-= tisk =-

JAK SE LOVÍ REKORD?

Autor: Karel Křivanec

Rekord z Rutlandu

Ulovit trofejního pstruha je určitě snem každého muškaře a což teprve, když se jedná o rekord. V Anglii se této otázce věnuje mnohem větší pozornost než u nás. Zatímco na Britských ostrovech se jedná vždy o široce publikovanou událost, snaží se naši lovci často takovouto trofejní rybu utajit a nepomohlo nám ani vypsání odměny v podobě celoroční povolenky zdarma, za vítězství v soutěži, kterou každoročně vyhlašuje časopis Rybářství. Co však rozhoduje o úlovku takovéto ryby? To je jistě zajímavá otázka, na kterou bych se chtěl pokusit odpovědět na několika případech z letošního roku, o kterých psal časopis Trout Fisherman.

Největší anglická umělá nádrž Rutland Water hlásí svůj nový rekord v kategorii zdivočelých duháků, což jsou ryby, které byly vysazeny asi jako tříleté a pak už rostly jen na přirozené potravě. Dosavadní rekord zde v této kategorii držel Colin McLachlan a jeho hodnota byla 6,427 kg. Tento rekord byl ale nyní překonán, když z místa zvaného Sticks u Mantonu vylovil 56 letý frézař Mike Burnside duháka o hmotnosti 6,48l kg. Podařilo se mu ho chytit tím způsobem, že vesloval s loďkou a táhl za ní na superpotápivé šňůře Di - 7 mušku, která napodobovala malou rybičku.

Mike chytá v těchto místech každý týden už deset let a je Rutlandu naprosto věrný. Chytil zde už několik velkých pstruhů obecných ( maximum 4,5 kg) a ztratil velkou rybu, kterou neviděl. Záběr této rekordní ryby přišel při driftování a duhák mu vymotal celou šňůru i s podkladem. Dvacet minut trval souboj s neznámou rybou, kterou považovali spíše za velkou štiku a o to větší bylo jejich překvapení, když se u lodě objevil "stříbrný ingot". Protože souboj probíhal přímo před rybářskou chatou, bylo zde plno diváků a úlovek oficiálně zvážil správce Paul Friend.

Rekord Hanningfield

Také nádrž Hanningfield hlásí letos nový rekord v téže kategorii a dlužno říci, že je to druhý nejvyšší z britských vod, hned za trofejním duhákem z Essexu z roku 1998 (10,907 kg). K ulovení této ryby bylo potřebí více štěstí, než k výhře první ceny v loterii, protože se to podařilo pokročilejšímu začátečníkovi, který si zrovna zakoupil čtyřdílný cestovní prut Shimano a chtěl si ho hned vyzkoušet.

David Alexandra James z Leightonu, tak se jmenuje mladík, který tak překvapil hospodáře nádrže Mike Marshalla, jenž zde v této funkci působí už mnoho let a patří k legendám přehrady. Když totiž Mike uviděl mladíkovu výzbroj, hned se ho zeptal, co tu s tím chce chytat? A James mu sebevědomě odpověděl, že jde na "dvacetilibráče". "Takový se tu ještě nechytl, chlapče," odpověděl mu hospodář a tím se zdálo, že je vše vyřízené.

David byl tak nadržený na vyzkoušení svého nového prutu, že se mu podařilo zlomit jeho špičku ještě dříve, než začal lovit a pak odmítl všechny pokusy o zapůjčení náhradního prutu. Nejprve se snažil se třemi díly nahazovat, ale moc mu to nešlo a tak tahal za lodí bílou Booby na superpotápivé šňůře Di - 7. Této kombinaci jedno místní monstrum neodolalo a málem mu stáhlo prut do vody. Dále si už mladík počínal velmi dobře, rybu zdolával co nejopatrněji a nedal jí už šanci, i když měl na konci návazec o průměru 0,25 mm a muška byla uvázána jednoduchým uzlem s pouhými 4 oviny, jak bylo následně zjištěno.

Rekordní úlovek byl zvážen zaměstnancem přehrady Scottem Everettem na oficiální váze a ručička se zastavila na údaji 9,802 kg. Scott, po zjištění nového rekordu nádrže (21 liber 10 uncí), jen suše odtušil, že k úlovku došlo jistě jen proto, aby jim přehrada ukázala, že zde "dvacetiliberní" ryby jsou. Hanningfield je v Anglii často považován za nejúživnější pstruhovou nádrž a tak můžeme doufat v brzké překonání tohoto rekordu a možná to už bude i nový britský rekord.

Jan Mikšovský

Poslední rekordní úlovek, o kterém se dnes chci zmínit, je sice také z Anglie, ale vytvořil ho Čech. Na nádrži Eyebrook v hrabství Leicestr ulovil náš mladý rybář Jan Mikšovský zdivočelého duháka o hmotnosti 5,043 kg. O úlovku informuje srpnový Trout Fisherman s upřesněním, že tato ryba byla chycena ze břehu v místě zvaném Chesnut Tree a na mušku s názvem Red Secret Weapon, tedy opět asi ono známé české utajení. Protože mi mezitím Mike Childs poslal zprávu, že se jedná o místní rekord, byl bych rád, kdyby se nám podařilo nějak Honzu vypátrat a zjistit jeho adresu. Je zajímavé, že Angličany nezajímá vůbec délka ulovené ryby a téměř nikdy nezjistíte přesný datum lovu, což je zase u nás běžně k dispozici.

A jaká je tedy odpověď na klíčovou otázku? Recept na ulovení rekordní ryby neexistuje. Můžete zkusit ten první postup, deset let chytat týden co týden a věřit, že to jednou přijde. Anebo Sv. Petr pošle rybu úplnému začátečníkovi, který bude mít tolik štěstí, že svůj úlovek neztratí. Na to už bych se moc nespoléhal, protože to jistě nebude váš případ. Jestliže se vám nakonec takováto událost přeci jen stane, neměli byste zapomenout pořídit inteligentní a promyšlenou fotodokumentaci a nešetřete filmem. Podaří se někdy i u nás zavést rekordní registr úlovků i na konkrétních revírech, nebo si vystačíme jen s utajenou konzumací svých rekordů?


Vážený pane Křivanče,
jak jsem slíbil, posílám odkaz na článek o Honzově superúlovku. Byl to zážitek i pro mě a to jsem pouze rybu podebíral. Ješte kdyby něco podobného bylo možné i doma v Čechách. Nádrží máme více než dost. Už se těším zpátky domů, trochu Vám poumůžu v lobování. Jsem pevně přesvědčen, že stojaté revíry pro muškaře budou brzy i v Čechách. Příklad Poličky dokazuje, že komerční rybařina může být i ekonomicky zajimavá - a to je Polička pouhý "rybník", ne pořádná nádrž.

Přeji hezký den Pavel Adamovský

http://www.muskareni.cz/czech/artic3.php?ID_Article=101

-= tisk =-