-= tisk =-

JEŠTĚ K ČLÁNKŮM O MISTROVSTVÍ SVĚTA

Základní poznatky

Autor: HYWEL MORGAN (Fly fishing and fly tying - září 2002)

Poté, co jsem se zúčastnil sedmi mistrovství světa, tak už vím, že každý šampionát má své zvláštní znaky,které napomáhají k jeho zapamatování. 22. mistrovství světa, které se konalo toto léto ve Francii, patřilo mezi ty nejlépe zorganizované, které se kdy konaly a mělo několik výjimečných charakteristických znaků. Starší muž ( otec H.M.) žije v upřímné víře, že symposium zorganizované Francouzi bylo zdaleka to nejlepší za poslední léta a měl by to vědět, protože se již takových setkání zúčastnil patnáctkrát. Je neústupný v názoru, že konání symposia by si zasloužilo mnohem více publicity, než jaké se mu dostává.

Rybaření na řekách - Thur, Vologne, Moselle a Moselotte bylo obtížné - velmi obtížné a na jezeře bylo snadné - příliš snadné a je docela udivující, že ryby na jezeře Longemer byly velmi "přátelské" ještě i po čtyřech kolech intenzivního lovu. Velmi obtížně se však dostávaly do podběráku. Já jsem jich ztratil přes dvacet a podebral jen 10. A to nebyl moc dobrý průměr!

Řeky vyžadovaly velmi rafinovaný přístup, kterým byl jemný lov s nymfami a suchými muškami. Ryby určitě také na určitých místech braly i na těžké nymfy, když k tomu byla voda. Nejúspěšnější byl přístup některých rybářů z kontinentu, kteří házeli lehce zatíženou nymfu do vírů za kameny a balvany, přizvedávali je a oživovali (technika indukovaného záběru?). To zachránilo mnoho rybářů od toho, aby odevzdávali prázdnou bodovací kartu. Dalším tajemstvím bylo použití kevlarových návazců natřených trochou Strenu nebo Amnesie, které byly namotány před začátkem lovu kolem tužky tak, aby silon zůstával ve smyčkách na hladině. To pak také působilo jako indikátor záběru.

Výsledky ukazují, že Francie zvítězila v družstvech a získala znovu titul šampiónů. Tři ze čtyř nejlepších prutů soutěže byly francouzské. Není pochyb, že domácí družstvo má vždy zjevnou výhodu a Francouzi (i bez jejich největší hvězdy Pascala, který skončil se závoděním a byl zde technickým poradcem družstva) znají své revíry, což dokonale ukázali na svých úsecích.

Belgičané byli také skvělým týmem, který skončil jako druhý. Španělé, kteří budou hostit světový šampionát v roce 2003, měli překvapivě bronzovou medaili, kterou si zasloužili. Pak přišel zbytek… Britům se nevedlo dobře, Skoti skončili devátí, Angličané desátí a Wales patnáctý. Zdá se, že jsme pořádně pozadu za našimi soupeři z kontinentu, co se týká soutěžního lovu na řece.

I když mám na svém kontě uspokojující výsledky z předchozích světových šampionátů (jedna stříbrná medaile, 4.,7. a 10. místo) musel jsem se spokojit při této soutěži s 56. místem. Ale byl to přesto nejlepší výkon z celého družstva Walesu a pátý v britském kontingentu. Když jsme diskutovali, o tomto poněkud neutěšeném výsledku, se členy britských družstev zdá se, že jsme došli k společnému názoru, že máme před sebou ještě dlouhou cestu, než budeme schopni soutěžit na stejné úrovni s Francouzi. Doufám, že se poučíme z každé soutěže a tak se nyní ptám, zda jsou naše revíry natolik dobré, aby byly vhodným tréninkovým místem na tuto soutěž?

Mistrovství světa v muškaření 2002

(Trout Fisherman - září 2002)

Anglickému družstvu SPORTFISH se tento rok nevedlo v horách Vosges moc dobře, kde se konalo mistrovství světa v muškaření v roce 2002, referuje člen družstva Iain Barr.

