-= tisk =-

ČERNÉ LURY

Autor: Karel Křivanec

Tento termín začal v šedesátých letech minulého století používat Angličan Bob Church pro vzory, uvázané z marabu peří, které lze spíše zařadit mezi fantastické než imitativní umělé mušky, pro něž se zase spíše hodí termín strímr, jehož původ je v USA. Kdybychom chtěli zjednodušit, pak je lura složená z tělíčka z chenilky a marabu křídla či ocasu, nebo má oba tyto prvky. V poslední době je chenilka vytlačována fritzovými materiály, ve kterých je ukryto mnohem více pohybu a lesku.

Další velmi důležitým prvkem lury je její převládající barva, která může být i velmi divoká a pak působí na pstruhy jako nadoptimální spouštěč potravního reflexu. Dá se říci, že na ryby spíše působí její celkový dojem, než některé detaily, i když i zde existují výjimky. Z tohoto pohledu je možno zařadit nejefektivnější lury do pěti základních barevných skupin, které jsou černá, oranžová, růžová, bílá a zelená. Velkou výhodou lur je jejich snadné vázání a vysoká efektivita při rybolovu.

Samozřejmě, že je mnoho různých variant, které mohou vylepšit jednoduchý základní vzor, ale obyčejně je mnohem produktivnější uvažovat nejdříve v oněch již zmíněných základních barvách a až když si uděláme určitý závěr o tom, která barva je momentálně nejlepší, pak se můžeme pustit do dalšího hledání. Oněch pět základních barev nepokrývá ani celou základní barevnou škálu a tak můžeme uvažovat i o dalších možnostech jako je červená, žlutá, modrá či jiná barva. Pstruzi ze stojatých vod často berou nepřirozeně křiklavě zbarvené mušky, aby po čase náhle změnili svou oblíbenou barvu, velikost či profil mušky a je na nás, abychom se snažili přijít tomu na kloub.

Velmi důležitou otázkou je i zatížení lury, přičemž zde existují možnosti od nezatížené mušky až po silně zatíženou. To bychom si měli uvědomit i při organizaci svých mušek v zásobníku, abychom dokázali tyto rozdíly rozlišit, když už jsme si je připravili s různou zátěží v tílku. Mušky s kovovou hlavičkou dokážeme celkem snadno rozlišit podle použitého materiálu a průměru kuličky. Je třeba také vědět, že duháci preferují lury se zátěží v přední části mušky, které při zastavení začínají padat na hlavu, zatímco pstruzi obecní dávají přednost soustavně taženým muškám s přímkovým průběhem své dráhy.

Černé lury
Black Lure

Černá barva bude vždy dobrou volbou pro zlákání pstruhů v nejrůznějších typech vod a za mnoha situací a proto s ní můžeme klidně začínat všude tam, kde nemáme žádnou informaci o tom, kterou barvu ryby momentálně preferují. Černě zbarvená muška vynikne ostrostí své siluety bez ohledu na zabarvení a hloubku vody. Také přirozená potrava ryb je často tmavá a černá barva je většinou méně nápadná a nevysílá příliš mnoho varovných signálů. Černé jsou pijavice, pulci, ale i mnoho druhů suchozemského hmyzu, takže není příliš překvapivé, že jednoduchá Black Lure, vytvořená jen z černé chenilky a černým marabu křídlem, je velmi účinnou jezerní muškou, kterou zvládne navázat i úplný začátečník.

Marabou Viva

Základní vzor však můžeme dále vylepšovat. Stříbrné kroužkování černého tílka a ostře zelený tip na jeho konci nám udělá z nejobyčejnější černé lury zabijáka. Takováto muška je známé pod názvem Marabou Viva, nebo jen zkráceně Viva, což je všeobecně platný vzor jak na duháky, tak i na pstruhy obecné. Klouzavý pohyb černého marabu peří a za ním blikající zelený bod a pomalé osmičky, to je to, co dělá tuto mušku tak nebezpečnou, zvláště pak v chladném období roku.

