-= tisk =-

JAK SE CHYTÁ S BLOBEM?

Autor: Karel Křivanec

Iain Baar

Bloby patří nyní k hitům při jezerním muškaření z lodí a mezi jejich největší propagátory náleží i nejlepší anglický jezerní závodník Iain Baar. V dubnovém čísle časopisu Trout Fisherman objasnil některé své zkušenosti. Autorem prvního bloba byl rutlandský strážce Dave Doherty, který vylepšil původní vzor Captain Scarlet, pocházející od jiného známého závodníka Martina Introny. Iain už letos chytá na bloby třetí sezónu a málokdy je vynechá.

Zdá se sice divné, že taková barbarská muška je brána i zdomácnělými rybami, které se krmí přirozenou potravou, ale je to tak. Jedním z důvodů by mohlo být, že tato lura jim snad připomíná chuchvalec dafnií, jiným vysvětlením by byl dráždivý efekt, kdy se za muškou tvoří, při velmi rychlém tažení vodou, stopa z drobných vzduchových bublinek. Barevná shoda s drobnými korýši by tu být mohla a proto lze doporučit všímat si zbarvení perlooček v žaludcích ryb a podle něj přizpůsobit i barevný odstín mušky.

S těmito vzory chytáme na superpotápivé šňůře Di - 7 a s osmičkovým prutem. Nástavec o síle 0,25 mm si uděláme dlouhý 6 metrů, patnácticentimetrový přívěs umístíme asi 1,8 m od konce muškařské šňůry a chytáme se dvěma bloby. Tajemství úspěchu při chytání s rychle potápivou šňůrou je udržet mušku v rybím okénku co možná nejdéle. Pokud jsou dvě takovéto mušky příliš blízko u sebe, pak to na ryby působí příliš rušivým efektem, což má za následek, že sice mušku sledují, ale nezaberou.

Nejdůležitější otázkou je nalezení vodní vrstvy, ve které se ryby krmí. Když si myslíme, že ryby nejsou moc hluboko, tak počítáme před stahováním šňůry do deseti. Dostaneme-li nyní několik ťuknutí, která se nedají zaseknout, tak je to znamení, že mušky jdou příliš hluboko a my musíme začít se stahováním dříve, nebo nasadíme pomaleji potápivou šňůru, třeba Di - 3. Nemáme-li žádný záběr, tak počítáme před začátkem oživování mušek do dvaceti, což u Di - 7 znamená, že jsme v hloubce okolo 3 metrů.

Velice důležité je registrovat, na kterou mušku se ryba chytla. Berou-li ryby koncovou mušku, pak je to znamení, že se nacházejí výše, než si myslíme. Proto je třeba vést mušky co nejrychleji. Používá se k tomu metoda zvaná stripping, kdy jsou bloby taženy velice rychle a kdy jeden zátah měří až skoro dva metry. Toho se dosáhne rozpažováním a vystrčením špičky prutu co nejvíce dopředu. Pokud vás po skončení lovu nebolí ruce, pak jste netahali dost rychle. Zdravotním rizikem této metody je tenisový loket.

Je třeba mít na paměti, že rychle potápivá šňůra stále klesá ke dnu a proto je horní přívěs níže než koncová muška. Pokud ryby berou horního bloba, znamená to, že jsou hlouběji, než si myslíme. Mušky je třeba udržovat před rybami co možná nejdéle a bláznivě táhnout až k lodi. Když se ryby nacházejí pod hladinou, pak budeme muset chytat na krátko, nebo nasadíme pomalou intermediální šňůru.

-= tisk =-