-= tisk =-

MÁ ČESKÁ NYMFA

Autor: Gavin Jehu (Volně podle Trout Fisherman, leden 2003)

Czech Nymph

Toto je má jednoduchá modifikace české nymfy s mikrokroužkem, který se jinak používá ke spojování návazců. České nymfy by se měly válet po dně řeky, kde je budou vyhledávat ryby. S mou technikou je nástavec sestaven z pevného vlasce, který drží mušky mnohem efektivněji u dna, než běžný nástavec pro českou nymfu. Výhoda mé metody je v tom, že když ryba uchopí mušku, je záběr registrován okamžitě, takže rybář může dříve zaseknout.

Když se chytá hluboko v rychlé vodě, může být 15 - 20 cm přívěs mimo kontrolu rybáře, což může trvat i několik vteřin, během nichž může ryba nepozorovaně zabrat a vyplivnout nástrahu. S mým systémem je nástavec stále konstantně napnutý a nabízí tak lepší detekci záběru.

Někteří rybáři přišli už dříve na to, že mohou nástavec přivázat i do obloučku háčku, čemuž se říká novozélandský návazec, ale mnoho českých nymf je vázáno až do obloučku háčku, takže tam není dost místa pro přivázání nástavce. S mými minikroužky, které se vážou jako součást mušky, s tím už nejsou žádné problémy.

Vázání minikroužku na českou nymfu:

  1. Vyber si lehký háček jako je Kamasan Shrimp&Buzzer B 100. Lehký háček bude snadněji poskakovat po dně a nebude se tak často zachytávat.
  2. Navlékni na háček wolframovou kuličku o průměru 3 mm a za ní ještě druhou wolframovou kuličku o průměru 5 mm a spoj je pevně k sobě pomocí sekundového lepidla a zajisti.
  3. Přidej ještě 12 - 14 ovinů středně silného nebo silného olověného drátu a přimáčkni ho těsně za kuličky a ještě zafixuj čirým lakem. Po zaschnutí laku připoj na konec olova minikroužek, který upevni vázací nití k ramínku háčku. Dále pokračujeme jako při vázání libovolné nymfy dle vlastního výběru.
kroužky

Nástavec si vyrobíme tak, že ke konci muškařské šňůry přivážeme 180 - 250 cm dlouhý kus vlasce a volný konec přivážeme do očka první (nejtěžší) nymfy. Pak přivážeme do stejného očka ještě 50 - 60 cm vlasce a na volný konec umístíme prostřední nymfu a stejně se připojí také koncová nymfa. Uvidíš, že tato metoda ti poskytne lepší indikaci záběru.

Vlastní barva nymfy není až tak podstatná, ale důležité je dostat nymfy co nejhlouběji. Růžová nymfa se mi jevila jako účinnější než zelená s červenou skvrnou. Lipan nemá moc času na to, aby si mohl mušky v silném proudu prohlížet. Je třeba počítat s tím, že tento systém bude mít tendenci k častějším vázkám a ztrátám mušek, protože budou stále na dně. Ale budeš také chytat mnoho ryb, protože tvé mušky budou stále ve správné zóně. Standardní česká nymfa je krásná, ale v hlubší a rychlejší vodě pracuje má metoda ještě lépe.

Jak se s tím chytá?

Použij delší prut a chytej českým nymfovým stylem. V rychlé vodě se budou nymfy valit po proudu, je třeba je trochu přizdvihovat a nechat znovu spadnout na dno. Když se chytá s lehčími českými nymfami, budou padat v rychlé vodě ke dnu i 6 sekund. Moje vzory tam budou do 3 sekund a pak budete schopní prolovit větší úsek dna. Krása této metody je v tom, že rybář může lovit i v prudkých hlubokých proudech, které jiní rybáři považují za nevhodné a přejdou je. Jako závodník (člen reprezentace Walesu) vím, že to znamená 2 - 3 ryby navíc.

Vzor, který jsem zde popsal, je má hloubková verze, kterou používám vždy jako horní mušku. To je opět rozdíl proti běžné české nymfě, která dává nejtěžší mušku doprostřed. Umístěním nejtěžší mušky nahoru dosáhnu toho, že zbytek nástavce je pevně ukotven k říčnímu dnu. Když je nejtěžší muška uprostřed, tak v rychlé vodě bude horní přívěs plavat nad zónou, kde se ryby krmí.

Jak se s tím chytá?
Poznámka PM:

Je to jistě dobrý námět do diskuse a i k vyzkoušení. Neměli bychom si hned myslet, že víme o české nymfě úplně vše. Vaše zkušenosti s tímto nápadem rádi zveřejníme, zatím je tedy dost času se na to připravit.

-= tisk =-