Autor: Karel Křivanec
Ve dnech 10. - 12. dubna se sešel ve Švýcarském Locarnu 26. řádný kongres CIPS a v jeho rámci se konalo i plenární zasedání mezinárodní muškařské federace FIPS - Mou. Vzhledem k tomu, že celkové kongresové poplatky činily na jednoho účastníka 800 Euro, rozhodla se Rada ČRS vyslat na toto vrcholné zasedání tři zástupce (předsedu prof. Ing. Semeniuka, místopředsedu pro sport ing. Urycha a předsedu ÚO RT MUDr. J. Doležala, ten je zároveň i vicepresidentem ICF a členem exekutivy CIPS). Mimoto jsme byli za zbývající sportovní odbory vysláni ještě dva, tedy Mgr.V.Freylich (plavaná) a moje maličkost za mušku, jen na páteční zasedání našich sportovních federací.
Zasedání federace FIPS-Mou se konalo v pátek odpoledne od 15:30 do 19:15 hod a vedle běžné agendy bylo na programu i projednání návrhu na změny ve Stanovách a v Závodním řádu FIPS-Mou. Schůzi řídilo předsednictvo, vedené presidentem Jurkem Kowalskim (Polsko). Dále zde seděl generální sekretář, Slovák Mario Podmaník a dva vicepresidenti, Belgičan Paul Vekemans a Angličan James Ferguson. Na vicepresidenta pro mládež Moc Morgana z Walesu už za předsednickým stolem místo nezbylo, i když byl na minulém kongresu ve Valadolidu řádně zvolen, zatímco J.F. byl do této nové funkce pouze presidiem kooptován a na jeho potvrzení do funkce plénem se asi nějak zapomnělo, i když by to byla čistě formální záležitost.
K vlastnímu zasedání se prezentovalo 18 států z 26, které jsou sdruženy ve federaci FIPS-Mou, ale hlasovalo jich jen 16. Prvně jsme viděli zástupce nového členského státu, kterým je Portugalsko a slyšeli jsme o tom, že Brasilie zaplatila letos prvně členský poplatek, i když jejího zástupce nikdo z nás neviděl, stejně jako virtuálního zástupce Itálie v technické komisi, pana Covu. Běžná agenda prošla hladce, jen při kontrole financí se zjistilo, že francouzská federace dosud nezaplatila mezinárodní federaci poplatek za pořadatelství loňského světového šampionátu ve výši 3500 Euro. Ze zprávy nebylo možné zjistit, zda mají všechny státy zaplaceny své roční příspěvky a ani ze zveřejněné tabulky se to nedalo poznat. Zaplacení těchto peněz je nutné pro legalitu startu příslušné země na mistrovství světa či Evropy.
Nedá se říci, že by používání finančních prostředků bylo nehospodárné, ba právě naopak. Už první pohled do zmíněné tabulky byl však poněkud šokující, protože FIPS-Mou měla k 31.12.02 na svém kontě celkem 97 140,93 Euro a z toho bylo 71 tisíc Euro na tzv. sponzorském účtu. Výdaje roku 2002 přitom byly jen necelých 6600 Euro. Je dosti zarážející, že sponzoři sice poskytují solidní příspěvky, ty však leží bez využití na zvláštním kontě a to muselo být v loňském roce právě z finančních důvodů zrušeno mistrovství světa juniorů v Irsku.
Když jsem se zeptal presidenta Kowalského, na co drží presidium sponzorské peníze v pokladně, nepříliš přesvědčivě odpověděl, že je to na podporu pořádání juniorských šampionátů. Ostatní členy plenárního zasedání to asi moc nezajímalo, stejně jako je prakticky nezajímalo, proč byly zrušeny 4 juniorské šampionáty za sebou. Tato skutečnost se přešla úplným mlčením a místo toho byla přednesena formální zpráva vicepresidenta pro mládež o bezobsažném dotazníku, který se týkal mládežnických struktur a soutěží v jednotlivých členských zemích. Moc Morgan vyjmenoval všech 8 států, které na dotazník reagovaly a jen nějakým nedopatřením se zapomněl zmínit o připomínkách České republiky. Ve FIPS-Mou se prostě nepříjemné otázky nekladou a jsou-li položeny, pak se na ně neodpoví.
