když druhý byl Karel Vacek, těsně před Martinem Drožem (oba 25 ryb). V tomto, před rybáři chráněném, úseku bylo znát, že je zde více ryb.

Martin běží v úseku CH a P

Velké obavy panovaly z odpoledního závodu na Vltavě 27 v zatáčkách pod židovským hřbitovem v Rožmberku, neboť zde přes zimu silně úřadovali kormoráni. Nakonec se to i zde podařilo zvládnout, hlavně díky perfektně vytýčeným úsekům, o což se již druhým rokem starali Vl. Šedivý s Michalem Adamčíkem. Navíc se tu chytla i největší ryba, duhák 44 cm, kterého zdolal na strímr Pavel Macháň a to mu ještě utekl padesátník.

Vítězem čtvrtého kola se stal Tonda Pešek, který byl před rotací beznadějně poslední s jednou rybou. Když jsem ho potkal o přestávce, nevypadal ani moc zdrceně. Nakonec se ukázalo že už asi tušil, co se bude dít, neboť si vylosoval stejná místa jako vloni a doufal, že se mu opět zvednou pstruzi, což se opravdu znovu opakovalo a chytl jich tu za půldruhé hodiny ještě třináct (celkem 14 ryb). Druhý skončil s 11 velkými pstruhy Pavel Macháň a třetí byl obratně nymfující Jája Šram (12 ryb).

Dan na Vltavě 27

Po čtyřech kolech začínalo být jasno o sestupujících, ale o vítězi měl rozhodnout až poslední závod na Malši 5 ve Skoronicích. Říčka byla proti loňskému podzimu, kdy tu byl širší výběr, značně zapadlá, což někteří závodníci nevzali v potaz a použili příliš zatížené mušky. O prvenství se rozpoutal tvrdý souboj mezi vedle sebe lovícími Peškem, Šramem a Starýchfojtů. Tonda měl ráno velmi pěknou pláňku kousek pod můstkem ve Skoronicích, kde se velmi správně rozhodl pro suchou mušku a po první části si zde připsal 15 úlovků. Nad ním lovící Tomáš předváděl nevídanou disciplínu, mokře proti vodě s krátkou šňůrou a plazil se při tom jako Vinetou. Jája chytal pod Tondou a držel se jemného chytání proti vodě s mimronymfami.

O konečném pořadí v pátém kole rozhodovalo 99 mm, o které bylo 19 Peškových ryb delších než 19 ryb Jáji Šrama. Tomáš obsadil v pátem kole třetí příčku za 17 ryb a stejné bylo i celkové pořadí (viz tabulka). Pešek měl jediné zakolísání v prvním kole v Čertovce, Tomáše "zařízl" Špajz, celkově měl však nejvíc úlovků (99). I Jája na třetím místě a čtvrtý Martin Drož měli nejslabší výsledek v pátek odpoledne na Vltavě 28 a pátému Macháňovi zas nevyšla Malše.

Jediný nováček, který se dokázal protlačit do nejužší šestky (A-tým 2004), byl Dan Svrček, který poslal do širšího výběru svého zaměstnavatele Karla Vacka (7.), jemuž letos na udržení v užším výběru nestačil součet umístění 30, zatímco vloni ještě stačil součet 31 na páté místo. Nováčkové tohoto výběru jen víceméně přihlíželi a staronový a věčný absolvent těchto závodů, Vít Misar, ani letos nedokázal prolomit postupové místo a obsadil celkově 8. pozici. Vůbec se nedařilo Lukáši Pazderníkovi, který skončil až dvanáctý a nabídl své jisté místo v sestavě pro MS ve Španělsku, což byl od něj velice korektní krok, který byl trenérem využit k nečekané nominaci pro Tondu Peška, který si tak o rok dříve může splnit svůj velký životní sen.


Pavel na Vltavě 29

A na závěr, jak už se stává tradicí, podařilo se nám získat mušky vítěze a třetího a tak je předkládáme našim čtenářům. Snad to uspokojí jejich touhu po poznání, i když, jen v muškách to opravdu není. Chce to umět číst vodu, rychle zhodnotit situaci a dokázat zvolit optimální způsob lovu pro konkrétní místo. O sto metrů dál už to může být často o něčem jiném.


Peškův streamer A.P.Jig
A.P.Grannom GRHA var.T.S
CDC Dark Dun T.S CDC March Brown T.S

-= tisk =-