Byl to lov divokých ryb na čtyřech říčních úsecích a jedna soutěž se konala na jezeře s čerstvě vysazenou rybí obsádkou. Místní nám říkali, že k vítězství v kole by mělo stačit 40 ryb a počet mezi 15-20 by měl být průměrem.

Teploty stoupaly ke 33 stupňům Celsia, řeky měly stav vody 50-80 cm pod normálem a byly křišťálově čisté. Ryby byly neuvěřitelně plaché a nervózní. Nikdo z nás nic podobného až dosud nikdy neviděl. Jeden špatný pohyb a úsek třiceti metrů byl bez ryby.

Organizátoři mluvili o úsecích, kde je více ryb, která neviděly tři měsíce ani duši, protože místní kluby se dobrovolně vyhnuly jakémukoli spojení s těmito místy.

Anglie byla po prvním dnu sedmá. Měli jsme dva zástupce v první sedmičce na jezeře, ale já jsem byl na Moselle bez ryby. Po mně tu chytali ještě 4 rybáři a ulovila se tu jen jediná ryba. Také špičkový francouzský závodník Philippe Beranger byl bez ryby.

Francie vedla. Jejich metody - malé suché mouchy ale hlavně malé nymfy (16-22) se používaly proti proudu. Bylo třeba dalekých hodů, abychom se vyhnuli tomu, že by se ryby vyplašily. Všechna družstva mluvila o velkém množství ztracených ryb. Francouzi jich chytali pět tam, kde ostatní družstva jich pět ztrácela. Jejich trik? Přidali 60 cm luminiscenčního Strenu ke šňůře, který byl jemně obtočen kolem tužky a fungoval jako indikátor. Také to fungovalo jako pružina, která utlumila výpad ryby po záběru. Tuto metodu začali používat i Skotové, když si najali špičkového francouzského experta Marca Petitjeana. Francouzi byli jednoduše řečeno skvělí. Často měli dvojnásobné úlovky, než měla většina rybářů na svých úsecích, včetně nás.

Další obtížný den následoval a Anglie zaznamenala dvě další prázdné bodovací karty. Při našich setkáních se vyměňovaly již dobře známé historky o ztracené rybě a množství nebodovaných proudníků. Pro nás stále dominovaly suché mušky a John Tyzack pozdvihl vlajku Anglie lepšími výsledky. Většinu ryb jsme ulovili na jeho olivku. Tým se opět morálně vzchopil a povzbuzená Anglie, vedená naším kapitánem, se chystala ke dvěma posledním kolům.

Očekávalo se, že Anglie vyhraje všechny jezerní soutěže. Zaznamenali jsme však jen jedno vítězství Andrew Dixona, které přišlo v posledním kole. Já dostal jedinou rybu, stejně jako Japonec, který tu byl pro legraci. Anglie klesla na desáté místo, což bylo i naše konečné umístění.

John Tyzack se vyhnul nule kvalitním lovem a dosáhl velmi pěkného 8. místa mezi jednotlivci, což však nemohlo nahradit zklamání z výkonu družstva. Je těžké pomýšlet na nejvyšší mety a pak dopadnout jako my. Ano, toto spražení bylo velké, ale Francouzi byli jednoznačně z jiné ligy.

Výsledky

1. Francie, 140 ryb; 2. Belgie, 92 ryb; 3. Česká republika, 74 ryb; 4. Itálie, 90 ryb; 5. Španělsko, 76 ryb; 6. Polsko, 72 ryb; 7. Skotsko, 54 ryb; 8. Anglie, 60 ryb; 9. Austrálie, 41 ryb; 10. JAR, 48 ryb.

Jednotlivci: 1. Jerome Brossuti (FRA), 2. Tomas Starychfojtu (CZ), 3. Bernard Marguet (FRA)

Umístění Anglie: 8. John Tyzack, 42. Simon Kydd, 62. Iain Barr, 71. Stuart Crofts, 72. Mike Tinnion.

Poznámka PM

Výsledky převzaty i s chybami podle TF. Tak to je vždy, když referují závodníci, kteří nemají dost času si své údaje ověřit, což platí téměř všeobecně.

-= tisk =-