Pak přišly na řadu hlavní body jednání, tedy projednávání návrhu na změnu Stanov FIPS-Mou. Na podnět národních federací Skotska a Kanady předložilo presidium vlastní návrh, aby se světové šampionáty konaly nejméně jednou za dva roky. O podobném návrhu se v minulosti už jednou hlasovalo a tehdy neprošel, stejně jako tentokrát, protože ke změně Stanov je třeba kvalifikovaná dvoutřetinová většina hlasů. Pro návrh presidia hlasovalo 9 federací (včetně Anglie) , proti bylo 5 zástupců a 2 se zdrželi hlasování, takže ke schválení nakonec chyběly dva hlasy. V diskusi k této otázce velice kvalifikovaně vystoupil prof. Mathioli z Itálie, který v podstatě vyjmenoval i všechny naše argumenty a jako hlavní problém naší muškařské federace jmenoval příliš vysoké náklady na startovné a doporučil umožnit nezávislé ubytování a stravování pro ty, kdo nechtějí bydlet v drahém oficiálním hotelu.
Další návrh presidia, který se týkal skládání depozit před šampionátem, nebyl rovněž přijat. Jsou-li dnes potíže se zajištěním vůbec nějakého pořadatele mistrovství světa, po přijetí tohoto návrhu by se asi už nehlásil nikdo, protože by mu hrozila dosti vysoká finanční ztráta, v případě zrušení závodů. Rovněž tak skládáním záloh účastníky budoucího mistrovství před jeho konáním do pokladny FIPS-Mou nemělo šanci projít. Je přece věcí organizátora, aby si správně stanovil datum, ke kterému se musí poplatky uhradit. Mnohdy jsme ale rádi, že poslední opozdilci zaplatí až na místě. Čím více bude účastníků soutěže a jejich doprovodu, tím větší má organizátor naději, že akce pro něj neskončí finanční ztrátou. Pro návrh presidia hlasovaly 2 státy, proti bylo 10 a 4 se zdržely.
A pak už přišlo projednávání návrhů na změny pravidel, které předložila Česká republika. Ve většině případů se jednalo o drobné úpravy a vylepšení, jejichž cílem bylo odstranit některé problémy, které se vyskytly v posledních letech na závodech při mistrovství světa. Zde se bohužel nemohu zbavit dojmu, že po předchozím smetení návrhů presidia na změny Stanov, se tentokrát plénum chtělo svému nejvyššímu orgánu zavděčit a podporovalo jeho předem publikované zamítavé stanovisko k českému návrhu. Celkově se hlasovalo třináctkrát a z toho dvanáctkrát plénum podpořilo negativní stanovisko presidia. Jediné, co se podařilo prosadit, bylo schválení našeho návrhu, aby členem JURY mohl být zvolen i jiný zástupce družstva, než jeho kapitán.
Mezi zamítnutými návrhy byl i požadavek rozdělit kategorii seniorů na dvě samostatné kategorie, tedy na muže a ženy. Presidium navrhlo zamítnout návrh a o jeho protinávrhu se hlasovalo, tedy 10 zástupců bylo proti vytvoření samostatné kategorie žen, 2 zástupci byli pro rozdělení a 4 se zdrželi. Co více k tomu dodat? Snad někdy příště jiné presidium samo tuto změnu navrhne. Ženy mají svou vlastní kategorii jen v závodních pravidlech některých národních federací a pokud je jako samostatnou kategorii neuzná FIPS-Mou, nebude jejich počet při závodech růst.
Neúspěchem skončil i náš pokus rozdělit startovní poplatky na část nezbytných nákladů na uspořádání šampionátu a oddělit on nich poplatky za ubytování a stravování, které by si každý účastník vybral podle svých možností. Argumentoval jsem tím, že české družstvo stojí při 7-8 účastnících týdenní přípravný kemp před šampionátem za ubytování mezi 500 - 600 Euro, zatímco týdenní startovné za jednoho závodníka dnes běžně stojí 1150 E. I zde nás silně podpořil italský zástupce, který poukázal na to, že je to dobrá zkušenost z federace plavané. Pro návrh presidia zamítnout tuto navrženou změnu se vyslovilo 12 federací, náš návrh podpořily 4 delegáti.
