-= tisk =-

XXXII. MMZ "SVRATECKÝ LIPAN 2002"

Autor: Antonín Pešek

V posledních letech se stalo tradicí, že první víkend v září ovládnou řeku Svratku 7-8 v okolí rekreačního střediska Doubravník - Prudká muškaři, usilující o vítězství v prestižním otevřeném závodě s názvem "Svratecký lipan". Letošní, již 32. ročník, pořádaný MRS MO Tišnov ve dnech 6.- 8.9.2002, byl vypsán pro 20 tříčlenných družstev, čímž se řadí mezi největší a nejstarší muškařské říční závody v Evropě.

Soutěže se zúčastnilo 18 týmů z České republiky a 2 se Slovinska. Už se zdálo, že se v zahraniční účasti blýská na lepší časy, ale po omluvě Poláků to byla jediná zahraniční výprava. V minulosti bývalo běžné, se MMZ účastnili soutěžící z 5 zemí Evropy a na tuto tradici by chtěl realizační tým závodu navázat. V letošním roce také došlo k úpravě závodní trati, když z původních 27 míst v každém ze tří sektorů se jejich počet snížil na 21, což umožnilo každé stanoviště prodloužit asi na 100 m.

V pátek 6. září 2002 odpoledne proběhla prezentací a losování stanovišť. Jelikož je "Svratecký lipan" pořádán vždy těsně po prázdninách, mají si všichni zúčastnění po této soutěžní přestávce o čem vyprávět, což se i tentokrát protáhlo až do časných ranních hodin.

Sobota 7. září byla hlavním soutěžním dnem. Všichni se ráno probudili do sluncem provoněného babího léta a hned po snídani byl závod slavnostně zahájen na hřišti rekreačního zařízení Prudká projevem předsedy a člena soutěžního týmu MO Tišnov, panem Slavomírem Balákem, po kterém vystoupil i předseda Moravského rybářského svazu Rudolf Milerski. Po tomto zahajovacím ceremoniálu se všichni závodníci a rozhodčí přemístili na své závodní úseky.

Závod začal v 10 hodin za mírně zvýšeného stavu vodní hladiny, kterou nám poslali milovníci "divoké vody". Ti si dali ve stejný den dostaveníčko mezi nádržemi Vír I a Vír II v rámci Mistrovství ČR v rychlostní kanoistice (bylo přeloženo po povodních z Vyššího Brodu) a přes všechna ujištění jim stejně "kapka" vody utekla do spodního toku.

To mělo za následek některé překvapivě dobré výsledky i v místech, kde je za normálního stavu vody velmi mělko nebo "olej", kde sice ryby jsou, ale velmi těžko se dají ulovit. Ze znalosti řeky Svratky, na které jsem vyrostl a podle schopností soutěžících, které osobně velice dobře znám, jsem si už při losování sestavil okruh favoritů, ale tento scénář mi, díky zvýšenému stavu vody, vyšel pouze na 50%. To, co mi vyšlo, bylo vedení týmu Tukar po prvním kole. Los kola druhého byl pro sestavu Kocáb, Starýchfojtů, Novotný navíc velice příznivý.

Odpoledne se obloha zatáhla a dala se proto očekávat zvýšená aktivitu ryb u hladiny. To se však potvrdilo pouze v některých pomalejších partiích, kde se i přes zvýšený stav vody zvedli hlavně lipani. V technice lovu převládala krátká nymfa v mnoha variantách, v menší míře pak suchá muška, převážně olivka nebo brouček.

Se zajímavým zjištěním se mi svěřil jeden ze Slovinců.Ve Slovinsku se loví převážně v extrémně čistých řekách a místní rybáři jsou zvyklí používat i k nymfování velmi slabých vlasců (0,08 mm) a malých mušek. Při pohledu na naše menší bobeše velikosti č.10 se divili, co že to používáme za obrovské mouchy. Tuto taktiku použil v poslední hodině závodu Edo Januš a v místech, kde na vlasec o průměru 0,12 mm byl zcela bez kontaktu, pak ulovil 7 lipanů.

V závodě se lovil především lipan, potočák a v menší míře i duhák. Některé úlovky dosahovaly téměř 40 cm a pokud vezmeme v úvahu, že se lovily domácí ryby, je to v našich podmínkách velmi příjemné zjištění. Počet úlovků na průměrné umístění byl okolo 10 kusů za jedno kolo a ti nejlepší ulovili i přes 30 ks. Svratka 7-8 se tak už léta řadí svým zarybněním mezi stabilní pstruhové revíry MRS a to hlavně díky poctivé práci členů a funkcionářů MO Tišnov.

Po chutné večeři se ve společenské místnosti rekreačního zařízení Prudká začalo s předáváním cen a medailí. V soutěži družstev se dařilo všem favoritům z 1. kola a vítězství si vybojoval tým Tukar CZ (Kocáb, Novotný, Starýchfojtů), druhý byl Klíma - team (Klíma, Gillar, Samlík) a třetí pak Gammarus Brno (Pešek, Novák, Pavlík).

V soutěži jednotlivců došlo k chybě v mých prognózách, protože vítězství si po skvělém výkonu vybojoval známý "muškařský harcovník" František Florián z domácího týmu MO Tišnov a to i přes nevýhodný los v obou kolech. Druhý byl Bohumír Gillar, kterému jen o vlásek unikl hattrick v soutěži a s ním i nárok na trvalý zisk velké originální trofeje Svrateckého lipana. Medailisty pak ještě doplnil Tomáš Starýchfojtů, který tak potvrdil svou letošní formu.

Všichni si převzali hodnotné věcné ceny od sponzorů a medaile vyrobené speciálně pro tuto příležitost. Členové nejlepšího družstva převzali z rukou předsedy MO Tišnov malou bronzovou trofej "Svrateckého lipana" a název vítězného týmu bude doplněn na dřevěný podstavec "Velkého Svrateckého lipana", který je po dobu trvání soutěže vystaven na veřejnosti.

Po oficiálním zakončení závodu pokračoval večer velmi hodnotnou tombolou s mnoha překvapeními, která bývají vyvrcholením volné části večera. Je velmi obtížné zorganizovat tak velký říční závod, kterého se účastní 60 závodníků. Proto patří obdiv a dík všem pořadatelům z MO Tišnov a všem rozhodčím, kteří se podíleli na hladkém průběhu celého závodu, který opět probíhal ve zcela výjimečné, přátelské atmosféře a jak se opět potvrdilo, byl o něj mimořádný zájem. V příštím ročníku se organizátoři budou snažit zvýšit prestiž závodu početnější zahraniční účastí a udržet jeho dosavadní společenskou úroveň. Popřejme si tedy společně: " Ať žije Svratecký lipan 2003".


Zahájení na hřišti Prudká Sektor B - Tonda Pešek Slavomír Balák a vítěz František Florián
Svratecký lipan Tukaři cz Rudolf Milerski, předseda MRS

-= tisk =-