Jungle Cock Viva

Další vylepšení této mušky dostaneme po přidání oranžových pírek z tváří džanglkoka, čímž získáte druhý spouštěcí bod na základní černé luře, které se nyní bude říkat Jungle Cock Viva. Zmíněná oranžová pírka nemusí mít každý po ruce a pak se mohou nahradit malou fluorescenční oranžovou hlavičkou, i když účinek už asi nebude takový. Tuto mušku bere s oblibou i velmi opatrný pstruh obecný, i když většinou při rychlém tažení vodou, takže se spíš jedná o agresivní nadoptimální reakci ryby.

Jungle Cock Viva variant

I když je Viva vynikající vzor, můžeme dále rozvíjet základní kombinaci černé a ostře zelené barvy, hlavně ve vodách, které jsou hodně prochytávané černě zbarvenými lurami. Tělíčko uvážeme z velmi jemné fosforově žluté chenilky a necháme mezi jednotlivými oviny malou mezeru, do které navineme černé slepičí peří jako měkký palmer. Nyní již jen připojíme marabu křídlo a ocásek a máme další účinný vzor, kterým je Concrete Bowl. Křídlo i ocásek je také možno vytvořit z proužků černé králičí kůže, čímž se najednou dostáváme až k zonkerům.

Concrete Bowl variant

Jiná černá lura, která stojí za zmínku, má romantické jméno Christmas Tree. Je to v podstatě Viva s dalším přidaným spouštěčem, kterým je fluorescenční červené hrdlo. Jiná varianta má tílko kroužkováno plochou zlatou nití a nese ohnivě oranžový límec. Mezi velmi účinné černé lury se řadí i Black Blob s malým černým, oranžovým, zeleným, stříbrným či zlatým ocáskem. Základní vzhled této mušky je vytvořen natočením speciálního černého fritze kolem háčku. Blíže se o těchto muškách zmíníme až v časti věnované oranžovým lurám.

Concrete Bowl original

Mezi černé lury můžeme přidat i další dvě úspěšné mušky, které by mohly být řazeny i mezi imitativní vzory. Jedná se o pulce (Tadpole) a Montanu, která měla původně napodobovat larvu pošvatky. Pulec je černá lura se zelenou hlavičkou, černým tílkem a dlouhým černým marabu ocáskem, který by měl být alespoň dvakrát delší než tílko. Je známo mnoho jeho variant v různých křiklavých barvách. Doporučuje se s ním chytat jako s jedinou muškou a po každém hodu kontrolovat, zda se ocásek nezachytl v obloučku háčku. Protože se však vážou i pulci s krátkými marabu ocásky, které jsou však také účinné, bývá zde často problém s jejich pojmenováním a proto si dovoluji zavést pro tyto lury skupinové označení Tadpole Nymph.

Black Blob

Montana, nebo také Montana Nymph, patří do skupiny minilur a existuje ve velkém množství variant. V čisté vodě se používá při lovu u dna, ale v zakalené vodě funguje dobře i pod hladinou a podle toho je také třeba odstupňovat její zatížení. Kombinuje v sobě dvě osvědčené barvy, černou a zelenou, což jí předurčuje pro chladnější období roku. Základním vázacím materiálem je chenilka, ale může to být i antron či náhtažka tulení srsti. Montanu lze navázat i s červenou či žlutou hrudí, s křídlovou pochvičkou či bez ní a samozřejmě i v jiné základní barvě. Řídké nožky se vážou z černého srpku slepice. Vzory s řídkým ocáskem ze slepičího peří bych doporučoval řadit pod označení Montana Nymph a vzory s marabu ocáskem pak jen jako vzor Montana. Jejich oživování se provádí pomalu, pomocí jemných osmiček.


Black & Green Tadpole Black & Green Tadpole Nymph
Chistmas Tree Montana Nymph
Orange Montana Nymph Hairy Montana

-= tisk =-