-= tisk =-

MIKRONYMFY BWO A JEJICH POUŽITÍ

Zpracováno podle článku Olivera Edwardse (FFFT 2001/11-12)

Nymfy olivek (Blue-winged Olive Nymph) se většinou nalézají v pomalých partiích řek, kde se s oblibou zdržují za kameny a mezi detritem dna. Jsou to chatrní plavci, kteří pracně šplhají po rostlinstvu a kamenech a plazí se po dně, takže představují snadnou potravu pro pstruhy a lipany. Jejich přítomnost často zjistíme až když se zvedají a začínají rojit na vodní hladině, což bývá ve vrcholném létě až v pozdním odpoledni, anebo až za šera. Jedná se o druh jepice Ephemerella ignita, jehož aktivita vzrůstá za šera, kdy jich může být takové množství, že je ryby přijímají naprosto selektivně. U těchto jepic existuje dosti značná variabilita ve velikosti těla (podle původu z konkrétní řeky), ale často bývá délka jejich těla (bez štětů) jen 4 - 5 mm.

I když je řeka plná živých nymf, nemusí se mezi nimi dobře uvázaná napodobenina ztratit. Je však třeba mít u sebe nymfu se správnou velikostí a tvarem těla, u něhož nesmí chybět správné kroužkování a také pruhovaní nožek a štětů. Jediným vazačským problémem je zatížení těchto nymfiček. Jestliže řeka produkuje velké nymfy (vel. 16 - 18), nebude zas takový problém je zatížit. Podstatně horší to bude v případě, že budeme potřebovat velikosti 20 nebo 22, u nichž budeme omezeni průměrem olověného drátku. Pak lze použít drátek měděný.

S těmito nymfičkami chytáme proti proudu, s dlouhým nástavcem a tenkým koncovým návazcem (0,08 - 0,12 mm). Tyto mušky by neměly plavat hluboko pod hladinou, abychom mohli pozorovat záběr, který se projeví jako vydutí povrchu vody. Nevýhodou je, že nevíme přesně, kde se právě nacházejí a z toho důvodu se používá kombinace se suchou muškou, která pracuje jako splávek. Osvědčilo se použít typ mušky známý jako Klinkhamer a asi 60 cm pod něj zavěsit malou nymfu BWO. Nástavec je třeba velmi dobře odmastit a občas tuto proceduru opakovat. Máme-li vše dobře seřízeno, dá se očekávat, že zabere 80% ryb a to je perfektní výsledek.

Způsob zavěšení mokré a suché mušky ukazují tři přiložené obrázky. Tato metoda je velmi efektivní i pro lov opatrných ryb, které přes den nejeví přílišnou aktivitu. Francouzi, kteří jsou mistři v lovu "na šibeničku", tuto metodu perfektně ovládají a také co nejpřísněji tají. U nás je ještě málo známá a používaná a proto na ní PM tímto upozorňuje. Tento příspěvek je určen pro okruh jeho čtenářů a nebude jinde zveřejněn.

Materiály pro vázání BWO Nymph jsou tyto:

Háček: Partridge HIA, Mustad 80.000, Partridge K 14 ST nebo E 1A ve vel. 20 nebo větší
Zatížení: jemný měděný drátek, nejtenčí olověný drátek
Niť: Spiderweb 17/0 nebo jiná vhodná
Štěty a nožky: tmavší koroptev
Tělíčko: tmavohnědé s rezavými nebo olivovými odstíny (vlna, bavlna)
Hruď: stejné odstíny jako tělíčko, rovně vedené paprsky peří z ocasu bažanta
Základy křídel: jakékoli tmavé brčkové proužky
Hlava: dva navzájem zkroucené paprsky z ocasu bažanta

-= tisk =-