Autor: J. Sysová (přetištěno z časopisu "Klinická mikrobiologie a infekční lékařství 2001" - zkráceno PM)
Toxické ryby představují často vývojově příbuzné druhy, v jejichž těle, zejména gonádách, se tvoří jed v závislosti na pohlavní aktivitě. Ze sladkovodních druhů ryb to jsou čeledi jeseterovití, sumcovití, štikovití, a kaprovití. U nás je nejznámější otrava parmou obecnou - Barbus barbus z čeledi kaprovití. O toxinu, obsaženém v jikrách je známo málo, jde o termostabilní lipoprotein, zvaný Cipridin. Výskyt a koncentrace toxinu má vztah k reprodukčnímu cyklu ryby. Příznaky otravy se objevují od 1. do 6. hodiny po požití. Jsou charakteristické křečemi v břiše, průjmem, zvracením, bolestí hlavy, závratěmi, horečkou, úpornou žízní, svíráním na prsou, studeným potem, rychlým nepravidelným pulsem, nízkým tlakem krve, synkopami. V těžkých případech se mohou objevit i svalové křeče, kóma, smrtelné zakončení je výjimečné. V literatuře se pro podobu s onemocněním cholerou, uvádí výraz tzv. "parmová cholera". Léčba je pouze podle příznaků - rehydratace.
V listopadu roku 2000 byla přijata na infekční oddělení 56letá žena s průjmem a zvracením s krví. Onemocnění začalo zhruba za 4 hodiny poté, co pacientka snědla polévku, připravenou z vnitřností parmy obecné. Příznaky zahrnovaly bolesti břicha, zvracení s krvavými zvratky a úporný vodnatý průjem. Byla dopravena RZP na chirurgickou ambulanci, tam zavedena NG sonda, vyloučeno krvácení z žaludku a střev, poté umístěna na infekčním oddělení. Při přijetí pokračoval masivní průjem, byla zpocená a v prekolapsovém stavu. Vodnatý průjem trval ještě celý den po přijetí, zvracela už jen jednou a bez příměsi krve, večer již zrušena NG sonda, tlak krve se po zavodnění normalizoval, večer se cítila lépe, propuštěna domů následující den.
Diagnostický závěr: Enterotoxikosa po požití parmy obecné. K potvrzení diagnózy byl proveden biologický pokus na myších, který byl pozitivní. Všechny myši po požití polévky uhynuly, taktéž po opětovném převaření polévky, což svědčí pro termostabilní toxin. Dcera pacientky rovněž onemocněla po pozření polévky se shodnými příznaky, ale mírnějším průběhem. Parma byla vylovena 21. 11. 2000 v řece Lužnici v Roudné u Tábora, měřila 75 cm a vážila 3,5 kg.
Potvrzujeme, že tato ryba byla vykázána v úlovcích za rok 2000. K onemocnění vůbec nemuselo dojít, kdyby si dotyčný rybář přečetl, že v revírech JšÚS ČRS je parma hájena celoročně. Ať už to dotyčný rybář četl, nebo nečetl, sv. Petr ho potrestal, i když jen na příslušnících jeho rodiny. A tak ať se stane každému hamounovi, kdo tuto rybu nepustí!