Další návrhy byly víceméně technického rázu a protože je prezidium nechtělo přijmout, uchýlilo se k argumentaci, že tyto změny mohou být zahrnuty až do modifikací pravidel, což je dokument, který před každým šampionátem provádí některá upřesnění. To se týkalo našich návrhů zařadit přímo do Mezinárodního závodního řádu prodloužení povolené délky podběráku pro jezerní závody ze stávajících 122 cm na 300 cm. Stejný odkaz na modifikace pravidel se týkal legalizace mikrokroužků pro spojení nástavce. Zamítnut byl i návrh na rozšíření počtu osob, který by měly přístup k závodníkům, ze současně platné jedné (kapitán) na dvě osoby (kapitán a asistent) a povinnost zařadit jednu rotaci stanoviště v případě, že pořadatel nezajistí pro závodníka na řece úsek o délce 200 m.
Zamítnut byl i náš návrh na to, aby nebylo možné vyřadit z hodnotitelných ryb 5 druhů (pstruh ob., duhák, siven, lipan a síh). Chtěli jsme tím zamezit taktizování některých pořadatelských zemí s tím, jaké ryby se budou hodnotit. Například na šampionátu v USA se nehodnotily úlovky síhů a v Anglii zase lipan, i když k tomu nebyl žádný důvod, kromě toho, že se patrně domácí závodníci lovu těchto ryb obávali. Obecně by jistě bylo nejsprávnější, aby byly hodnoceny všechny legálně ulovené druhy ryb, které dosáhnou minimální hodnotitelné míry, ale tohoto logického řešení se asi hned tak nedočkáme, když FIPS-Mou odmítá i mnohem mírnější návrhy. Ve skutečnosti tomu Mezinárodní závodní řád vůbec nebrání, ale od toho jsou právě ony každoroční modifikace pravidel, které stanovují i to, které druhy se budou hodnotit. Při muškařských závodech v České republice už jsem viděl ulovit i takové ryby jako je mník či úhoř a byly hodnoceny, stejně jako možná dvě desítky jiných druhů ryb.
Zamítnut byl i návrh, vrátit se ke starému znění pravidel, které zakazovalo komunikovat rozhodčím pomocí mobilních telefonů, kromě případů nouze. Vloni ve Francii byla praxe taková, že v každém sektoru bylo navíc několik sektorových rozhodčích, kteří měli za úkol hlásit naše úlovky, taktiku a dokonce i použité mušky do jakéhosi záhadného centra, kde byly patrně analyzovány a dále využity. Ani zde neprojevilo presidium smysl pro čistou hru, když doporučilo plénu zamítnout tento návrh a navíc ani neobjasnilo, jak mohlo dojít k této změně bez předchozího odsouhlasení na minulém plenárním zasedání ve Valadolidu. Dvanáct delegátů zvedlo ruku pro zamítnutí našeho návrhu!
A nakonec se ještě jednalo i o návrhu zařadit do pravidel povinnost pořadatele věnovat prvním třem jednotlivcům a týmům nějakou trvalou cenu. I když presidium v tomto případě náš návrh doporučilo, rozproudila se trapná diskuse, při které jsem se styděl za názory některých delegátů. Ta skrytá neúcta k závodníkům mě velmi mrzela. Hlasování bylo velmi jednoznačné, návrh podpořili jen dva delegáti, patnáct jich bylo proti! K tomu již není třeba více dodat!
Nakonec se ještě rozhodovalo o dějišti příštích šampionátů a bylo rozhodnuta takto: MS senioři 2004 - Slovensko, 2005 - Švédsko, 2006 - Portugalsko. MS junioři 2004 - Norsko, 2005 - Česká republika. Mistrovství Evropy 2004 - Švédsko, 2005 - Polsko. To je tedy plán na nejbližší léta, i když by měl být tento výhled prodloužen alespoň o další dva roky, jako je tomu u mezinárodní federace pro lov ve sladkých vodách (plavaná, přívlač), od které by se muškařská federace mohla učit větší flexiblitě. Některé z našich problémů by moha řešit i její technická komise, kdyby ovšem neexistovala jen na papíře, byla rozšířena na pět členů a kvalitně obsazena. Presidiu by pak zbyly pouze organizační úkoly. Do technických otázek kolem přípravy pravidel by měli hovořit lidé, kteří sledují vývoj našeho sportu ve světě a dovedou akceptovat všechny přijatelné novinky, které je třeba aktuálně zařazovat do program jednání.