-= tisk =-

ORANŽOVÉ LURY

Autor: Karel Křivanec

Ačkoliv i pstruh obecný poměrně často podlehne pokušení a zaútočí na oranžovou luru, přeci jen tato skupina mnohem lépe funguje na duháky. I když podobnost s jakoukoliv přirozenou potravou je prakticky nulová, je její úspěšnost založena na výborné viditelnosti takové nástrahy. Jsou proto účinné i v zakalené vodě, anebo tehdy, když naší mušku potřebujeme zviditelnit mezi velkým množstvím jiné přirozené potravy. Oranžová je velmi účinnou barvou i za situace, kdy se pstruzi cpou dafniemi, nebo pro jejich vyvedení z rovnováhy, když se pasou na drobných nymfách od povrchu až do hloubky 3 metrů.

Peach Doll

Reakce duháků na oranžovou barvu může být tak silná, že intenzivně berou i jednu z nejméně pohyblivých lur, kterou je dobře známá Peach Doll. Byla vytvořena asi v roce 1984 a o tři roky později s ní Angličané doma vyhráli mistrovství světa. Tato muška se skládá pouze z tílka a ocásku a jako materiál nám může stačit i jen broskvově zbarvená vlna.

Orange Palmer

Podobného efektu se můžeme dočkat i se vzorem Orange Palmer na horním přívěsu, což je jen omotaný srpek měkčího peří se zlatou lametkou či bez ní. I když nebývá tato muška běžně řazena mezi lury, myslím si, že její barevné provedení by jí sem řadit mělo. Horní přívěs je místo pro další oranžovou luru, zvanou Orange Cat, která nám bude dobře plnit funkci atraktoru. Na tyto jednoduché vzory často nachytáme hodně čerstvě vysazených duháků.


Orange Cat
The Classic

Základní oranžová lura z peří marabu a chenilky se nazývá The Classic, ale mohlo by se jí též říkat Orange Lura. Pokud duháci nežerou, pak s ní moc úspěchů nezískáme, ale jakmile se pustí do krmení, pak má tento oranžový vzor vybíjecí účinky. Když tedy nechytneme na jasně oranžovou mušku nic, pak jí můžeme klidně sundat, ale musíme být připraveni jí znovu nasadit, když vzroste potravní aktivita ryb. Sem můžeme s klidem přiřadit i další základní vzor v oranžovém provedení, kterým je Orange Tadpole, nebo její moderní variantu Bi-Vis Tadpole, či oranžovou variantu montany v moderní úpravě, která se nazývá Orange Growler. Loví se s nimi jako s ostatními marabu muškami.


Bi-Vis Orange Tadpole Orange Growler
Vindaloo

Velmi dobré výsledky můžeme získat s další oranžovou lurou, s poněkud záhadně opepřeným název Vindaloo, která byla vytvořena v horkém létě 1989 na jezerech v okolí Bristolu. Umisťuje se jako atraktor na horním přívěsu a chytá se s ní na Hi-D šňůře v hloubce. Váže se na háčcích č. 10 - 14, tělíčko je z fluorescentní oranžové tulení srsti a původní nožky z ohnivě oranžového kohouta, ocásek je z obarveného zlatého bažanta.

Oranžová je tak dobrá barva, že jí nemůžeme vyloučit ani ve chvíli, když duháci vůbec nic neberou. Pak je třeba změnit barevný odstín křídla a ostře oranžovou nahradit bledě broskvovou. Tílko pak budeme potřebovat tenké, z červeného hedvábí a kroužkované perleťovou lametkou. Takovouto mušku umístíme na horní přívěs a za ní zařadíme dvě drobné nymfy. Je to kompromis mezi přitažlivostí a nenápadností a proto vodíme takovouto soupravu velmi pomalu.

Orange Blob var

Mezi hity posledního období patří bezpochyby i skupina mušek, kterým se říká blob. Jedná se o velmi jednoduché vzory ze speciálního dlouhého fluorescentního Fritze, který se jen hustě namotá kolem raménka háčku, jako je třeba Kamasan B 160 a případně ještě můžeme přidat krátký ocásek nebo tip. Nejznámějším vzorem je právě Orange Blob, který vítězí při řadě jezerních soutěží. Chytá se s ním na superpotápivé šňůře Di - 7 a vodí se co nejrychleji. Při lodním chytání používáme ripping a přerušujeme ho až při spatření ryby, která pronásleduje naší mušku. Při chytání ze břehu pak může stačit rychlejší intermediální či středně potápivá šňůra, kterou vodíme pomocí rychlých a krátkých zátahů.

Orange Dog Nobbler

Mezi oranžovými lurami je řada dalších základních vzorů, které se ale mohou vázat prakticky ve všech barevných odstínech. Jedním z těchto vzorů je Orange Dog Nobbler. Autorem tohoto typu lury je Angličan Trevor Housby, jenž umístil do hlavičky olověný drátek, který se překrývá pavím peřím. Zbytek tílka se váže z oranžové chenilky a dlouhý ocás je z marabu peří, zpravidla v barvě jako je tílko. Tyto vzory se vážou na háčky s prodlouženým ramínkem ve velikostech 6 - 10. Oranžová varianta se chytá nade dnem a vodí se dlouhými a klidnými zátahy. Modernější verze Dog Nobblerů se už dělají s tmavými wolframovými hlavičkami.

Whisky Fly

Jinou oranžovou muškou horkého léta, která je i dobrým skupinovým vzorem, je Whisky Fly. Tuto mušku vytvořil Angličan Albert Whillock na začátku 70. let minulého století. Váže se rovněž na prodloužených háčcích č. 6 - 10. Ocásek a nožky jsou z oranžového kohoutího peří, tílko z oranžové nitě je kroužkováno zlatou nití a křídlo je z oranžově zbarvených chlupů z okolí ocasu jelena, nebo z kozí srsti. Vlastní konstrukce křídla mušky ukazuje na to, že se s ní chytá rychle a hlavně pod hladinou, tedy s plovoucí šňůrou. Platí za horkých letních dnů, hlavně na vysazené duháky.

Orange Marabou Muddler

Na americkém kontinentu má svůj původ jiná oranžová lura horkých letních dnů, Orange Marabou Muddler. Byl totiž odvozen od jiného a velmi slavného strímra, kterému se říká Muddler Minnow, jehož autorem byl Don Gapen. Tuto mušku pak modifikoval Angličan Mick Nichols a vytvořil z ní jednu z nejlepších jezerních mušek horkého léta. Zpočátku se s ní chytalo jen blízko u hladiny a tedy s plovoucí šňůrou. Nyní se často používá na horní přívěs u HiD šňůr, způsob vedení ale zůstává stejný, tedy co nejrychlejší. Váže se na prodloužených háčcích ve velikostech 6 - 10, tílko je ze zlaté nitě, kroužkování tvoří zlatý drátek, křídlo je z ohnivě oranžového peří marabu a hlava ze sestříhané srnčí srsti.K mušce se přidává i jasně červený a krátký ocásek a také pár paprsků z pavího peří před marabu křídlem.

Poznámka PM: Všechny mušky vázal Vladimír Šedivý.

-= tisk =-